بنا و نما معماری

ساختمان موزه بنز در اشتوتگارت، آلمان

ساختمان موزه مرسدس بنز ترکیب پیچیده‌ای از ساختار و محتواست. بنای منحصر به فرد موزه به طور اختصاصی به نمایشگاه خودروهای لوکس شرکت بنز اختصاص داده شده که مجموعه‌ای از تکنولوژی، آینده نگری، جذابیت و یکتایی‌ در قالب یک طرح خاص از خودرو‌اند. موزه بنز برای بازدید همگان آزاد است و می‌توانند با بازدید از آن از نور، فضا و جذابیت‌های بصری آن به خوبی لذت ببرند.

ساختار موزه بنز چه از نظر سازمانی و چه از نظر نمای بیرونی، همچون شبدر، سه‌پره است. چنین طرحی از محتوای آن که نمایشگاه و موزه خودرو است، الهام گرفته شده.

درون موزه وقتی از شیب آن به سمت پایین حرکت کنیم، دور تا دور خودروهای مختلفی قرار دارند که به زمان‌ها و طراحی‌های مختلفی تعلق دارند و به بینندگان اطلاعات خوبی درباره طرح‌ها و تاریخچه خودروهای این شرکت می‌دهد.

ساختمان موزه بنز در اشتوتگارت

نمای ظاهری بنا نیز بطور ضمنی پیام کیفیت، طراحی، پایداری، شخصیت و زیبایی را به بیننده القا می‌کند. پیشرفت های تکنولوژی، هوشمندی و استایل ارزش‌هایی هستند که با مرسدس بنز رابطه‌ای تنگاتنگ دارند. پس از ورود به ساختمان، بازدیدکننده احساس آرامش و راحتی را به خوبی درک می‌کند.

زیربنای موزه بنز حدود ۲۵۰۰۰ مترمربع است و جنب محوطه دایملر کرایسلر در شهر اشتوتگارت قرار دارد. بازدیدکنندگان از ورودی شمال-غریی به ساختمان وارد می‌شوند و در پس از عبور از لابی به سه نوع نمایشگاه که هرکدام در یک برگ قرار دارد دسترسی پیدا می‌کنند. هر یک از این برگ‌ها به ساقه اصلی دسترس دارند. لابی ورودی علاوه بر عملکرد کاربری که دارد، شامل یک پلکان متحرک برای دسترسی به طبقه همکف و سه آسانسور برای انتقال بازدیدکنندگان به طبقات بالای موزه، نیز است.

بازدیدکنندگان در موزه از بالا به پایین حرکت می‌کنند و در حین بازدید نمایشگرهایی برای آنها مطالبی نیز پخش می‌کند. در این نمایشگاه مجموعه‌ای از خودروها کامیون‌ها و اسطوره‌ها به نمایش درآمده‌اند که به ترتیب زمان چیده شده‌اند. در بالاترین طبقه سه‌تا از قدیمی‌ترین خودروها قرارگرفته‌اند که به زمان اختراع خودرو برمی‌گردند.

از نقطه شروع موزه در بالاترین جایگاه که در طبقه +۸ واقع شده، بازدیدکنندگان می‌توانند یکی از دو مسیر شیبدار مارپیچی را انتخاب کنند. اولین زنجیره نمایشگاهی از خودروها و کامیون‌هاست و دومین زنجیره اتاق‌هایی برای نمایش اسطوره‌هاست. همچنین نمایشگرهایی برای نمایش تاریخچه کارخانه و شرکت مرسدس بنز.

طراحی این دو مسیر مارپیج که گاهی با یکدیگر تلاقی می‌کنند، از ساختار DNA الهان گرفته شده است. نقاط تلاقی برای این است که بازدیدکنندگان در صورت  تمایل بتوانند مسیر دیگر را پیش گرفته و ادامه دهند.

 

 

 

12

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]