طراحی خودرو طراحی صنعتی

فاصله بین سطوح بدنه: عاملی تاثیرگذار در طراحی خودرو

بیشتر مردم طراحان خودرو را افرادی با عینک‌های بزرگ تصور می‌کنند که در حال اتود زدن هستند و یا با گِل مدل‌سازی نمونه‌ای از خودرو را می‌سازند. قلم و ابزار مدل‌سازی مهم‌اند اما وسیله پرکاربرد دیگری وجود دارد که معمولا افراد به آن فکر نمی‌کنند. کولیس وسیله‌ای برای اندازه‌گیری فواصل کوچک است. جزئیاتی وجود دارد که طراحان نسبت به آنها حساسند، مانند فاصله بین سطوح بدنه.

فاصله بین سطوح بدنه: عاملی تاثیرگذار در طراحی خودرو

جزئیاتی وجود دارند که زیبایی طرح با آنها شکل می‌گیرد و ظرافت طراحی مشهود می‌شود. طرح جلوپنجره، شکل چراغ‌ها یا خطوطی که کاراکتر خودرو را می‌سازند، نمونه‌هایی از این جزئیات هستند.

آلفونزو آلبایسا (Alfonso Albaisa)، طراح اینفینیتی (infiniti) این نکته را تائید می‌کند که نسبت به فاصله بین صفحات بدنه بسیار دقیق است. او در این مورد تنها نیست، جاکوب هیرزل (Jakob Hirzel)، طراح آئودی نیز به نکته مشابهی اشاره می‌کند و کم کردن فاصله صفحات بدنه را یکی از دغدغه‌های خود هنگام طراحی می‌داند.

به گفته آلبایسا، اگر خطوط بین این صفحات با فاصله کنار هم قرار گیرند ظاهر خودرو به هم ریخته و ناهماهنگ به نظر می‌رسد. اگر طراحی به خوبی انجام شود و این درزها دیده نشوند، خودرو ظاهری لوکس و باکیفیت پیدا می‌کند؛ اما اگر فاصله زیاد باشد یا خطوط لبه صفحات ناهماهنگ باشد، مردم ناخودآگاه در می‌یابند که چیزی در طراحی اشکال دارد، حتی اگر نتوانند به درستی به آن اشاره کنند.

آلبایسا به اهمیت نزدیکی فاصله صفحات در مدل Infiniti Q60 اشاره می‌کند. برای اجرای این طرح مهندسان و دیزاینرها همکاری نزدیکی داشته‌اند تا لبه صفحات با ظرافت کامل کنار هم قرار گیرند. دستیابی به چنین دقت و ظرافتی کار آسانی نیست به خصوص اگر این صفحات فلزی به اندازه طرح کوپه اینفینیتی دارای انحنا باشند.

مردم خودروهای شیک با سطوح انحنادار را می‌پسندند نه خطوط مستقیم و ساده. این موضوع طراحان را با چالش مواجه می‌کند زیرا انحنا، نزدیک کردن صفحات به یکدیگر را دشوار می‌کند.

فاصله بین سطوح بدنه در طراحی خودرو

در مدل Q60 عرضِ شکافِ بین صفحات بیشتر از ۳.۶ میلی‌متر نیست که بهترین حالت به شمار می‌رود. طراحان و مهندسان معمولا جدا از هم کار می‌کنند اما عاملی که باعث شد آنها در ساخت مدل Q60 همکاری کنند پیچیدگی زیاد آن بوده است. هنگام باز و بسته شدن درها این فواصل به کمتر از یک میلی‌متر می‌رسد. می‌توان گفت که چنین دقتی در صنعت خودروسازی بی‌سابقه است و این یکی از دلایل طراحی زیبای خودروهای اینفینیتی است.

16

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]