عکاسی

۱۰ نکته عکاسی در سفر و خلق عکس‌های دوستداشتنی – قسمت اول

حتی اگر هنوز برای سفر برنامه‌ریزی نکرده‌اید یا سفر خود را آغاز کرده و در جاده هستید، باز هم یکی از خواسته‌های شما ثبت عکس‌های خود و به یادماندنی از لحظات سفرتان است. در این مطلب ۱۰ نکته عکاسی را به شما خواهیم گفت و امیدواریم در کنار نکته‌هایی که پیش از این درباره عکاسی در سفر برایتان ذکر کرده‌ایم، امکان گرفتن عکس‌هایی دوست‌داشتنی برایتان فراهم شود.

بعضی سفرها شاید در زندگی یک‌بار اتفاق بیافتند؛ در چنین مواقعی این احتمال وجود دارد که دوست داشته باشید یک دوربین فول‌فریم و چندین لنز عالی داشته باشید، اگرچه داشتن چنین تجهیزاتی در کیفیت عکس شما بی‌تاثیر نخواهد بود؛ اما دوربین و ابزارهای عکاسی عالی تمام آن چیزی نیست که نیاز دارید.

نکته عکاسی در سفر

و اما نکته‌های کارآمد عکاسی در سفر

۱. از سرعت شاتر بسیار آهسته استفاده کنید

استفاده از سرعت شاتر کم می‌تواند برای ایجاد خلاقیت در عکاسی بسیار موثر باشد. با نشان دادن حرکت سوژه می‌توانید جلوه‌ای از زندگی را به تصویر بکشید که با چشم قابل دیدن نیست.

نکته عکاسی در سفر

اگر سرعت شاتر ۱/۳۰ ثانیه باشد، آبشار شکلی ابریشمین و بسیار زیبا پیدا می‌کند. برای نهرهای باریک و رودخانه‌ها می‌توانید از شاتر ۱/۱۵ یا ۱/۴ استفاده کنید و نتیجه مشابهی به دست آورید.

قانون کلی برای چنین عکس‌هایی، انتخاب سرعت شاتر بین ۱/۴ تا ۱/۶۰ را پیشنهاد می‌دهد. فراموش نکنید که وقتی سرعت شاتر تا این اندازه کم باشد اثر لرزش دوربین در عکس نمایان‌تر می‌شود. اگر به هر دلیل نمی‌توانید با خودتان سه‌پایه حمل کنید، سعی کنید دوربین‌ را روی زمین یا یک سطح صاف و محکم قرار دهید.

۲. از مردم نترسید

برای ثبت زیبایی و جذابیت یک منطقه، گاهی لازم است صبح زود دست به کار شوید؛ یعنی پیش از آنکه توریست‌ها در محل حاضر شوند. این موضوع بخصوص در فصل بهار و تعطیلات نورورزی بسیار حائز اهمیت است.

اما اجازه ندهید که این موضوع شما را از تصمیم‌تان برای عکاسی منصرف کند. لحظه‌هایی که نشان می‌دهد مردم چقدر از زیبایی طبیعت یا ابهت یک اثر تاریخی لذت می‌برند هم می‌تواند به عکس‌های شما حس‌ تازه‌ای ببخشد و از واقعی بودن عکس‌ها لبریز باشد.

با قرار دادن یک المان انسانی در عکس‌ها می‌توانید بر گستره بیشتری از بازدیدکنندگان اثر بگذارید؛ زیرا بازدیدکننده می‌تواند ارتباط بهتری با منظره ثبت شده، برقرار کند.

بعلاوه این که عکس‌هایی که نشان از لذت بردن افراد از طبیعت دارد مشتری‌های بسیاری دارد و می‌توانید آنها را سایت‌های فروش عکس یا بصورت چاپ شده به احسن تبدیل کنید.

۳. لنز واید خود را برای مدتی کنار بگذارید

کنتراست زیادی در میانه روز وجود دارد باعث می‌شود تنظیم نورسنجی و ثبت آسمان و همه جزییات پیش‌زمینه کمی دشوار شود. در چنین مواقعی HDR یک گزینه کارآمد است.

اما، می‌توانید کار را کمی ساده‌تر کنید. آیا اگر آسمان را از تصویر خود حذف کنید در جذابیت تصویر شما خدشه‌ای وارد می‌شود؟ یا آسمان ارزش خاصی به عکس شما می‌بخشد؟ اگر پاسخ منفی است، پس لنز واید را کنار بگذارید و سراغ یک لنز تله معمولی بروید.

پیش از آنکه دکمه شاتر را فشارد هید، هر چهار گوشه کادر تصویر را نگاه کنید تا منبع نوری ناخواسته‌ای در آن وجود نداشته باشد. چشم انسان عموما بیش از هرچیزی روی این نقطه‌ها فوکوس می‌کند و از توچه به دیزاین و سایر سوژه‌های اصلی تصویر غافل می‌شود.

بخاطر بسپارید که اگر با دوربین تله عکاسی می‌کنید و از سه‌پایه استفاده نمی‌کنید، بهتر است برای جلوگیری از لرزش دوربین از سرعت شاترهای بالاتر استفاده کنید. با چنین بزرگنمایی حتی کوچکترین لرزش‌ها هم در تصویر نمایان خواهند شد.

۴. لنز کرایه کنید/قرض بگیرید

بیشتر نکته‌های عکاسی که بیان می‌شوند درباره تکنیک‌ها و خلاقیت‌هایی است که برای عکاسی لازم دارید و هزینه‌ای برای شما نخواهند داشت. اما عکاسی در سفر شاید کمی هزینه بردار باشد. البته اگر عکس‌هایی خوبی ثبت کنید شاید کمی هزینه ارزشش را داشته باشد.

اگر در خانه یا آتلیه عکاسی کنید کم پیش می‌آید که به دوربینی با اف ۱،۲ نیاز داشته باشید اما گاهی عکاسی در سفر به چنین امکانی نیاز دارد. اگر نمی‌خواهید هزینه زیاد خرید لنز را متحمل شوید می‌توانید آن را از دوستانتان قرض کنید. یا اگر جایی را می‌شناسید آن را کرایه کنید.

۵. به جزییات اهمیت دهید

محیط اطراف خود را با دقت بررسی کنید و به جزییات توجه کامل داشته باشید. از همین کنجکاوی و دقت می‌توانید نکاتی را ببینید یا لحظه‌هایی را ثبت کنید که بیشتر افراد از کنار آنها به سادگی می‌گذرند و از زیبایی آنها غافل می‌شوند.

در قسمت دوم این مطلب ۵ نکته عکاسی دیگر برایتان بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

23

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]