طراحی محصول

۷ گام برای بررسی بازار پیش از عرضه محصول جدید

هر روز ایده‌های جدیدی در زمینه طراحی محصول و خدمات شکل می‌گیرد اما خیلی از آنها به دلیل درست معرفی نشدن به بازار، شکست می‌خورند. بررسی بازار کمک می‌کند تا از دو مورد مطمئن شوید، اینکه مصرف‌کنندگان را به درستی انتخاب کرده‌اید و ایده محصول نیز خواسته مشتریان را برآورده می‌کند.

به طور کلی می‌توان بررسی بازار را به ۷ مرحله تقسیم کرد. اطلاع از بازار و رقبا، شناخت مشتریان، تعیین یک ارزش منحصر به فرد، تعیین استراتژی بازار، آزمایش محصول در بازار، راه‌اندازی کمپین و نظارت بر چرخه محصول. در ادامه جزئیات بیشتری از هر مورد را می‌خوانید.

۱.از بازار خود اطلاع پیدا کنید، رقبا را بشناسید

حتی اگر تصور کنید که کاملاً به شرایط واقف هستید، احتمالا بررسی بازار حقایق بیشتری را برایتان آشکار می‌کند. برای مثال تحقیقات نشان داده است که معمولاً اسنک‌ها به عنوان جایگزین وعده‌های غذایی استفاده می‌شوند، در نتیجه محصولات موفقی که از نوع شیرینی بودند به سمت ترکیبات غذایی مانند غلات، مغزها و میوه‌ها سوق داده شدند و بازخورد خوبی هم از مشتریان دریافت شد.  

در این مرحله شناخت رقبا، محصولات آنها و خدماتی که ارائه می‌دهند اهمیت زیادی دارد. ممکن است تصور کنید که رقیبی برای محصول جدید شما وجود ندارد، در این صورت خود را جای مشتریان احتمالی‌تان بگذارید و از دید آنها به موضوع نگاه کنید. اگر جای آنها بودید، به جای محصول پیشنهادی جدیدتان، چه چیزی را می‌خریدید؟ با پاسخ به این سوال رقبا را شناسایی کنید و راهی برای متمایز کردن  محصول یا خدماتتان بیابید.

۲.مشتریانتان را هدف قرار دهید

برای اینکه با حداقل هزینه بهترین نتیجه را بگیرید، ضروری است که مشتریان بالقوه محصولتان را شناسایی کنید. احتمالاً آنها کسانی هستند که در حال حاضر محصولات مشابه را می‌خرند و پیشنهاد جدید شما و ارزش‌های افزوده محصولتان برای آنها جذاب خواهد بود. بهترین مشتریان آنهایی هستند که به محصول شما احتیاج دارند و خرید آن نیز برایشان مقدور است. به طور کلی پاسخ به یک نیاز موجود بسیار آسان‌تر از خلق نیاز جدید است.

۳. به ارزشی منحصر به فرد بیندیشید

چرا مشتریان میان گزینه‌های مختلف موجود در بازار باید محصول شما را بخرند؟ محصولتان برای دیده شدن چه امتیازاتی دارد؟ نه تنها محصول یا خدمات شما باید منحصر به فرد باشد و نیاز کاربران را رفع کند، بلکه باید دلیل و نحوه انجام کارها را نیز به خوبی به کاربر نشان دهد. اگر طراحی به گونه‌ای باشد که کاربر از طریق خودِ محصول روش استفاده و ارزش‌های آن را دریابد، این تعامل امتیازی ویژه محسوب می‌شود.

۴.استراتژی بازاریابی خود را مشخص کنید

در این مرحله اطلاعات کافی در مورد بازار محصولتان و روش‌های فروش آن به دست خواهید آورد. برای مثال بیندیشید که از چه کانال‌های می‌توانید استفاده کنید؟ خرده‌فروش‌ها؟ تهیه کاتالوگ‌؟ تبلیغات یا فروش آنلاین؟ استفاده هم‌زمان از چند کانال ایده بسیار خوبی است و تعداد بیشتری از مشتریان احتمالی، با محصول شما آشنا خواهند شد. علاوه بر همه این روش‌ها بازاریابی مستقیم را در نظر داشته باشید.

۵.عرضه آزمایشی محصول در بازار

در نهایت مشتریان هستند که شیوه بازاریابی محصول شما و خصوصیاتی که باید روی آنها تأکید شود را مشخص می‌کنند، در نتیجه آزمایش محصول در بازار، ضروری است. این آزمایش می‌تواند به سادگی یک تحقیق پرسشنامه‌ای در مورد عملکرد اصلی محصول باشد، یا از تکنیک‌های پیشرفته‌تر مانند ضبط فیلم و بررسی مشاهدات برای بررسی کیفیت‌های مختلف آن (مانند ظاهر یا طعم) استفاده شود.

همچنین باید پیام‌هایی که از طریق گرافیک یا بسته‌بندی محصول به مشتری منتقل می‌شود را بررسی کنید. با هزینه‌ای که قرار است بابت ابزارهای بازاریابی و همچنین تبلیغات پرداخت کنید، اطمینان از دریافت بازخورد مثبت پیش از قطعی کردن آنها، معقول به نظر می‌رسد. این بررسی‌ها ممکن است به شیوه‌های سنتی مانند تعیین گروه کانونی یا روش‌های جدیدتر مانند تحقیق آنلاین صورت گیرد. می‌توانید هر روشی را به کار ببرید اما نباید تا زمان کامل شدن تحقیقات، به سراغ تهیه ابزارهای بازاریابی بروید.    

۶.کمپین بازاریابی خود را راه‌اندازی کنید

وقتی نوبت به عرضه محصول می‌رسد برای تأثیرگذاری هرچه بیشتر آن در بازار بهتر است از هر دو روشِ تبلیغات و ارتباطات در کنار هم استفاده کنید. برای مثال ارتباط با رسانه‌ها، پوشش مطبوعاتی و نوشتن مقالات در مورد محصولتان را تسهیل می‌کند، یا موجب صحبت کردن در مورد آن و کنجکاو کردن مردم می‌شود. قبل از همه اینها مطمئن شوید که محصولتان در دسترس مشتریان قرار دارد، اگر مصرف‌کنندگان نسبت به محصول علاقه نشان دهند اما آن را در بازار پیدا نکنند تصویری منفی در ذهنشان شکل می‌گیرد.

۷.چرخه محصول خود را تحت نظر داشته باشید

در نهایت، زمانی که محصول به بلوغ رسید نشانه‌هایی از افت آن را مشاهده خواهید کرد. این زمانی است که باید پیام‌های بازاریابی خود را تغییر دهید، بسته‌بندی را عوض کنید، خود محصول را اصلاح کنید، یا حتی به ایده‌های بعدی‌تان بیندیشید.

 

 

12

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]