عکاسی

۱۰ نکته عکاسی در سفر و خلق عکس‌های به یاد ماندنی – قسمت دوم

در قسمت قبل ۵ نکته عکاسی را که برای عکاسی در سفر به خاطر داشته باشید گفتیم. در ادامه می‌خواهیم ۵ نکته دیگر برایتان نقل کنیم. امیدواریم عکس‌های به یاد ماندنی و زیبا از لحظه‌های سفر برایتان به یادگار باقی بماند. با ما همراه باشید.

عمده مطالبی که در قسمت اول یاد گرفتیم این بود که با چه سرعت شاتری عکاسی کنیم، از چه لنزهایی استفاده کنیم و چقدر به جزییات اهمیت دهیم. حالا چند نکته دیگر:

۶. از نور موجود در پس‌زمینه بهره بگیرید

از میان همه جهت‌های تابش نور بی‌شک هیچ‌یک بهتر از وقتی نیست که نور به سمت شما می‌تابد. مانند زمانی که از خورشید عکس می‌گیرید. از این نور استفاده کنید و به منظره‌تان حس زندگی ببخشید. همچنین می‌توانید زیبایی‌های بصری خاصی به عکس‌های پرتره بدهید.

دقت کنید که از نور پس‌زمینه زمانی می‌توانید بهترین بهره را ببرید که نورسنجی به درستی انجام شده‌ باشد.

۷. از یک پولارایزر استفاده کنید

فیلتر پولارایزر نوعی فیلتر عکاسی است که برای تغییر نوری که به دوربین وارد می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیلتر پولارایزر که از دو صفحهٔ شیشه‌‌‌ای متحرک تشکیل شده و مانع ورود نور انعکاس یافته از سطح‌های بازتابنده به دوربین می‌شود. در نتیجه می‌شود با استفاده از فیلتر پولارایزه انعکاس‌ها را حذف کرد.

یکی دیگر از تاثیرات این فیلتر روی رنگ آبی آسمان است که کنتراست آسمان را افزایش می‌دهد. تصاویری که با این فیلتر گرفته می‌شوند، واضح تر و دارای غلظت رنگ بالاتری هستند.

خلق عکس‌های به یاد ماندنی

دقت داشته باشید که فیلتر پولارایزر نوری که به دوربین می‌شود را به اندازه ۲ پله (استاپ) کاهش می‌دهد. برای جبران آن باید از طریق دریچه دیافراگم، افزایش ایزو یا راه‌های دیگر نورسنجی را اصلاح کنید.

۸. روی زمین دراز بکشید

فراموش نکنید که خلق عکس‌های به یاد ماندنی و خلاقانه نیازمند کمی از خود گذشتگی است. نگرانی برای کثیف شدن لباس‌ها را کنار بگذارید و گاهی با دراز کشیدن روی زمین از زاویه پایین‌تر عکاسی کنید.

این کار محدودیت‌های ترکیب‌بندی شما را نیز از میان برمی‌دارد. بهتر است برای عکاسی از هر دو حالت عمودی (پرتره) و افقی (لنداسکیپ) دوربین استفاده کنید.

شاید بنظرتان عکاسی پرتره از منظره عجیب باشد اما گاهی پس از تماشای عکس ممکن است آن را به حالت لنداسکیپ ترجیح دهید. پس در هر دو حالت عکاسی کنید و به خودتان حق انتخاب دهید.

۹. از فیلتر درجه دار ND (فیلتر کاهنده نور) استفاده کنید

این فیلترها مانند یک فیلتر دو رنگ هستند که یک نیمه آنها مانند عینک آفتابی است و نیمه دیگر شفاف است. نیمه تاریک‌تر به مقدار نور کمتری (معمولا ۱،۲ یا ۲ استاپ) اجازه عبور می‌دهد درحالیکه نیمه شفاف همه نور را عبور می‌دهد.

می‌توانید این فیلترها را به طور جداگانه و یا مجموع خریداری کنید یعنی با چرخاندن فیلتر مقدار نوری که از قسمت تاریک آن عبور می‌کند تغییر کند. بدیهی است که هر چه قسمت تاریک، تیره تر باشد مقدار نور کمتری عبور داده می‌شود.

لازم به ذکر است که فیلترهای کاهندهٔ نور، خاکستری رنگ هستند و غیراز کاهش نور ورودی، هیچ تاثیری بر تنالیته رنگ‌ها ندارند.

۱۰. عجله نداشته باشید

وقتی در سفر از جایی به جای دیگر به سرعت در آمد و شد باشید، البته برای عکاسی و دیدن منظره و سوژه بعدی بسیار جذاب به نظر می‌رسد اما عکس‌های به یاد ماندنی شما گاهی وقتی به دست می‌آید که کمی از سرعت خود بکاهید و چیزهایی را ببینید که به تامل و دقت بیشتری نیاز دارند.

فراموش نکنید که سرعت از دقت و خلاقیت شما می‌کاهد و امکان تجربه چیزهای تازه را از شما سلب می‌کند.

این یکی از مهم‌ترین اجزای عکاس خوب بودن است که متاسفانه در بیشتر مواقع نادیده و دستِ کم گرفته می‌شود. از نظر گذراندن سوژه‌ها از دریچه دوربین به شما کمک می‌کند درک بهتری از دنیای اطراف خود داشته باشید.

***

ورای همه مزایایی که عکاسی در سفر برای بهبود قدرت عکاسی و جمع‌آوری مجموعه‌ای شگفت‌آور از عکس‌ها دارد؛ سفر کردن، مخصوصا به جاهای تازه و ناشناخته، و کشف آن از طریق لنز دوربین به شما بصیرت، دانش و تجربه‌ای می‌دهد که می‌تواند بر لحظه‌های بسیاری از زندگی‌تان تاثیرگذار باشد. اینطور فکر نمی‌کنید؟

16

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]