ابزارها عکاسی

فیلتر اسکای لایت – یکی از ضروری‌ترین فیلترهای عکاسی

ممکن است به سادگی در دام این حرف بیفتید که استفاده از فیلتر دیگر قدیمی شده و کسی این روزها نیازی به آن ندارد؛ اما هنوز دلایل بسیاری وجود دارد که شما را به استفاده از فیلترهای عکاسی ترغیب می‌کند. فیلتر اسکای لایت یکی از آن فیلترهای ضروری‌ایست که هر عکاس حرفه‌ای و آماتور باید همراه داشته باشد. با کارآیی‌های این فیلتر بیشتر آشنا شویم.

برخی فیلترهای عکاسی مانند فیلتر پولارایزر یا فیلترهای کاهنده نور قوی، می‌توانند تاثیراتی روی عکس بگذارند که ایجاد آنها با استفاده از ابزارهای دیجیتال بسیار زمان‌گیر یا گاهی غیرممکن است.

اما برخی فیلترها هستند که شما را قادر می‌کنند از شرایطی عکاسی کنید که در صورت نبودن فیلتر به لنزتان آسیب جدی وارد شود.

پس تنها به مهارت‌های فوتوشاپی خود بسنده نکنید؛ از راه‌های سنتی بهره بگیرید و عکس‌های خود را زیباتر سازید.

فیلترهای دایره‌ای یا مربعی؟

فیلترها معمولا به دو شکل طراحی می‌شوند: مربع و دایره. دایره‌ای‌ها را می‌توانید بطور مستقیم دور قسمت جلویی لنز بپیچانید. مربعی‌ها به کمک یک نگه‌دارنده با لنز متصل می‌شوند.

فیلتر اسکای لایت

فیلترهای دایره‌ای شکل برای وقتی که می‌خواهید آنها را فقط روی یک لنز یا لنزهای هم‌سایز نصب کنید، ایده‌آلند. اما اگر لنزهایی با اندازه‌ها و کارآیی‌های متفاوت داشته باشید؛ باید برای هر لنز یک فیلتر دایره‌ای جداگانه خریداری کنید.

مزیت فیلترهای مربعی این است که می‌توانید آنها را یک‌بار تهیه کرده و برای لنزهای متفاوت استفاده کنید. این فیلترها برای اتصال به لنزهای مختلف تنها به یک مبدل متناسب با سایز لنز نیاز دارند.

این که کدام نوع فیلتر را انتخاب کنید به شرایط و نیاز خود شما بستگی دارد و نمی‌توان یک حکم کلی برای آن صادر کرد.

مثلا فیلتر اسکای لایت وقتی بهترین کارآیی خود را دارند که به شکل دایره‌ای تهیه شده باشند. اما راحت‌ترین راه استفاده از فیلترهای درجه‌دار کاهنده نور (ND) هنگامی‌ست که از نوع مربعی آن استفاده شود.

فیلتر اسکای لایت – یک فیلتر ضروری برای عکاس‌ها

فیلتر اسکای لایت

برای چه کاری است؟

این فیلتر پیش از هرچیزی محافظ صفحه جلویی لنز شماست تا از آلودگی و آسیب در امان باشد.

با چه تکنیکی کار می‌کند؟

فیلتر اسکای لایت یک فیلتر ماورای بنفش است که پیش از هرچیزی محافظ شیشه لنز شماست تا آلودگی، گرد و غبار و آب به آن وراد نشود. همچنین به عنوان یک سپر، المان جلوی لنز را از آسیب و شکستن حفاظت می‌کند.

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را به لنز خود وصل کنید؛ البته بعد از آنکه فیلتر مناسب لنز خود را پیدا کردید.

فیلتر اسکای لایت در زمان‌ها و مکان‌هایی که رطوبت، گِل یا گرد و غبار وجود دارد، بیشترین کارایی را دارد.

علاوه بر محافظت در برابر آسیب و غبار، فیلترهای اسکای لایت همانند فیلترهای یو-وی مقداری از نور ماورای بنفش (UV) را نیز دفع می‌کنند. این کار باعث می‌شود که تیرگی و غبارآلودگی عکس نیز کم شود.

برخلاف فیلترهای یو-وی، فیلتر اسکایت لایت هاله‌ای از رنگ صورتی به تصویر اضافه می‌کند. این هاله رنگی در فیلتر UV آبی است. در واقع فیلتر اسکای لایت در ابتدا برای کاهش رنگ آبی در فیلم‌های رنگی طراحی شده بود. این موضوع در دوربین‌های دیجیتال چندان مشکل‌ساز نیست.

البته به خاطر بسپارید که با وجود این که نقش این فیلترها دور نگه‌داشتن آلودگی و گرد و خاک از لنز شماست، اما گاهی لازم است به لنزتان نیز رسیدگی کرده و آن را پاکسازی کنید.

دقت کنید که هنگام تمیزکردن فیلتر، ممکن است آن را خراش دهید. برای این کار باید بسیار دقت کنید؛ ممکن است پارچه یا دستمالی که برای تمیز کردن فیلتر استفاده می‌کنید به خاک آلوده باشد و باعث خراشیدگی و از بین رفتن فیلتر شود.

 

14

یک دیدگاه

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]