فرش

همه آنچه درباره فرش آباده باید بدانید

شهر آباده در نیمه راه جاده اصفهان به شیراز قرار دارد و در زمره مناطق نیمه کوهستانی است. از رسوم و سنت‌های این ناحیه که از عصر چادر نشینی به جا مانده، قالی‌بافی است. درباره ساختار و طرح‌های فرش آباده بیشتر بخوانید:

ساختار

تار: معمولا از نخ تابیده یا پنبه بسیار ظریف یا موی بز، و پود از نخ (رنگ شده) ساخته می‌شوند.

گره: معمولا از گره فارسی، به تعداد ۲۵۰۰ – ۱۵۰۰ گره در هر دسی‌متر مربع استفاده شده و گهگاه نیز گره ترکی بکار می‌رود.

پرز: پشم ضخیم و براق کمی نرم که نیمه بلند چیده می‌شود.

کیفیت: قالی‌های آباده دوام زیادی ندارند و تنها برای استفاده خانگی مناسبند؛ ولی روی‌هم‌‌رفته از کیفیتی بهتر از قالیچه‌های قشقایی برخوردارند. قطعات قدیمی را می‌توان همچنان در بازار یافت.

فرش آباده

طرح‌های رایج در فرش آباده

نقوش، در قالیچه‌های آباده دارای قدمت زیادی نیستند و به اینگونه که از نسلی به نسلی دیگر انتقال یافته باشد تداوم نیافته‌اند و اغلب از نقوش مناطق دیگر الهام گرفته می‌شوند. بعنوان مثال آباده‌ای تا حدود زیادی از نقوش مورد استفاده ایلات قشقایی که تابستان‌ها در جوارشان اطراق می‌کنند تاثیرپذیری دارد.

حواشی قالی‌های آباده در مقایسه با زمینه آن دارای عرض نسبتا کمی‌اند و حاشیه مرکزی با رنگی روشنتر و قرار گیری در دو حاشیه جانبی با رنگ تیره خودنمایی می‌کند. رنگ‌های بلوطی تیره و زرد پررنگ از الویت مشخصی برخوردارند که یادآور قالی‌های ناحیه مجاور آن یعنی قالی‌های بختیاری است.

در قالی‌های آباده بیشتر سه طرح بچشم می‌خورد. طرح قالی‌های عتیقه اغلب نقش محرماتی است. نقش هیبت لو، شش ضلعی‌های برجسته پر شده با گل‌های کوچک با برگهای تزئینی، و نقش مرکز و گوشه های کادر اغلب شش ضلعی‌های به رنگ روشن و به شکل برگ شبدر است. این نقوش به قالی شکل خاصی می‌بخشد.

گاه از طرح گلدسته ظل السلطان مکرر نیز استفاده می‌شود. حاشیه معمولا شامل سه خط اصلی و چندین خط فرعی است که فرش را همچون قاب عکسی می‌نمایاند.

رنگ بندی

رنگهای فرش آباده معمولا قرمز آجری با بژ و به تازگی آبی روشن است. رنگ‌هایی که برای ایجاد تضاد بکار می‌روند عبارتند از قرمز و درجات گوناگون آبی، قهوه ای، بژ، شیری، زرد و به ندرت سبز، زیتونی و سیاه.

ابعاد

معمولا قالیچه های کوچک و متوسط، و گاه تا ۲۰/۲ ۵۰/۱ متر و تعداد کمی قالی نیز در ابعاد بزرگتر تا ۶ متر مربع تهیه می‌شود.

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]