سینما فیلم‌سازی

۵ تکنیک برای افزودن جلوه سینماتیک به فیلم

این موضوع شاید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات موجود در عرصه فیلمسازی مستقل و کم‌هزینه باشد: چه کار کنیم تا فیلم‌مان جلوه سینماتیک (حرکت شناسی) داشته باشد؟ پاسخ دادن به این سوال واقعا مشکل است؛ زیرا المان‌های مختلفی از جمله نورپردازی، حرکت دوربین و طراحی صحنه در آن دخیل‌اند که استفاده مناسب از هر کدام به سال‌ها تجربه نیاز دارد. هرچند، تکنیک‌هایی ساده و کاربردی هم برای این کار وجود دارند. در ادامه به بررسی ۵ تکنیک مختلف می‌پردازیم.

۱. مناسب‌ترین اندازه را برای کادر در نظر بگیرید

اندازه کادر از چیزی که فکرش را می‌کند اهمیت بیشتری دارد. اگر دوربین‌تان امکان فیلمبرداری از فرمت‌های رایج سینما، از جمله ۲٫۳۵:۱ یا ۱٫۸۵:۱، را ندارد می‌توانید از خطوطی موسوم به Cine Barها استفاده کنید. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد؛ مثلا می‌توانید تصاویرتان را در مرحله تدوین کراپ کنید و از امکان لایه‌های Premier Pro بهره بگیرید و یا از تمپلیت‌های آماده استفاده کنید.

۲. استفاده از مه یا دود برای افزایش جلوه سینماتیک فراموش نشود

استفاده دود، مه یا غبار تاثیر زیادی در جذب نور و جلوه سینماتیک دادن به فیلم دارد و تنها کاربردشان به فیلم‌های ترسناک محدود نمی‌شود؛ بلکه می‌توانید در هر صحنه برای برای جذاب کردن اتمسفر از این عناصر استفاده کنید.

فیلم با جلوه سینماتیک

۳. LUTها را با ظرافت به کار ببرید

LUT در واقع تکنیکی تخصصی مربوط به تصحیح رنگ فیلم‌های ثبت شده است. همانطور که احتمالا می‌دانید، تنظیم نور و رنگ حتی اگر به صورت جزئی انجام پذیرد، تاثیر بسیاری در شکل کلی اثر دارد. بهتر است این تکنیک را با ظرافت کامل به کار ببرید تا در رنگ‌های موجود اغراق نشود.

۴. با فریم ریت ۲۴ فیلمبرداری کنید

این قانون خیلی ابتدایی اما بسیار مهم است. مخاطبان به تماشای فیلم‌هایی که با فریم ریت ۲۴ فریم بر ثانیه ثبت شده‌اند عادت کرده و این نوع تصاویر را، سینمایی می‌دانند. البته ممکن است موقعیت‌هایی پیش بیاید که به ناچار مجبور به تغییر فریم ریت شود، اما در حالت کلی بهتر است تمام تصاویرتان را با همین فرمت ثبت کنید.

۵. سرعت شاتر را برای اسلوموشن تنظیم کنید

یکی از اشتباهات بزرگی که بسیار شاهد آن هستیم، فیلمبرداری با فریم ریت معمولی و سپس کاهش سرعت ویدیو در مرحله تدوین، برای رسیدن به تصویر آهسته است؛ که نتیجه در این حالت تصویری غیر واضح خواهد بود. اگر قصد فیلمبرداری اسلوموشن دارید، از همان ابتدا فریم ریت و سرعت شاتر بالاتری را به کار ببرید.

باز هم می‌گوییم، همه این موارد تکنیک‌هایی ابتدایی برای بهتر کردن ظاهر فیلم هستند. در صورتی می‌خواهید واقعا نتیجه چشم‌نوازی داشته باشید، باید تا جایی که می‌تواند اطلاعات و تجربه خود را در زمینه‌های مختلف داستان‌گویی، سینماتوگرافی و حرکت دوربین، موسیقی و طراحی صحنه افزایش دهید.

15

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]