بنا و نما معماری

احساسات انسانی چگونه بر معماری بنا تاثیر می‌گذارد؟

تراوش احساسات مختلف به هنگام حضور در یک ساختمان یا بازدید از یک بنای یادبود ارتباط مستقیمی با معماری آن دارد. برای مثال بناهای یادبودی که برای اشخاص و مناسبت‌ها ساخته شده‌اند را در نظر بگیرید. هر کدام از آنها احساساتی مثل غرور، افتخار یا سپاسگزاری را در بازدیدکننده برمی‌انگیزند. اما ظاهر بنا چگونه منجر به بروز این احساسات می‌شود؟

احساسات در معماری به کیفیت کار معمار در ارائه «حس بنا» بستگی دارد. توانایی معمار در ایجاد این حس اهمیت زیادی دارد. اغلب اوقات، ارائه یک شخصیت خاص در بنا به ایجاد «حس بنا» در آن کمک می‌کند.

اما چرا احساسات انسانی فاکتوری مهم در طراحی ساختار بنا به حساب می‌آید؟ در ابتدا باید توجه داشت که رعایت نکاتی که موجب هر نوع واکنش‌های احساسی شود می‌تواند طرح کلی بنا و معماری آن را در سطح بالاتری از شاعرانگی جلوه دهد. وقتی بنایی بتواند احساسات بیشتری را در بازدیدکنندگان یا ساکنان آن برانگیزد، به واسطه احساسات عمیق‌تر، ارتباط با آن و زندگی در آن بنا ساده‌تر و خوشایندتر می‌شود.

در کتاب Atlas of Emotion که توسط Giulana Bruno نوشته شده، حرکت و احساسات به واسطه احساسات فیزیولوژیک بدن ما و قدرت درک احساس در ما، به هم مرتبط هستند. این چه پیامی برای شما دارد؟ همانطور که نشانه‌های خاص در یک بنا، ساکنان آن را به حرکت در داستان آن ترغیب می‌کنند، روایت احساسی نیز از لحاظ فکری و فیزیکی بر حرکت و رفتار و خاطرات ساکنان آن بنا تاثیر می‌گذارد.

9042340139_b674b1186b_o-1200x704

در واقع بین ساکنان یک ساختمان و درکی که آنها از معماری و ساختار کلی آن دارند، ارتباطی مهم و اساسی برقرار است.

با این حساب چگونه باید این نکته را به هنگام طراحی یا اجرا لحاظ کرد؟ طراحی یک بنا را چگونه باید انجام داد تا احساسات انسانی آنطور که باید در آن مورد توجه قرار گیرد؟

قدم اول در این راستا طراحی بر اساس احساسات است. توجه به مصالح، نورپردازی و حتی انعکاس صوت در معمای بنا اهمیت دارد. بدین ترتیب است که می‌توان روایتی جذاب را در این ساختار ایجاد کرد و احساسات مختلفی را برانگیخت. در واقع شما می‌توانید داستانی را با کمک شخصیتی که به ظاهر، ساختار و رنگ کلی بنای طراحی شده خود بستگی دارد، روایت کنید.

در قدم دوم باید در مفهوم ساختاریِ طرح خود دقت کنید، و به سیاستی که بر اساس آن قصد دارید احساسات ساکنان یا بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار دهید توجه داشته باشید. این مفهوم ابتدایی در طراحی می تواند با جنبه‌های استعاری، مجاورت‌های ساختاری و حتی ایجاد سازه‌های زیبا در بخش‌های مختلف، معنی پیدا کند.

اگر معمار یا دانشجوی معماری هستید، توجه به نکات فوق می‌تواند تا حدود زیادی به شما در ایجاد یک طرح الهام‌بخش و تاثیرگذار در بنایی که مد نظرتان است کمک کند.

7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]