طراحی صنعتی طراحی محصول

۵ سخنرانی الهام‌بخش TED برای طراحان

تِد (TED) موسسه غیرانتفاعی کوچکی است که کار خود را به انتشار ایده‌های بزرگ و با ارزش اختصاص داده است. برگزاری کنفرانس‌های تد از سال ۱۹۸۴ با تمرکز بر سه شاخه تکنولوژی، آموزش و دیزاین آغاز شد و یکی از اهداف آن یادآوری قدرت سخنرانی برای مردم بوده است.

ted-w600احتمالاً جالب‌ترین قسمت این کنفرانس‌ها به غیر از کیفیت بالای سخنرانان و ایده‌هایشان، به اشتراک گذاشتن ویدئوها برای عموم مردم است. به این معنی که وب‌سایت تد با در اختیار داشتن آرشیو بزرگی از سخنرانی‌ها که با کیفیت بالا تهیه و تولید شده‌اند، آنها را به صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. دسته‌بندی مطالب شامل تبلیغات، بازاریابی، طراحی صنعتی، گرافیک و موضوعات دیگر با وجه تشابه خلاقیت و نوآوری است، که از طریق شرح ایده‌ها با شنوندگان به اشتراک گذاشته می‌شوند. در ادامه پنج ویدئوی الهام بخش از سخنرانی‌های تد را می‌بینیم که هر کدام از آنها می‌تواند ترغیب‌کننده و محرک ایده پردازی طراحان باشد.

۱.دیزاین در جزئیات نهفته است.

157_480x360-w600پل بنت (Paul Bennett) مدیر بخش خلاقیت موسسه IDEO، در این ویدئو مثال‌هایی در رابطه با پروژه‌های انجام شده توسط این موسسه را مطرح می‌سازد و از کشف راهکارهای مبتکرانه برای حل مسائلی که حین انجام تحقیقات با آنها روبرو شده‌اند می‌گوید. او همچنین به نظریه‌ای که آن را‌ «ذهن نوآموزان» می‌نامد اشاره کرده و مزایای استفاده از این روش برای طراحان را شرح می‌دهد .

۲.حکایت خلاقیت و سرگرمی

3748368901_96ac997663-w600تیم براون (Tim Brown) که مدیر اجرایی و رییس شرکت IDEO است، در این ویدئو از طریق تمرینی سرگرم کننده رابطه بین بازی و خلاقیت را برای حاضرین شرح می‌دهد. او بر این نکته تأکید دارد که نباید حتماً بین سرگرمی و جدیت یکی را انتخاب کرد بلکه می‌توان هردو را در کنار هم به کار برد.

۳.بزرگ فکر کنید

118805_800x600-w600ویدئوی دیگری از تیم براون که در آن طراحی در دوران گذشته را با زمان حال مقایسه می‌کند. او از تمرکز بر روی زیبایی و مد در عصر حاضر و لزوم برگشت به عقب و توجه بیشتر به نوآوری می‌گوید. از نظر براون توجه به طراحی سیستم‌ها به جای طراحی عناصر مجرد می‌تواند پاسخگوی مسائل بزرگ‌ در زمان حاضر باشد.

۴.دیزاین و اکتشاف

42f564250ad9afd33f67a6ad2767c630-w600به گفته دیوید کارسن (David Carson)، طراحی خوب یک سفر اکتشافی بی‌پایان است. در این سخنرانی کارسن از اکتشافات خود در روند انجام پروژه‌هایش می‌گوید و تأکید او بر این است که کار شما باید منعکس کننده خصوصیات شما باشد. هیچ شخص دیگری نمی‌تواند همان کار را به همان شکل انجام دهد، زیرا او گذشته شما، والدین شما، نحوه پرورش و تجربیات زندگی شما را نداشته است.

۵.طراحی در جهت سادگی

b790be2f87ceffba73fe73837944400c7d61cba2_1600x1200 (1)-w600جان تاکشی مدا (John Maeda) مدیر سابق مدرسه طراحی Rhode، در این ویدئو به شرح سادگی در مقابل پیچیدگی می‌پردازد. اگرچه در سال‌های اخیر به کرات درباره سادگی و اهمیت آن صحبت شده است اما این شیوه نمی‌تواند در همه حال پاسخگوی مسائل طراحی باشد. مِدا سال‌هاست که تحقیقات خود را درزمینهٔ نقطه تلاقی بین تکنولوژی و هنر متمرکز کرده است. در این سخرانی سرگرم کننده و در عین حال آموزنده، نحوه پیوند تکنولوژی و طراحی را از زبان او می‌شنویم، موضوعی که ذهن ما را در مواجه با مفهوم سادگی و پیچیدگی به چالش خواهد کشید.

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]