ابزارها نقاشی هنرهای تجسمی

انواع قلم مو برای نقاشی با رنگ اکریلیک

قلم مو چوب جادویی شما برای موج سواری با رنگ‌های روی بوم نقاشی است. هر چه هنرمند از قلم موهایش بیشتر استفاده کند بیشتر به آنها دلبستگی پیدا می‌کند. وقتی نقاشی می‌کنید با نحوه در دست گرفتن و استفاده کردن از فلم مو آشناتر می‌شوید. اگر برای انتخاب قلم موی مناسب برای رنگ اکریلیک سردرگم شده‌اید، نگران نباشید؛ آموزش کامل انواع قلم موها اینجاست.

قلم موی نقاشی

قلم‌موها را می‌توان از چند نظر بررسی کرد:
  • از نظر طرز قرار گرفتن الیاف: به گونه‌های بادبزنی، تخت و گرد تفکیک می‌شود.
  • از نظر کاربرد: به قلم‌موهایی که برای رنگ روغن و دیگری قلم‌هایی که برای آبرنگ به کار می‌رود تقسیم کرد.
  • از نظر اندازه: برای اندازه‌های گوناگون قلم مو شماره‌هایی قراردادی تعیین می‌شود. از متداول‌ترین و پرمصرف‌ترین قلم‌موهای مورد استفاده در سبک رنگ روغن قلم‌موهای ۴، ۸، ۱۲ هستند.
  • از نظر جنس موها: قلم‌موها از موی جانوران یا الیاف مصنوعی پلاستیکی ساخته می‌شوند. قلم‌موهایی که از موی دُم سمور ساخته می‌شوند کیفیت خوبی دارند و حالت فنری و انعطاف پذیرشان و نوک تیز آنها برای نقاشی آبرنگ و رنگ روغن مناسب است. این قلم‌موها توانایی بالاتری برای جذب آب دارند

قلم مو برای رنگ‌های اکریلیک شکل‌ها و انداز‌ه‌های مختلفی دارند. اندازه و شکل قلم مویی که انخاب می‌کنید به بزرگی نقاشی شما و همچنین جزییاتی که می‌خواهید نمایش دهید بستگی دارد.

فارغ از شکلی که قلم‌موهای نقاشی با رنگ اکریلیک دارند، بطور کلی در این نقاشی‌ها از قلم‌‌مو های نرم استفاده می‌کند.

موی قلم‌های نرم این قابلیت را دارد که با حفظ شکل کلی خود از رنگ رقیق پر می‌شود. به همین سبب این قلم‌موها را معمولا در نقاشی با آبرنگ به کار می برند، ولی در هر گونه نقاشی دقیق و ظریف (مانند لعابرنگ کاری با رنگ‌های آکریلیک و روغنی، هاشور زنی در تمپرا و فرسک، نقوش تزئینی روی سفالینه ها و نقاشی روی شیشه) نیز قابل استفاده‌اند.

انواع قلم مو

انواع قلم مو برای نقاشی با رنگ اکریلیک

قلم موی گرد (Round) و قلم‌موی گرد نوک‌تیز (Pointed Round) از قدیمی‌ترین شکل‌های قلم‌موی نقاشی‌اند.

این قلم‌ها برای طرح زدن، جزییات، رنگ آمیزی‌های کنترل شده، پر کردن جاهای کوچک و رسم خطوط بیرونی تصویر مناسبند. می‌توانند خطوط نازک تا ضخیم رسم کنند. برای رسم خط ضخیم کافیست نوک قلم را با فشار بیشتری روی بوم قرار دهید.

قلم موی تخت (Flat) این قلم‌مو‌ها همانطور که انتظار می‌رود دارای عرض زیاد و ضخامت کم هستند. بلندی موی قلم می‌تواند متفاوت باشد؛ برخی کوتاه‌تر و برخی بلندتر. بهترین قلم‌مو‌های تخت حالت فنری دارند و خشک و شکننده نیستند.

برای ضرب‌قلم‌های برجسته، پر کرده فضاهای پهن، ایمپاستو، رسم نوارها و لبه‌ها. قلم‌های تخت و بلند برای لعاب‌کاری بسیار مناسبند.

قلم‌موی برایت (‌Bright) در واقع یک نوع قلم‌موی تخت است که کناره‌های آن منحنی شکل شده‌اند.

برای ضرب‌قلم‌های کنترل شده، رنگ‌های سنگین و ضخیم مناسب است. بهتر است حین کار قلم مو را در فاصله کم نسبت به بوم نگه دارید.

قلم‌موی فیلبرت (Filbert) قلم تخت و بیضی شکل با موهای بلند

این قلم مو برای رسم گوشه‌های گرد و نرم مانند گلبرگ‌ها مناسب است. این قلم مو ترکیبی از قلم‌موهای گرد (به خاطر کاربرد آن برای رسم جزییات) و قلم‌موهای تخت (برای آنکه می‌توانند سطحی را پوشش دهند) است.

قلم موی چتری (Fan) تخت با موهای پخش شده

این قلم موها با موهای طبیعی برای نرم‌کردن، ترکیب کردن و پوشاندن مناسب است و با موهای مصنوعی برای ایجاد بافت، ابرها، برگ‌های درختان مناسبت است. برای نقاشی با رنگ اکریلیک از قلم‌های محکم و بزرگ استفاده کنید در غیر این صورت موهای قلم، پس از تماس با رنگ ممکن است دسته‌ای شوند.

قلم‌موی زاویه‌ای (Angular Flat) قلم موی تخت با انتهای مورب

بهترین کارایی آن برای پر کردن گوشه‌ها و جاهای منحنی است. از گوشه نازک آن برای کارهای ظریف و از تمام عرض آن، همانند قلم تخت، برای پوشاندن سطوح می‌توان استفاده کرد.

قلم لاینر (Liner) یک قلم موی باریک با موهای سفت

مناسب برای کشیدن حطوط باریک مانند شاخه درختان، دکل‌ برق، موی گربه و نظایر آن عالی است. پس از پایان نقاشی از این قلم برای امضا نیز می‌توانید استفاده کنید.

162

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]