سینما موسیقی هنر و جامعه

از کوچ عباس کیارستمی تا پرواز عارف لرستانی

هنوز یک سال از رفتن ناگهانی کیارستمی عزیز نگذشته و چندین هنرمند عزیز دیگر در عرصه سینما و موسیقی از دست داده‌ایم. انگار حضرت مرگ به شکلی بسیار شتابزده و مرموز، در حوالی کشور ما، کمر همت به اندوهگین کردن خانواده بزرگ هنرمندان بسته و در این راه بسی تند به پیش می‌رود.


مرگ، رفتنی است که دیر یا زود به سراغ همه می‌آید؛ اما گاهی زودتر از زمان قابل انتظار به پیشواز می‌آید و داستان تراژدی‌های ما را درد آورتر می‌کند. انقدر که کم کم عادت می‌کنیم که هر روز صبح، پس از بیدار شدن دست، به دعا برداریم تا امروز خبری از مرگ‌های نابهنگام و جانکاه عزیزان را نشنویم.

کوچ کیارستمی

خیلی دور نیست از زمانی که اخبار کسالت عباس کیارستمی در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود و این اخبار انقدر گسترش می‌یابد تا کیارستمی بزرگ با وضعیتی بسیار نگران کننده به یکی از مراکز درمانی آن طرف آبها انتقال داده شود تا بلکه تلاشی برای وضعیت وخیم جسمی او صورت پذیرد. تلاشی که متاسفانه موثر واقع نمی‌شود و این استاد بزرگ را با اندوهی بزرگ‌تر از میان ما می‌برد.

ماجراها بعد از کوچ کیارستمی ادامه یافت؛ اما با وجود اعتراضات بسیار همچون واکنش‌های داریوش مهرجویی، جامعه پزشکان وضع را به حالتی شفاف نرساند تا بلاخره مشخص شود علت مرگ او سهل انگاری در امر درمان بوده است یا قدرت تخریبی بیماری او را از پای در آورده است.

از کوچ کیارستمی تا مرگ عارف لرستانی

واکنش مهرجویی به مرگ کیارستمی و تقاضای رسیدگی

پرونده عباس کیارستمی همچنان باز می‌ماند و کمی آبها از آسیاب می‌افتد تا چند روزی به تحویل سال نو که «علی معلم» بر اثر عارضه ایست قلبی از میان ما می‌رود. هنوز از یادداشت «افشین یداللهی» برای علی معلم که نوشته بود «هر سال، یک بار از لحظه‌ مرگم بی‌تفاوت گذشته‌ام بی‌آنکه بفهمم یک روز در چنین لحظه‌ای خواهم مُرد. بعضی مرگ‌ها غیرمنتظره است با اینکه مرگ، غیرمنتظره نیست. هنوز چند روز به پایان سال ۱۳۹۵ مانده، این سال پر مسافر، کبیسه هم هست»، چند روزی پیش نگذشته که خبر می‌رسد در پی یک صانحه رانندگی او هم به کوچ اجباری رهسپار شد.

پرواز عارف لرستانی

با تحویل سال نو اوضاع به حالت آرامی در می‌آید و طراوت بهار کمی از غم اندوهناک از دست دادن این عزیزان می‌کاهد تا باز جریان پزشکی و مرگ عارف لرستانی در اولین ماه سال جدید خبر ساز شود. در خبر آمده است عارف شب قبل از درگذشتش به دلیل سکسکه‌‌های ممتد و ناگهانی، به پزشک مراجعه می‌کند و بعد از دریافت آرام‌بخش و ظاهرا بررسی‌های لازم به خانه برمی‌گردد، اما شبانه در خواب دچار حمله و سپس ایست قلبی می‌شود و در خواب برای همیشه پر می‌کشد.

عارف لرستانی چندی پیش در برنامه ی مهران مدیری از مرگ تعبیر شاعرانه و عجیبی ارائه داده بود بدین مضمون که «مرگ را همچون یک رویا می‌داند و به دنبال یافتن راز مرگ است؛ مرگی که انتظارش را نمی‌کشد اما با آمدن آن می‌داند رازش را دیگر یافته است».

عارف لرستانی

عارف لرستانی

رازی که به سرعت تمامی ابعاد زندگی انسانی را در می‌نوردد و در جهتی کاملا معکوسِ تمامی برنامه‌های روزانه به پیش می‌رود. رازی که هنوز نمی‌دانیم به چه شکل در این ابعاد می‌تواند در جامعه ما ریشه بدواند و هر روز بر فشارِ استرس و نگرانی‌های مردم نجیب این سرزمین تیری زهرآلود روانه کند. موضوعاتی که شاید با بررسی علل مرگ‌های این چند سال اخیر، پرده از مسائل مهمی بردارند.

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]