طراحی خودرو طراحی صنعتی

۶ خودرو باشکوه که در موزه هنر نگهداری می‌شوند

بعضی از خودروها به قدری زیبا طراحی می‌شوند و مهندسی آنها با دقت و ظرافت همراه است که مانند یک اثر هنری باشکوه می‌درخشند. این طور به نظر می‌رسد که آنها مانند پیکره‌های زیبا و تراش‌خورده‌‌، برای قرار گرفتن در گالری‌ها خلق شده‌اند. می‌توان گفت طراحیی یک خودرو باشکوه به اندازه خلق اثر هنری ارزشمند و تاثیرگذار است.

اوایل دهه ۱۹۳۰ تا ۱۹۶۰ را می‌توان دوران طلایی طراحی نامید. جنبش‌های بعد از جنگ جهانی که هنر را وارد صنعت کردند و زمینه‌های گسترش طراحی صنعتی را فراهم آوردند، موجب ورود دیزاین به صنعت خودروسازی شدند. طی این سال‌ها طراحان برجسته همگام با پیشرفت علم و توسعه تکنولوژی، خودروهای جذاب و قدرتمندی را طراحی کردند. در ادامه با ۶ نمونه خودرو باشکوه که در این دوران به تولید رسیدند آشنا می‌شوید.

استون مارتین DB4 GT زاگاتو

استون مارتین DB4 GT زاگاتو

استون مارتین DB4 GT زاگاتو، قلب انگلیسی در بدن ایتالیایی که در عین عضلانی بودن، سطحی نرم و صاف دارد. طراحی این خودرو در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد، اما هرچه بیشتر به آن بنگرید ظرافت‌های بیشتری را مشاهده می‌کنید. درست مانند یک اثر هنری.

شورلت کروت ۱۹۵۹

شورلت کروت ۱۹۵۹

شورلت کروت ۱۹۵۹ با طراحی بیل میچل (Bill Mitchell)، ترکیبی از طراحی خودروهای اسپرت اروپایی و طراحی آینده‌نگرانه است. در دهه ۵۰ آمریکا، طرح‌های آینده‌نگرانه محبوبیت زیادی بین خودروسازان داشتند. بیل میچل این مدل را بر اساس طرحی از دیزاینر برجسته، هارلی ارل (Harley Earl) طراحی کرد و شیوه متفاوت او را به کار برد تا این خودرو باشکوه در زمان کنونی نیز خاص و جذاب به نظر برسد.

فراری برلینتا ۲۵۰ SWB

فراری برلینتا ۲۵۰ SWB

هرکدام از خودروهای فراری بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ را انتخاب کنید، زیبا و قابل توجه‌اند اما در این میان برلینتا ۲۵۰ SWB یکی از بهترین‌ها است. این فراری یکی زیباترین و معروف‌ترین خودروهای مسابقه‌ GT است.

در میان خودرو‌های مسابقه‌ای اغلب عملکرد در اولویت قرار دارد اما در این مدل، به فرم و عملکرد به یک اندازه توجه شده تا خودرویی قدرتمند در قالب طرحی هنرمندانه خلق شود.

رودستر ۵۴۰K مرسدس بنز

رودستر ۵۴۰K مرسدس بنز

رودستر ۵۴۰K در سال ۱۹۳۷ به پرچم‌دار خودروهای مرسدس بنز تبدیل شد. در طراحی و ساخت این مدل از هیچ هزینه‌ای مضایقه نشد تا این رودستر قدرتمند نماینده سبک هنری زمان خود، یعنی آرت دکو باشد.

اگر طراحی به درستی انجام شود، حتی خودرویی به قدمت مرسدس بنز ۱۹۳۷ همچنان زیبا و جذاب به نظر می‌رسد.

پورشه ۵۵۰ Le Mans

پورشه ۵۵۰ Le Mans

پورشه ۵۵۰ Le Mans با تاریخچه قوی در مسابقات، یکی دیگر از خودروهایی است که طراحی چشمگیر و تأثیرگذار دارد. بدنه آن که به سبک استریم لاین و به منظور دستیابی به بیشترین حد ایرودینامیک طراحی شده، نمونه دیگری از هماهنگی فرم و عملکرد است. با چنین هماهنگی، می‌توان به طرحی زیبا و بدون تاریخ انقضا رسید، همان چیزی که امروزه در مدل باکستر و کیمن نیز مشاهده می‌شود.

13

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]