سینما فیلم‌سازی

فیلمنامه‌ام را نوشتم؛ حالا چه کار کنم؟

از اولین مراحل ساخت یک فیلم، نگارش فیلمنامه است که ایده‌ای خوب و مهارت کافی برای پروراندن آن را طلب می‌کند. در پایان نوشتن – عموما اولین – فیلمنامه این سوال پیش می‌آید که حالا چه کار کنم؟ پیش از این مطالب زیادی درباره فیلمنامه‌نویسی برایتان نوشته‌ایم؛ حالا می‌خواهیم به دومین قسمت ماجرا پاسخی بدهیم. با فیلمنامه تمام شده چه کار کنیم؟

۱. ارتباطات مفید ایجاد کنید

تا جایی که می‌توانید کار خود را – ابتدا به طور غیر رسمی – به دیگران معرفی کنید و از انتقاد و پیشنهاد‌های آنان بهره‌مند شوید. بعد از اینکه اکثر نظراتی که از دیگران دریافت می‌کردید، نظرات مثبت بود زمان معرفی رسمی کارتان به دنیاست. هرچه افراد بیشتری شما را بشناسند، برایتان بهتر خواهد بود. مدیر برنامه‌های یک کارگردان ممکن است فیلم‌نامه شما را به خاطر اینکه کس خاصی آن را پیشنهاد کرده، بخواند.

یکی از دیگر فواید کلیدی ایجاد این ارتباطات، دریافت نظرات تخصصی است؛ اما متاسفانه بسیاری از نویسندگان تحمل دریافت این نظرات را ندارند.

فیلمنامه تمام شد. حالا چه کار کنم؟

۲. مسابقات را نادیده نگیرید

اگر چندان اجتماعی نیستید و نمی‌توانید در جمع‌های مختلف ظاهر شده و کارتان را به نمایش بگذارید، مسابقات فیلم‌نامه‌نویسی بهترین انتخاب شما هستند. تا جایی که می‌توانید در مسابقات شرکت کنید، اما نه هر مسابقه‌ای؛ بهتر است آن‌هایی را انتخاب کنید که توسط موسسات معتبری برگزار می‌شوند و مزایای زیادی برایتان به همراه دارند. مسابقاتی مانند The Academy Nicholl Fellowship یا The Sundance Writer’s Lab.

به خاطر داشته باشید که اگر فیلم‌نامه‌تان به اندازه کافی خوب نباشد، هیچ کدام از این کار‌ها فایده‌ای ندارد. اگر اثری خوب خلق کنید، امکان ندارد نادیده گرفته شود.

فیلمنامه تمام شد. حالا چه کار کنم؟

۳. به اثرتان باور داشته باشید

William Goldman حرف خیلی جالی درباره رسانه سینما می‌زند: «هیچ کس هیچ چیز نمی‌داند. حتی یک نفر هم نمی‌تواند بگوید که چه ترفند یا ایده‌ای در سینما حتما جواب خواهد داد. تمامی آثار، نتیجه یک حدس هستند؛ گاهی حدسی همراه با دانش و اطلاعات کافی.» گاهی ممکن است اولین نسخه‌های یک نوشته تبدیل به فیلمی موفق شوند. هیچ‌کس نمی‌داند. نکته مهم این است که به خودتان و اثرتان باور داشته باشید و پس از هر شکست، دوباره تلاش را شروع کنید.

در آخر، هیچ‌گاه فیلم‌نامه‌تان را به دوستان و خانواده نشان ندهید! آنها قطعا از کارتان تعریف خواهند کرد، و تعریف پاسخ سوال  «حالا چه کار کنم؟» نیست و چیزی نیست که به آن نیاز داشته باشید. شما به نقد سازنده‌ای نیاز دارید که تمام نقاط منفی کارتان را مشخص کند.

7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]