طراحی صنعتی طراحی محصول هنرهای تجسمی

طراحان درونگرا می‌توانند آثار خود را در سطح عالی پرزنت کنند

تعداد زیادی از هنرمندان و طراحان درون‌گرا هستند. بعضی مواقع این حالت با کمرویی همراه است و موجب می‌شود که طراح نتواند به راحتی کار خود را پرزنت کند. حتی اگر خجالتی‌ترین فرد جهان باشید یا اصلا از ارائه طرح خوشتان نیاید، باز هم با استفاده از مواردی که در ادامه گفته شده می‌توانید طرح یا محصول خود را به طور تاثیرگذار معرفی کنید و پرزنت عالی داشته باشید.

آیا یک طراح درونگرا می‌تواند اثر خود را در سطح عالی پرزنت کند؟

واقعیت این است که چه خود را خجالتی بدانید یا نه برای موفق شدن باید ایده‌تان را در سطح حرفه‌ای پرزنت کنید. بیشتر مواقع جلسه ارائه در حد صحبت کردن مقابل یک گروه چند نفره یا برگزاری کنفرانس در مقابل همکلاسی‌هایتان است. به ندرت پیش می‌آید که کسی ایده‌ای را در یک تالار هزار نفره پرزنت کند؛ بنابراین با رعایت چند نکته ساده اما مهم می‌توانید به بهترین شکل از عهده این کار برآیید.

برقراری ارتباط به مثابه هنر اجرایی

اهمیتی ندارد که هنگام پرزنت چه احساسی دارید، ممکن است از ایستادن جلوی جمع خوشتان نیاید یا به دلیل بدخواب شدنِ شب قبل خسته باشید، یا به دلیل کمبود وقت به اندازه کافی آماده نشده باشید. در هرکدام از این حالات که باشید می‌توانید با تغییرات فیزیکی، خود را مسلط، سرحال و باانرژی نشان دهید. این کار شبیه وانمود کردن است، یک چرخه بی‌پایان که می‌توانید آن را تا زمان دلخواه ادامه دهید. وقتی که حالت بدن خود را تغییر می‌دهید در واقع وضعیتتان را تغییر می‌دهید و همان چیزی می‌شوید که وانمود کرده‌اید و این چرخه می‌تواند تا بی‌نهایت ادامه پیدا کند.

یکی از این تغییرات تنفس است. قبل از صحبت کردن یک نفس عمیق بکشید. ساده‌ترین کار ممکن به نظر می‌رسد، به هر حال برای زنده ماندن باید نفس کشید اما شاید تعجب کنید که خیلی از‌ افراد با عجله و بدون نفس گرفتن شروع به صحبت می‌کنند.

نفس بکشید، صدای خود را قوی کنید و در این فرصت به کلماتی هوشمندانه‌ برای شروع فکر کنید. حین صحبت به مخاطبان نگاه کنید، می‌بینید که به دقت گوش می‌دهند، لبخند می‌زنند یا به علامت تایید سر خود را تکان می‌دهند. این بازخوردها انرژی لازم برای ادامه صحبت‌تان را فراهم می‌کند. می‌توانید بعد از چند دقیقه دوباره نفس بکشید و فرصت کوتاهی برای تمرکز کردن فراهم کنید و ادامه دهید.

برای آمادگی تمرین کنید اما نه زیاد

آیا یک طراح درونگرا می‌تواند اثر خود را در سطح عالی پرزنت کند؟

اغلب افراد برای آماده شدن، نوشته‌های خود را مدام می‌خوانند در صورتی که برقراری ارتباط با مخاطبان نوعی اجرای فیزیکی است. باید روی حرکات و نوع ارائه خود کار کنید. نمی‌توانید این مراحل را در فکر خود بسازید، نیاز است که نوع ایستادن، صحبت کردن، تنفس، بالا بردن حجم صدا را به صورت عملی تمرین کنید.

تمرین برای آمادگی مهم است اما زیاده‌روی نکنید. کل داستان را طوری برای خود بازگو کنید که انگار بار اول است که آن را می‌شنوید. سپس سعی کنید مطلب را به نمایشی جالب توجه و سرگرم‌کننده تبدیل کنید. هر دو نقش را برای خود بازی کنید، هم شخصی که قرار است پیام را دریافت کند و هم شخصی که مطالب را برای اولین بار می‌شنود.

اگر لازم است هنگام پرزنت کردن متن را از رو بخوانید

اگر لازم شد مطلبی را از رو بخوانید این نکات را رعایت کنید تا فضا برای مخاطبان کسل‌کننده نشود.

اول اعلام کنید که قصد دارید مطلب را از روی متن بخوانید تا چیزی از قلم نیفتد. با این کار توجه شنوندگان را جلب می‌کنید.

حین خواندن، سر خود را بالا بیاورید و ارتباط چشمی خود را با مخاطبان حفظ کنید و از آنها بازخورد بگیرید.

در آخر، لحظه‌ای مکث کنید، دوباره به شنوندگان نگاه کنید و عکس‌العمل آنها را ببینید. شاید علائم غیرکلامی آنها نامحسوس باشد اما تاثیرگذار است. تایید کردن با سر یا نگاه مات و مبهوت آنها علائمی برای سنجش وضعیت است. اگر ظاهری متعجب داشته باشند، می‌توانید مطلب را واضح‌تر توضیح دهید یا اگر در حال خنده باشند می‌توانید برای تلطیف فضا کمی بیشتر بحث را ادامه دهید.

حتی اگر در حال خواندن مطلب از روی نوشته هستید این ارتباط را حفظ کنید تا بدانند به آنها توجه می‌کنید.

زمان ارائه کردن ایده برای همه طراحان پیش می‌آید. ممکن است این ارائه برای همکاران، مدیر، اعضای گروه و یا گروهی از افراد غریبه باشد. در هر حال لازم است که این کار را با اطمینان، واضح و تاثیرگذار انجام دهید و بر شرایط تسلط داشته باشید.

 

12

یک دیدگاه

  • به نظرم درون گرایی هیچ ارتباطی با خجالتی بودن و کمرو بودن در ارائه یک طرح و پروژه نداره. افراد مهمی درون گرا بودند و درونگرایی در ارائه و نتیجه کارشون تاثیری نداشته. استیو جابز مثال خوبی از یک فرد درونگرا بود و همه هم اینو میدونستند اما میتونید ارائه های موفقش از محصولات جدید اپل رو تو یوتیوب ببینید.

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]