تاریخچه سینما

هالیوود – تاریخچه صنعت فیلم در آمریکا – قسمت اول

هالیوود به عنوان خانه‌ سینمای آمریکا و نماد فرهنگی غرب تاریخچه جالبی دارد. داستان رشد یک دهکده کوچک به هالیوود امروزی را با ما دنبال کنید.

هالیوود منطقه‌ای است که شاید بیش از سایر مکان‌های دنیا فضای جذاب و درخشان صنعت نمایش را برای ما تداعی می‌کند. افسانه هالیوود که در اوایل قرن بیستم شروع شد، یکی از عناصر هویتی جامعه آمریکایی مدرن در تاریخ و نوع‌آوری بود.

تاریخچه فیلم‌ها و تصاویر متحرک به اواخر قرن نوزدهم باز می‌گردد. برهه‌ای که اسباب با نمایش دادن فریم‌های ثابت بصورت سریع، این توهم را در بیننده بوجود می‌آورد که این تصاویر متحرک هستند. توماتروپ (پویانمایی) و زوتروپ (زنده‌گرد) دو نمونه‌ی این ابزارها هستند.

در سال ۱۸۷۲ «ادوارد مایبریج» اولین ابزار حقیقی متحرک‌سازی را ابداع کرد. او با قرار دادن ۱۲ دوربین در یک میدان اسب‌دوانی و تنظیم کردن آنها، توانست عبور یک اسب از جلوی این ۱۲ لنز را به طور متوالی عکس‌برداری کند.

ایده‌ فیلم بوسیله عکاسی متحرک توسط جرج ایستمن و ویلیام واکر در سال ۱۸۸۵ اختراع شد و کمک شایانی به بهبود عکاسی متحرک کرد. مدت‌ کوتاهی بعد برادران لومیر (آگست و لوییس) موفق شدند ماشین کوچکی برای این منظور بسازند و آن را سینماتوگراف نامیدند. این دستگاه قادر به ضبط تصاویر و نمایش آنها بود.

قرن بیستم دوران پیشرفت و شکوفایی تکنولوژی تصویر‌های متحرک و فیلم بود. پیدایش ابزاری مانند تدوین، پس‌زمینه‌ها و جلوه‌های بصری، فیلم‌سازان مشتاق را به سمت استفاده از خلاقیت‌شان سوق داد. یکی از اولین و محبوب‌ترین فیلم‌های آن زمان «سرقت بزرگ قطار» بود که توسط ادوین پورتر در سال ۱۹۰۳ ساخته شد.

حوالی سال ۱۹۰۵ «نیکلودئون‌ها» یا سینما‌های ۵ سنتی (یک نیکل برابر ۵ سنت) پا به عرصه حضور گذاشتند و تجربه لذت‌بخشی از نمایش فیلم را با قیمت پایین به عموم مردم عرضه کردند. گسترش این سالن‌ها تا دهه بیست میلادی باعث روی آوردن بیشتر مردم به فیلم و افزایش سرمایه برای فیلم‌سازان شد. استفاده از سالن‌های نمایش برای تبلیغات جنگ جهانی اول نیز به گسترش این صنعت کمک نمود. پس از پایان جنگ جهانی و معرفی آمریکا بعنوان یک قطب فرهنگی، هالیوود به عنوان یک مرکز صنعتی رو به رشد و نقطه آغاز صنعت فیلم در آمریکا شناخته شد.

سالن‌های ۵ سنتی

سالن‌های نمایش فیلم ۵ سنتی در ۱۹۰۵

بر اساس گفته‌ها، اولین فیلم هالیوودی «مرد سرخپوست» ساخته سیل دیمل بود که در سال ۱۹۱۴ و در آخرین لحظات کارگردان تصمیم گرفت که فیلم را در لس آنجلس فیلم‌برداری کند. در صورتیکه فیلم «در کالیفرنیای قدیم» به کارگردانی گریفیث قبلا در سال ۱۹۱۰ بطور کامل در دهکده هالیوود ساخته شده بود. تا سال ۱۹۱۹ هالیوود تبدیل به چهره‌ی سینمای آمریکا و فریبندگی غیرقابل تصور آن شده بود.

در دهه ۲۰ میلادی صنعت فیلم به اوج شکوفایی خود رسیده بود، ستارگان سینما پا به عرصه وجود نهادند و سالانه صد‌ها فیلم ساخته می‌شد. هالیوود خیزش یک حرکت آمریکایی بود و به عنوان مکانی جدا از بقیه لس آنجلس و یک نماد فرهنگی شناخته می‌شد. جایی که در آن تاکید روی تفریح و وقت گذرانی، تجمل‌گرایی و ایجاد حس نهایت لذت بود.

هالیوود همچنین محل تولد استدیو‌هایی بود که نقش مهمی در بازتاب عمومی آمریکا در صنعت فیلم داشتند. از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین این شرکت‌ها می‌توان از برادران وارنر، پارامونت، RKO، Metro Goldwin Meyer و کمپانی فاکس قرن بیستم بعنوان شرکت‌هایی که تجهیزات تولید داشتند، نام برد.

استدیوهایی مانند یونیورسال، یونایتد و فیلم‌سازی کلمبیا نیز با اینکه صاحب سالن نمایش اختصاصی خود نبودند، از شرکت‌های قابل توجه آن دوران بودند. و نام‌هایی مانند دیزنی، مونوگرام و ریپابلیک در رده سوم این دسته بندی قرار می‌گرفتند.

در این دوره بود که میل شدید دست‌اندر‌کاران برای دو موقعیت کارگردانی و ستاره بودن در صنعت فیلم نمایان شد. کارگردانان بواسطه سبک‌سازی و استفاده تجاری از سبک‌شان بیشتر به رسمیت شناخته می‌شدند. این سبک‌سازی قبل از این بواسطه محدودیت‌های تکنولوژی قابل دستیابی نبود. همچنین ستارگان سینما بواسطه چهره شدن در سالن‌ها و در معرض توجه بودن، بیشتر از سایرین در حوزه شهرت و بدنامی دست و پا می‌زدند.

دهه ۳۰ میلادی که بعنوان عصر طلایی هالیوود شناخته می‌شود با اضافه کردن عنصر صدا به فیلم باعث ایجاد سبک‌های جدیدی همچون اکشن، موزیکال، مستند، بیانیه‌های اجتماعی، کمدی، وسترن و سینمای وحشت شد. اضافه شدن صوت به تصاویر متحرک یک دید جدید را پایه‌گذاری کرد و آغازگر نفوذ هالیوود در جنگ جهانی دوم که پیش رو بود، شد.

اوایل دهه ۴۰ میلادی بخصوص پس از حمله نیروهای ژاپنی به بندر مروارید در ۱۹۴۱، سال‌های سختی برای صنعت فیلم آمریکا بود. با این حال به کمک فناوری‌هایی همچون جلوه‌های ویژه، بهبود کیفیت ضبط صدا و ظهور فیلم‌برداری رنگی، تولید دوباره به کار خود ادامه داد. ابداع و گسترش این فناوری‌ها باعث جذابیت‌ بیشتر و مدرن شدن فیلم‌ها شده بود.

مانند دیگر صنایع آمریکایی در آن دوران، پاسخ صنعت فیلم به جنگ جهانی دوم افزایش تولید و موج جدیدی از فیلم‌هایی با موضوع جنگ بود. در خلال جنگ، هالیوود با تبلیغات گسترده، مستندها، فیلم‌های آموزشی و آگاهی بخشی عموم که از نیازهای زمان جنگ بودند، طلیعه‌دار رواج وطن‌پرستیِ آمریکایی بود. به گونه‌ای که سال ۱۹۴۶ شاهد حضور بی‌سابقه مردم و سود تکرارنشدنی در سالن‌های سینما بود.

در دهه ۵۰ میلادی تغییرات عظیمی در فرهنگ آمریکایی و بطور کلی در سراسر دنیا رخ داد. در آمریکای پس از جنگ، قشر متوسط وضعیت معیشتی خوبی داشتند که این امر باعث ایجاد موضوعات اجتماعی جدید، پیشرفت در صنعت موسیقی و ظهور فرهنگ پاپ شد. در این دوره مردم با سیستم تلویزیون آشنا شدند و تخمین زده می‌شد که ۱۰ میلیون خانه در آمریکا در دهه ۵۰ دارای تلویزیون بودند.

تغییر در جامعه‌ی جمعیتی آمریکا باعث حرکت صنعت فیلم به سمت بازار جدیدی شد که در آن قشر جوان آمریکا هدف این رسانه بودند. در این بینش جدید بجای شخصیت‌های سنتی و ایده‌آل قدیمی فیلم‌سازان به خلق شورشیان روی آوردند. این دوره‌ شاهد حضور ستاره‌هایی حاشیه‌ای تر نسبت به قدیم مانند جیمز دین، آوا گاردنر و مرلین مونرو است.

جذبه و راحتی تلویزیون باعث دور شدن حجم عظیمی از مردم از سالن‌های نمایش شد که ضرردهی استودیوهای هالیوودی را در پی داشت. در پاسخ، هالیوود برای جبران این ضرر شروع به ساخت فیلم برای شبکه تلویزیونی کرد و این نقطه ورود هالیوود به صنعت تلویزیونی بود.

لورتا یانگ

لورتا یانگ از ستاره‌های دهه ۳۰ هالیوود

در قسمت دوم این مطلب، درباره سینمای هالیوود از دهه ۶۰ تا امروز خواهید خواهند. با هزارویک بوم همراه باشید.

5

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]