تاریخچه سینما فیلم‌سازی

تاریخچه صنعت سینمای هالیوود در آمریکا – قسمت دوم

قرن بیستم و بیست و یکم شاهد پیشرفت‌های بسیاری در صنعتی فیلم و فیلمسازی بوده است، این تغییرات را بیش از هر چیز می‌توان در سینمای هالیوود مشاهده کرد.

در قسمت اول این مطلب از ابتدای تاریخ فیلم و سینما تا انتهای دهه ۵۰ میلادی را بررسی کردیم و پیشرفت‌ها و دشواری‌هایی که سینمای هالیوود با آنها دست به گریبان بود را بررسی کردیم. اینک بخوانید از سینمای هالیوود از دهه ۶۰ تا امروز.

دهه ۶۰ شاهد تغییرات اجتماعی وسیعی بود. فیلم‌های این دوره حول محورهای طنز، مُد، راک اند رول، حرکت‌های اجتماعی مانند جنبش‌های مدنی و تحول ارزش‌های فرهنگی ساخته می‌شدند. همچنین در این دوره به سبب وقوع جنگ ویتنام و انتقال قدرت‌ در دولت آمریکا، دید مردم دنیا نسبت به این قاره تغییر کرد.

در ۱۹۶۳ پایین‌ترین نرخ تولید فیلم از ابتدای آغاز هالیوود رقم خورد؛ ۱۲۰ نسخه! دلیل آن، پایین بودن سود در مقابله با تلویزیون بود. کمپانی‌های فیلم‌سازی به برای پول درآوردن به دیگر شاخه‌ها مانند موسیقی، فیلم‌سازی برای تلویزیون و ابداع سریال‌های تلویزیونی روی آوردند. همچنین به منظور جذب بیشتر مشتریان سابقِ سالن‌های نمایش، میانگین بلیط را تا یک دلار پایین آوردند.

این روال طی دهه ۷۰ باعث ایجاد حس پژمردگی در صنعتی شد که به مدت ۲۵ سال در حال توسعه بود. برخی استودیوها به راه‌های جدیدی روی آوردند؛ مانند استدیوی دیزنی که پارک‌ دیزنی لند را در فلوریدا تاسیس کرد. اما مشکلات مالی که گریبانگیر استدیوها بود پای شرکت‌های بین المللی را به هالیوود باز کرد و چندین استدیو توسط این شرکت‌ها خریداری شدند. عصر طلایی هالیوود به پایان رسیده بود.

دهه ۷۰ میلادی با توجه به تاثیرات جنگ ویتنام، با نوعی حالت بیداری از خلسه و ناامیدی از فرهنگ آمریکا آغاز شد. با اینکه سینمای هالیوود در بدترین دوران خود به سر می‌برد اما دهه هفتاد آغازی برای خلاقیت‌های هالیوود بود.

منشا این خلاقیت‌ها تغییر محدودیت‌ها روی گفتار، جنسیت، خشونت و دیگر موارد مرتبط با محتوا بود. ضدِ فرهنگ بوجود آمده در آمریکا، سینمای هالیوود را به این فکر انداخت که با بکارگیری فیلم‌سازانی متفاوت، ریسک‌های بزرگ‌تری انجام دهد.

تولد دوباره هالیوود در این دهه مدیون ساخت فیلم‌هایی با اکشن زیاد و جوان محور بود که با روایتی جدید و جلوه‌های ویژه ترکیب شده بودند. مشکلات مالی هالیوود با موفقیت غیر منتظره‌ی فیلم‌هایی همچون آرواره‌ها و جنگ ستارگان که از زمخت‌ترین فیلم‌های آن دوران به حساب می‌آمدند، رو به کاهش بود. همچنین در این دوره پخش‌کننده‌های VHS و دیسک‌های نوری ظهور کردند که با پخش فیلم روی این رسانه‌ها سودآوری به استدیوها بازگشت. با این حال این فناوری‌های جدید سالن‌ها را با معضل کمبود تماشاچی مواجه می‌کردند.

پوستر جنگ ستارگان

در دهه هشتاد خلاقیت‌های پیشتر معرفی شده در صنعت فیلم به سمت همگون شدن و قابلیت عرضه در بازار سوق پیدا کردند. فیلم‌ها برای ذائقه مخاطبان و بصورت کلی برای عموم ملت ساخته می‌شدند و تعداد اندکی نیز رویه سینمای سنتی را در پیش گرفتند. این دهه متعلق به فیلم‌هایی بود که توضیح آنها در دو خط امکان‌پذیر بود و به همین سبب قابلیت عرضه بیشتری در بازار داشتند، قابل فهم‌تر بودند و به فرهنگ آن زمان نزدیک‌تر بودند. این دهه مختص فیلم‌هایی با داستان‌های اقتباسی و کلیشه‌ای بودند که مخاطبین آنها افرادی بدنبال نوع ساده‌ای از سرگرمی بودند. بیشتر استودیوهای فیلم‌سازی بجای پیشروی در ایده پردازی سعی در توسعه جلوه‌های ویژه داشتند. با توجه به کاهش قیمت بلیط سینما و افزایش هزینه‌های ساخت، صنعت فیلم متزلزل می‌نمود. اگرچه در این فضای ناامید کننده فیلم‌های مانند بازگشت جدای، نابودگر و بتمن به موفقیت‌های غیر منتظره‌ای دست یافتند.

بدلیل استفاده از جلوه‌های ویژه بودجه فیلم‌سازی افزایش یافت و به تبع آن نام خیلی از ستارگان آن دوران کم فروغ شدند. شرکت‌های بین المللی کنترل مالی فیلم‌سازی را بر عهده گرفتند که باعث حضور خارجیان در هالیوود شد. به منظور کاهش هزینه‌ها فیلم‌های زیادی در خارج از آمریکا در حال تولید بودند. شرکت‌های چندملیتی تعداد زیادی از استدیوهای فیلم‌سازی از جمله کلمبیا و فاکس قرن بیستم را در اختیار خود درآوردند.

پس از آن، بحران مالی در دهه ۹۰ باعث کاهش فروش گیشه و درآمد سینما شد. طرفداران سالن‌های نمایش، خواستار راه‌اندازی سالن‌های جدید در سراسر آمریکا بودند و استفاده از جلوه‌های ویژه پرهزینه مانند تعقیب و گریز با ماشین و درگیری مسلحانه، بزرگترین‌ خواسته آنها بود. در عین حال فشار زیادی روی مدیران استودیوها بود تا علاوه بر ساختن فیلم‌های پر طرفدار بتوانند هزینه‌ها را نیز تامین کنند.

از طرف دیگر در هالیوود هزینه فیلم‌سازی به سبب افزایش دستمزد ستارگان، هزینه‌های آژانس‌های فیلم‌سازی، هزینه‌های تولید، کمپین‌های تبلیغاتی و کارکنان در حال تهدید به اعتصاب، به طرز سرسام آوری رو به افزایش بود. به علاوه این که، پخش‌کننده‌های ویدیویی هنوز هم محبوب بودند و در نتیجه سود حاصل از اجاره فیلم‌ها، از فروش بلیط در سالن‌ها بیشتر بود.

در سال ۱۹۹۲ گرداننده‌های دیسک‌های نوری پا به بازار گذاشتند و تا سال ۱۹۹۷ که DVD به بازار عرضه شد راه را برای حضور این رسانه جدید هموار کردند. امکانات DVD از جمله کیفیت بهتر تصویر و دارا بودن محتوای قابل تعامل باعث از رده خارج شدن دستگاه‌های قدیمی‌تر طی چند سال شد.

گذر به هزاره جدید یک دوره جدید در تاریخ سینما نیز ایجاد کرد که مملو از پیشرفت‌های قابل توجه در فناوری بود. صنعت فیلم شاهد دستاورد‌هایی همچون بلوری و سالن‌های IMAX در ابتدای قرن بود. بعلاوه اکنون می‌توان به لطف ظهور سرویس‌هایی مانند نت‌فلیکس، فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی را روی تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، کامپیوترها و دیگر دستگاه‌های شخصی مشاهده کرد.

سالن‌های آی‌مکس گامی برای پیشرفت سینمای هالیوود

***

آغاز قرن بیست و یکم دوره تغییرات عظیمی در صنعت فیلم، سینمای هالیوود و تکنولوژی‌های مرتبط با آن بوده است و قطع به یقین تغییرات بسیار بیشتری هنوز در راه هستند. آینده چه نوآوری‌هایی را در برابر ما قرار خواهد داد؟

تنها پاسخگوی این سوال زمان است.

 

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]