ابزارها طراحی صنعتی

ساده‌ترین روش طراحی سه بعدی با نرم‌‌افزار BendSketch

پیش از این نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های جدید مدلسازی را در هزارویک بوم معرفی کرده‌ایم، اما این بار با ابزاری آشنا می‌شوید که احتمالا در آینده نزدیک یکی از ساده‌ترین روش‌های ساخت مدل سه بعدی خواهد شد. نرم‌‌افزار BendSketch تبدیلِ اسکچ‌های دو بعدی به مدل سه بعدی را تا حد ممکن ساده می‌کند.

نرم‌‌افزار BendSketch

یکی از مهارت‌های پایه که در دانشگاه به دانشجویان رشته طراحی صنعتی آموزش داده می‌شود ترسیم اجسام سه بعدی روی سطح دو بعدی است. اگر در یکی از گرایش‌های دیزاین تحصیل کرده باشید، احتمالاً تجربه کار با خطوط شبکه‌ای (contour lines) را دارید. فرض کنید که با استفاده از همین خطوط بتوانید مستقیماً مدل سه بعدی طرح را ایجاد کنید. این روش احتمالاً ساده‌ترین نوع تبدیل طرح‌ دو بعدی به مدل سه بعدی خواهد بود.

جالب است بدانید که محققین با الهام از این روش در حال توسعه نرم‌افزاری به نام بند اسکچ (BendSketch) هستند تا تبدیل اسکچ‌های دو بعدی به مدل سه بعدی را تا حد ممکن ساده کنند. حاصل همکاری دانشگاه هونگ‌ کونگ، مرکز تحقیقات مایکروسافت در آسیا و دانشگاه بریتیش کلمبیا ابزاری است که با دریافت کمترین داده بهترین خروجی در قالب مدل سه بعدی را دارد.

نتیجه این تحقیقات به صورت مقاله در کنفرانس SIGGRAPH ارائه شده است. این کنفرانس هرسال با محوریت دستاوردهای حوزه گرافیک رایانه‌ای برگزار می‌شود.

در این روش طراح پس از رسم خطوط محیطی، انحنا و مسیرهای اصلی شکل مورد نظر را با چند خط ساده مشخص می‌کند. نرم‌افزار با کمک این داده‌ها پیچیدگی و انحناهای اصلی سطح را تشخیص داده و فرم مورد نظر را در قالب جسم سه بعدی شکل می‌دهد.

در ادامه می‌توانید قسمت‌هایی از ویدئویی که برای معرفی نرم‌‌افزار BendSketch منتشر شده است را مشاهده کنید.

24

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]