سینما نقد فیلم

یادداشتی بر فیلم نابخشوده (Unforgiven) – وسترنی قابل احترام

بیشتر طرفداران فیلم‌های وسترن، این فیلم‌ها را با وسترن اسپاگتی‌های سرجیو لئون فقید یعنی سه گانه معروف «دلار» یا شاهکار «جویندگان» جان فورد می‌شناسند؛ ولی کلینت ایستوود بعد از کسب تجربه در دامن لئون، تصمیم به ساخت فیلمی وسترن منطبق با سلیقه خودش گرفت و اینکار را در سال ۱۹۹۲ انجام داد و شکی نیست که در آن موفق هم بود. در ادامه به معرفی کوتاه نابخشوده این وسترن قابل احترام می‌پردازیم.

نابخشوده اثر کلینت ایستوود

کلینت ایستوود در این فیلم دوباره ما را به یاد فیلم‌های قبلی خودش یعنی «خوب، بد، زشت» و شاهکارهای وسترن آن دوران می‌اندازد و بعد از آن به آرامی داستان و سبک خودش را به مخاطب ارائه می‌کند.

وایومینگ، در سال ۱۸۸۰ گاوچران مستی است که خیابان گردی می‌کند. «داگت» (هاکمن)، کلانتر مستبد شهر، گاوچران و دوستش را بدون مجازات رها می‌کند. زن و چند تن از همکارانش هزار دلار جمع می‌کنند تا به عنوان جایزه به کسانی بدهند که بتوانند آن دو را مجازات کنند. «اسکوفیلد کید» جوان (وولوت) نیز سراغ «ویلیام مانی» (ایست وود)، خلافکار سابق می‌رود تا بتواند با کمک هم جایزه را به دست بیاورند.

 

این فیلم ۴ اسکار از جمله اسکار بهترین کارگردانی را تصاحب کرد که اگر بخواهیم از روی عدالت نگاه کنیم واقعا این جایزه لایق ایستوود کبیر بوده و در طول فیلم نیز شما به وضوح توانایی او در کارگردانی و بازیگری که اتفاقا برای آن هم اسکار گرفت، مشاهده می‌کنید.

اما داستان و مفهوم این فیلم بسیار عمیق و قابل تفکر است؛ بازگشت انسان به اصل خویش یا به طور خودمانی تر زمین گرد است! و ایستوود به خوبی با کمک فیلمنامه خوب و توانایی خود و بازیگران دیگر از جمله مورگان فریمن دوست داشتنی این مفهوم را انتقال داده. البته داستان به خودی خود جذاب است و ایستوود با به تصویر کشیدن این داستان زیبایی و تاثیر آن را چند برابر کرده است.

فیلمبرداری خوب و بازی خوب تقریبا همه بازیگران باعث می‌شود در طول فیلم احساس خستگی بسیار کمی کنید و این امر نشان دهنده قدرت این اثر است. نابخشوده فیلمی است که تاثیرات زیادی روی شما خواهد گذاشت و گاهی حتی شما را تکان خواهد داد.

به عنوان حرف آخر باید اضافه کنم که نابخشوده بی‌عیب نیست اما می‌توان از عیب‌های آن به راحتی چشم پوشی کرد و قدرت این اثر به هیچ عنوان اجاره نمی‌دهد در مرتبه اول تماشای فیلم شما متوجه این نقاط ضعف بشوید و با قدرت تاثیر خود را روی شما خواهد گذاشت.

نظر شما چیست؟ آیا نابخشوده را دیده‌اید؟ به نظر شما فیلم خوب و خوش ساختی است یا آن را فیلم خوب و دوست داشتنی نمی‌دانید؟

10

2 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]