طراحی صنعتی طراحی محصول

طراحی بدنه دوچرخه با استفاده از چوب بامبو

چوب بامبو به دلیل مقاومت و انعطافپذیری بالا، ماده مناسبی برای ساخت محصولات پایدار است. لنس ریک (Lance Rake)، طراح و محقق دانشگاه کانزاس استیت (Kansas State) سال‌ها مشغول بررسی و تحقیق در مورد بامبو بوده و هدف او کشف ساختاری جدید و پایدار از این ماده برای استفاده در محصولات مدرن است.

طراحی بدنه دوچرخه با استفاده از چوب بامبو

چوب بامبو در مناطق محلی که رشد آن زیاد است به عنوان بدنه در سازه محصولات به کار برده می‌شود اما استفاده از آن برای ساخت دوچرخه، در بازار بین‌الملی جدید و نوظهور است. تلفیق دو ویژگی بامبو یعنی مقاومت و انعطاف‌پذیری موجب شده است که این ماده به نوعی جایگزین مرغوب برای فلز تبدیل شود. با این حال تراکم بالای آن برای رسیدن به وزن مناسب و در عین حال استحکام زیاد، در ساخت بدنه دوچرخه نوعی چالش به حساب می‌آید.

امروزه دوچرخه‌ها برای رقابت در بازار باید سبک و انعطاف‌پذیر باشند. به همین منظور لنس ریک نوعی ساختار لایه لایه و بافته شده از جنس بامبو را برای ساخت بدنه دوچرخه به کار برده است که استحکام آن همانند فیبر کربن است، علاوه بر این، حالت ارتجاعی آن بیشتر از بدنه‌های دیگری است که از چوب بامبو ساخته می شوند و دیواره نازکتری دارد.

این ساختار بافته شده امکان تولید قطعات بدنه در اندازه‌های مختلف، با حالت‌های ارتجاعی متفاوت را فراهم می‌کند. در عین حال سختی آن خصوصیتی شبیه به فلز و کربن دارد.

نقش طراحی در رفع مشکلات موجود در جهان

ریک در پروژه‌های قبلی خود، مانند دوچرخه سیمستر (Semester bike) که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، از چوب بامبو به روش سنتی استفاده می‌کرد اما این بار به روشی جدید و در عین حال کاربردی دست یافت.

طراحی بدنه دوچرخه با استفاده از چوب بامبو

دوچرخه جدید ریک که بدنه آن با ساختار لایه‌های بافته شده بامبو شکل گرفته، هیرو (HERO) نام دارد و وزن آن ۱۹ پوند (۸ کیلو و ۶۰۰ گرم) است.

در ادامه تصاویر بیشتری از دوچرخه هیرو مشاهده می‌کنید.

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]