طراحی صنعتی طراحی محصول هنرهای تجسمی

طراحی دیجیتال – نکاتی برای بهبود و افزایش سرعت کار (قسمت اول)

اسکچینگ یکی از قسمت‌های جذاب طراحی است و مهارت داشتن در آن، ویژگی‌ طراحان خلاق به شمار می‌رود. فیلیپ چدر (FILIP CHAEDER)، طراح محصول سوئدی، به عنوان فردی ماهر در این زمینه، با انتشار آثار خود در اینستاگرام علاقه‌مندان زیادی را جذب کرده است. در ادامه توصیه‌های او در مورد طراحی دیجیتال و خلق آثار حرفه‌ای و زیبا را به نقل از سایت sketchbook می‌خوانید.

خلق دیزاین حرفه‌ای و زیبا نیازمند تمرین زیاد و مهارت یافتن است. زمان نقش تعیین‌کننده‌ای در این روند دارد. ترسیم روان و بی‌وقفه، علاوه بر کاهش زمان موجب می‌شود ایده‌ها به محض شکل‌گیری در ذهن و قبل از کمرنگ شدن، به تصویر کشیده شوند و انگیزه طراح برای پیش‌برد کار بیشتر شود. نکاتی که در ادامه می‌خوانید نکات و ترفندهایی‌اند که به همین منظور توصیه شده‌اند.

۱. چیدمان صفحه کار

طراحی دیجیتال - نکاتی برای بهبود و افزایش سرعت کار

زمان انجام کار مهم است اما اگر به صورت فریلنس کار می‌کنید عامل زمان برایتان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. یکی از مواردی که‌ می‌تواند سرعت کار شما را به ویژه هنگام کار با تبلت‌ها بالا ببرد چیدمان ابزارها است. اغلب افراد راست دست‌اند و قرار دادن ابزارها در سمت راست صفحه زمان انتخاب گزینه‌هایشان را کاهش می‌دهد و دسترسی به آنها را آسان‌تر می‌کند.

شاید این نکته جزئی به نظر برسد اما اگر تعداد دفعاتی که ابزارها حین کار عوض می‌شوند را در نظر بگیرید متوجه تأثیر آن در کاهش یا افزایش زمان انجام کار می‌شوید. ضمن اینکه این روش از نظر ارگونومیکی صحیح‌تر است و بازو حین انجام کار در یک وضعیت قرار می‌گیرد و مدام جابجا نمی‌شود.

۲. ساختار لایه‌ها

یکی از امتیازات بزرگ طراحی دیجیتال داشتن آزادی عمل برای تغییر لایه‌ها است. امکان تغییر خطوط، رنگ‌ها و مسیرها، روشی سریع و آسان برای دستیابی به بهترین کیفیت طراحی و رندر است. معمولاً این تغییرات تا آخرین لحظه و تا زمانی که بهترین گزینه‌ها از نظر طراح انتخاب شوند، ادامه پیدا می‌کند.

زیاد شدن لایه‌ها هنگام کار و به هم ریختگی آنها باعث می‌شود زمان زیادی را برای پیدا کردنشان صرف کنید، مخصوصاً اگر بدون نام یا کد مشخص باشند. برای افزایش سرعت و سهولت کار علاوه بر نام‌گذاری می‌توانید آنها را دسته‌بندی کنید و هر دسته را در یک فایل قرار دهید.

۳. ترکیب‌بندی 

طراحی دیجیتال - نکاتی برای بهبود و افزایش سرعت کار

 

طراحی دیجیتال - نکاتی برای بهبود و افزایش سرعت کار

هنگام طراحی روی کاغذ، قبل از شروع کار باید ترکیب‌بندی مشخص شود، بنابراین یکی دیگر از ویژگی‌های طراحی دیجیتال، امکان ترسیم طرح و سپس قرار دادن آن در ترکیب‌بندی‌های مختلف است. برای این کار نماهای مختلفی از محصول تهیه کنید، سپس آنها را به صورت جداگانه در ترکیب‌های مختلف بچرخانید و بهترین حالت را انتخاب کنید.

مشاهده ترکیب‌بندی عناصر در آثار طراحانی که به کار آنها علاقه دارید می‌تواند ایده‌های خوبی در اختیارتان قرار دهد.

۴. ترسیم نماها

بهتر است طراحی را با ترسیم نماهای مختلف محصول شروع کنید. تجسم نمای روبرو، جانبی، بالا و در اختیار داشتن همه جزئیات، ترسیم پرسپکتیو محصول و همچنین رسیدن به طرح نهایی را آسان‌تر می‌کند.

نمای جانبی معمولاً آسان و در عین حال منحصر به فرد است. این نما اطلاعات زیادی به بیننده می‌دهد. در بیشتر موارد فقط با دیدن نمای جانبی محصول می‌توان شکل و عملکردهای آن را متوجه شد.

قانون استفاده از تامبنیل این است که فقط نماهای لازم را ترسیم کنید، حداکثر یک تصویر از هر نما. ترسیم تصاویر بیشتر از نماهای مشابه، اطلاعات خاصی به بیننده نمی‌دهد و فقط زمانتان هدر می‌رود.

۵. استفاده از قانون تقارن

طراحی دیجیتال - نکاتی برای بهبود و افزایش سرعت کار

اغلب محصولات به نوعی متقارن‌اند. این خصوصیت می‌تواند زمان طراحی دیجیتال را تا حد زیادی کاهش دهد. اگرچه استفاده از تقارن هنگام ترسیم پرسپکتیو اشیا چندان کارایی ندارد اما برای کاهش زمان طراحی نماهای جانبی عالی است. می‌توانید با اضافه کردن جزئیات و تغییرات منحصر به فرد در هر سمت، کار را طبیعی‌تر نشان دهید.

در قسمت بعد نکات بیشتری در رابطه با طراحی دیجیتال می‌خوانید. با هزارویک بوم همراه شوید.

11

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]