طراحی صنعتی طراحی محصول

آموزش هویت تراجنسیتی به کودکان با طراحی اسباب‌بازی

طراحی اسباب‌بازی به عنوان یکی از شاخه‌های دیزاین، تأثیر زیادی بر آموزش کودکان دارد. می‌توان گفت اسباب‌بازی یکی از اصلی‌ترین روش‌های آموزش و برنامه‌ریزی ذهن کودکان است. توضیح بعضی مسائل مهم و در عین حال پیچیده برای خردسالان، کار دشواری است اما آموزش آنها به زبان ساده و کودکانه می‌تواند از بروز خیلی از مشکلات جلوگیری کند. سَم (SAM) اولین عروسک مخصوص آموزش هویت تراجنسیتی به کودکان، با چنین هدفی ساخته شده است.

آموزش هویت تراجنسیتی به کودکان با طراحی اسباب بازی خلاقانه

سَم عروسک کوچکی است که به سبک عروسک‌های تو در توی روسی ساخته شده و به کودکان کمک می‌کند تا هویت تراجنسیتی را بهتر درک کنند. همراه با این اسباب‌بازی کتابچه‌ای ارائه شده است که به معلمان کمک می‌کند تا تراجنسیت را به نحوی صحیح برای کودکان توضیح دهند.

آموزش هویت ترانجسیتی با اسباب بازی

سم توسط یک موسسه غیرانتفاعی کانادایی طراحی و ساخته شده و هم‌اکنون برای جذب سرمایه در سایت Kickstarter قرار گرفته است. اگرچه طی سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی جهت افزایش آگاهی عمومی نسبت به هویت تراجنسیتی صورت گرفته اما هنوز ابزارهای کمی برای کمک به والدین و معلمین وجود دارد تا بتوانند در این موردِ حساس و پیچیده با کودکان خود صحبت کنند. سم به کودکان کمک می‌کند که درک بهتری نسبت به این وضعیت و چالش‌های آن پیدا کنند.

انیمیشنی که برای معرفی این عروسک، با عنوان داستان سم ساخته شده طی دو هفته بیش از یک‌میلیون بار در فیس‌بوک مشاهده شده است.

آموزش هویت تراجنسیتی به کودکان با طراحی اسباب بازی خلاقانه

این اسباب‌بازی از ۷ قطعه تو در تو تشکیل شده که هرکدام نمایانگر مرحله‌ای از تجربه زندگی افراد تراجنسیتی‌ است. در آخر این قطعات به یک قلب می‌رسند. این قلب به کودکان نشان می‌دهد که اگرچه ممکن است ظاهر افراد در روند تطبیق جنسیت تغییر کند اما این فرد همان انسان قبلی است.
طراحان این اسباب‌بازی امیدوارند که سم ابزاری برای تعامل بیشتر کودکان تراجنسیتی با دیگران باشد، همچنین کودکان دیگر را با وضعیت این افراد آشنا کند تا دوستان خود را راحت‌تر بپذیرند.

در ادامه انیمیشن زیبایی که در همین رابطه، برای معرفی عروسک سم ساخته شده است را مشاهده می‌کنید.

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]