عکاسی

نکته‌هایی درباره نورسنجی صحیح برای عکاسی در شب

عکاسی در شب گاهی بسیار جذاب‌تر از عکاسی در روز است؛ چرا که شب‌ها همه چیز متفاوت به نظر می‌رسد و برای ثبت عکس‌های زیبا نیازی ندارید با جاهایی خاص سفر کنید. پل‌ها، جاهای دیدنی درون شهری و ساختمان‌ها در تاریکی شب می‌درخشند و پیاده‌رو ها متفاوت‌تر بنظر می‌رسند. شب‌ها معمولا افراد کمتری در شهر تردد می‌کنند و شما با خیالی آسوده‌تر می‌توانید عکاسی کنید. تنها موضوع چالش برانگیز، نورسنجی صحیح و مناسب است.

در طول روز می‌توانید دوربین‌تان را در دست بگیرید و هرجایی که خواستید عکاسی کنید بدون آنکه نگران لرزش دوربین باشید. ضمنا به خاطر این که نور کافی در طول روز وجود دارد به عکاسی با ایزوی بالا که باعث ایجاد نویز در تصویر می‌شود، نیازی ندارید. اما در شب، در دست گرفتن دوربین برای عکاسی گزینه چندان جالبی نیست؛ به علاوه این که تویز دیجیتال نیز می‌نواند مشکلاتی را به وجود آورد.

اصول نورسنجی در شب همانند روز است؛ تنها نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود این است که در هنگام شب، زمان بیشتری برای تامین نور مورد نیاز عکس باید صرف کنید. لازم به گفتن نیست که به سه‌پایه برای پایدار کردن دوربین و یک کنترل از راه دور برای آزاد کردن شاتر دوربین نیاز دارید. با این تمهیدات، می‌توانید نورسنجی صحیح برای عکاسی در شب را به دست آورید.

و اما برای به دست آوردن نورسنجی صحیح چه نکاتی را باید رعایت کنید؟ در ادامه با هزارویک بوم همراه باشید.

۱. در حالت دستی عکاسی کنید

اولین نکته این است که دوربین را از حالت خودکار خارج کنید. در حالت دستی، سرعت شاتر، اندازه دریچه دیافراگم و ایزو را تنظیم می‌کنید و کنترل کامل روی دوربین دارید.

وقتی در شب عکاسی می‌کتید و دوربین روی سه‌پایه قرار داد و شما نیز به آهستگی کار می‌کنید، واقعا نیازی به حالت خودکار نیست. همچنین به دلیل اختلاف بسیاری که بین بخش روشن و تاریک تصویر وجود دارد، ممکن است دوربین گیج شود. به همین دلیل است که نیاز دارید کنترل کاملی روی دوربین داشته باشید و با کمی سعی و خطا نورسنجی صحیح را به دست آورید.

۲. به کار کردن با حالت Bulb عادت کنید

در حالت دستی، برای تنظیم نورسنجی فقط تا ۳۰ ثانیه فرصت دارید. اگر باید شاتر زمانی طولانی‌تر از ۳۰ ثانیه باز باشد باید از حالت بالب استفاده کنید.

در حالا بالب، شاتر تا زمانی که دکمه شاتر را پایین نگه‌دارید، باز خواهد ماند. وقتی دکمه را فشار دهید شاتر باز می‌شود و وقتی آن را رها کنید شاتر بسته می‌‌شود. برای آنکه لرزش‌های ناشی از حرکت دست و دوربین روی نورسنجی و کیفیت تصویر اصر نگذارد باید از کنترل از راه دور استفاده کنید.

در حالت بابت می‌توانید شاتر را چندین دقیقه باز بگذارید. اگر کنترل از راه دور شاتر شما مجهز به زمان‌سنج نیست دقت کنید که حتما با کمک ابزار دیگری زمان را محاسبه کنید.

۳. در حالت خام عکاسی کنید

همیشه به شما توصیه کرده‌ایم که در حالت خام (RAW) عکاسی کنید. این نکته بخصوص وقتی در شب عکاسی می‌کنید اهمیت بسیار دارد. فایل خام بیشتر دوربین‌ها ۱۴ بیتی است درحالیکه فایل JPEG همان دوربین‌ها یک فایل ۸ بیتی است. هرچه تعداد بیت‌ها بیشتر باشد گستردگی رنگ‌هایی که در اختیار دارید بیشتر است و گذر بین آنها نرم‌تر.

اما چرا عکاسی در حالت خام در شب مهم تر است؟ زیرا بیشتر رنگ‌هایی که دوربین می‌تواند ثبت کند در روشنی هستند و بازه رنگ‌هایی که در تاریکی وجود دارد بسیار محدود است. شب‌هنگام، بیشتر عکس‌ها تاریکند. یک فایل JPEG با محدودیت رنگ‌هایی که دارد امکان نمایش صحیح رنگ‌ها را باز هم کمتر می‌کند.

۴. چراغ قوه همراه داشته باشید

هرچقدر هم که قسمت‌های مختلف دوربین خود را بشناسید باز هم کار کردن با دوربین در تاریکی و نور کم شب دشوار است. یک چراغ قوه می‌تواند به شما کمک بزرگی کند. یکی همراهتان داشته باشید.

۵. تنظیمات صحیح نورسنجی را انتخاب کنید

نورسنجی صحیح همیشه به محل عکس بستگی دارد. اما چند نکته است که باید برای عکاسی در شب مد نظر قرار دهید.

  • دریچه دیافراگم. شب‌ها دریچه را بیشتر باز کنید (عدد کوچکتری انتخاب کنید) آسمان و پس‌زمینه تصویر شما احتمالا تاریک است پس وضوخ آنها اهمیتی ندارد. اگر هم روشن باشد شاید بوکه‌هایی زیبایی برای‌تان به ارمغان آورد. دریچه دیافراگم بازتر امکان دریافت نور بیشتر را فراهم می‌کند.
  • ایزو. تا می‌توانید مقدار ایزو را کم کنید. عکاسی شب همیشه به این معنی است که نقاط تاریکی در عکس شما وجود خواهد داشت و این نقاط تاریک باعث ایجاد نویز دیجیتال می‌شوند. با کاهش ایزو از این نویزها دوری کنید.
  • سرعت شاتر. شاید سرعت شاتر اولین چیزی باشد که در عکاسی در روز به آن توجه کنید اما در عکاسی شب آخرین دغدغه شماست. از آنجایی که با سه‌پایه عکاسی می‌کنید و شاتر را تا هر زمانی که بخواهید می‌توانید باز بگذارید، نگرانی‌های کمتری به همراه داد. اگر در تصویر یک فواره یا یک آب روان، یا ترافیک و حرکت خودروها باشد، باز بودن شاتر می‌تواند به عکس زیبایی‌هایی نیز ببخشد. تنها جایی که این موضوع می‌تواند دردسرساز باشد وقتی است که باز می‌وزد و می‌تواند بر پایداری دوربین تاثیر بگذارد و موجب لرزش تصویر شود.

یک موضوع دیگری که باید آن را بررسی کنید کاهش نویز عکاسی با نوردهی طولانی مدت (Long Exposure Noise Reduction) است. این گزینه در منوی دوربین وجود دارد. اگر این گزینه را فعال کنید دوربین دوبار نورسنجی می‌کند یک بار معمولی و یک بار با شاتر بسته؛ تا با مقایسه این دو عکس نویز ها را از تصویر حذف کند. عکس‌هایی که با این روش گرفته می‌شوند دو برابر زمان سرعت شاتر نیاز است اما در عوض عکس‌ها نویز کمتری دارند.

۶. هایلایت‌ها را اندازه گیری کنید

تعیین سطح نورسنجی صحیح در شب می‌تواند کمی گمراه کننده باشد. هر روش اندازه‌گیری چالش‌های خود را به همراه دارد. اگر روش نقطه‌ای یا انتخابی استفاده کنید با توجه به نقطه‌ یا محلی که نشانه گرفته‌اید و روشنی و تاریکی آن مقداری انتخاب می‌شود. اگر از روش چند قسمتی استفاده کنید ممکن است دوربین گمراه شود.

یک روشی که می‌توانید به کار ببرید این است که از روش نقطه‌ای استفاده کنید و برای نورستجی از هایلایت‌ها استفاده کنید و سنجش را بین +۱ و +۲ قرار دهید. این انتخاب هایلایت‌ها را روشن نگه می‌دارند و همزمان آنها را در بازه پویایی دوربین قرار می‌دهد. خیلی درباره قسمت‌های تیره نگران نباشید. اگر قسمت‌های تیره سیاه شوند، چندان عجیب نیست. شب است هرچه باشد!

۷. یک عکس آزمایشی با ایزوی بالا بگیرید

در عکاسی شب استفاده از عکس‌های آزمایشی مجاز است و پیشنهاد می‌شود اما شما احتمالا قصد ندارید برای هر عکس آزمایشی ۳۰ ثانیه، یک دقیقه یا بیشتر صیر کنید. برای این منظور، سرعت شاتر را کاهش دهید و ایزو را افزایش دهید و ببینید نتیجه عکس چطور می‌شود.

مثلا فرض کنید به نظرتان بهترین نورسنجی در سرعت شاتر ۳۰ ثانیه، f/۵،۶ و ایزوی ۴۰۰ به دست خواهد آمد. برای آنکه مجبور نباشید ۳۰ ثانیه منتظر دیدن نتیجه این نورسنجی بمانید، ایزو را بالا ببرید و سرعت شاتر را کاهش دهید، به مقدار مساوی. یعتی گر ایزو با  پله افزایش به ۶۴۰۰ بردید، سرت سرعت را با ۴ پله کاهش به ۲ ثانیه برسانید.

اگر از نتیجه این نورسنجی راضی بودید، همه چیز را به حالت نورسنجی صحیح برگردانید و عکس خود را بگیرید.

۸. از هیستوگرام کمک بگیرید

بعد از آنکه عکس را گرفتید، نورسنجی آن را در صفحه نمایشگر دوربین بررسی کنید. برای این کار هیستوگرام می‌تواند به شما اطلاعات خوبی درباره بازه پویایی دوربین بدهد. یادتان باشد که هایت‌لایت‌ها را در سمت راست هیستوگرام نگه‌دارید و سعی کنید در سمت راست میخ (spike) نداشته باشید.

با دنبال کردن و در نظر گرفتن این نکات می‌توانید عکس‌های خوبی ثبت کنید. بخاطر بسپارید که عکس‌های خوب نیاز به تمرین و صبوری دارند. کم کم کنترل دوربین را به دست خواهید گرفت و به راحتی می‌توانید با انتخاب نورسنجی صحیح عکاس‌های جذابی از مناظر شهری ثبت کنید.

 

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]