ابزارها عکاسی

ابزارهای عکاسی که داشتن آنها برای هر عکاس ضروری است

خرید اولین دوربین یکی از سخت‌ترین انتخاب‌های ممکن است. همه ما زمان زیادی را صرف بررسی برند و مدل‌های گوناگون می‌کنیم و در نهایت نسبت به خرید آن اقدام می‌کنیم. اما فارغ از نوع دوربین یا برند آن، ابزارهای جانبی دیگری نیز هستند که عکاس باید برای تهیه آنها اقدام کند؛ چرا که جزو نیازهای اولیه وی محسوب می‌شوند. در ادامه به معرفی ۴ تا از این ابزارهای عکاسی می‌پردازیم و برخی از نکاتی را که باید در هنگام خرید به آن دقت کنید، بیان می‌کنیم.

دلیل تاکید بر شناخت و تهیه برخی از این ابزارهای عکاسی این است که استفاده از آنها در نگه‌داری، افزایش طول عمر دوربین و حتی کیفیت عکاسی تاثیرگذار است.

سه‌پایه

سه‌پایه‌های پن-تیلت عموما برای فیلمبرداری و نوع توپی اکثرا برای عکاسی استفاده می‌شود

سه‌پایه یکی از اولین الزامات عکاسی است. حتی برخی از ژانر‌های عکاسی مانند نوردهی طولانی (long expusore) یا عکاسی در شب، فقط با کمک سه‌پایه ممکن است.

سه پایه‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی وجود دارند اما به طور کلی می‌توان آنرا به دو دسته تقسیم کرد.

  • پن تیلت ( pan-tilt): با استفاده از یک اهرم می‌توان زاویه سر سه‌پایه را در جهت افقی-عمودی تنظیم کرد.
  • سری توپی (ball-head): آزادی عمل بیشتری دارد و می‌توان زاویه را در هر جهتی که بخواهید تنظیم کنید.

مدل‌های حرفه‌ای قابلیت شخصی‌‌سازی بیشتری در اختیار می‌گذارند. بعنوان مثال بدنه و سر، قابلیت جداسازی دارند و می‌توان از نوع پیشرفته‌تر استفاده‌ کرد؛ یا در برخی از مدل‌ها، هر کدام از پایه‌ها بصورت مجزا عمل می‌کنند.

برای شروع نیازی به تهیه مدل‌های حرفه‌ای و گران با بدنه کربن نیست. انتخاب یک مدل محکم و با‌کیفیت هزینه زیادی ندارد. سه‌پایه‌های آلومینیومی قیمت مناسبی دارد و توجه به تحمل وزن سه‌پایه از ارتفاع آن مهم‌تر است.

وسایل تمیزکننده

وسایل نگه‌داری و تمیزکننده نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.  مخصوصا اگر در شرایط نامناسب محیطی عکاسی و لنزتان را تعویض می‌کنید.

کیت‌های تمیزکننده معمول شامل یه برس، پارچه نرم بدون پرز و یک محلول تمیز‌کننده است. البته در استفاده از محلول باید دقت کرد. بعضی از آنها مختص بدنه خارجی و نمایشگر دوربین هستند و تمیزکاری اجزای داخلی و مخصوصا سنسور نیاز به ابزار حرفه‌ای دارد.

برای تمیز کردن اجزای داخلی بهتر است به نمایندگی مجاز یا متخصص تعمیرات دوربین مراجعه کرد.

فیلتر

فیلتر‌ها برای تغییر نور دریافتی به دوربین استفاده می‌شوند.

فیلتر UV (ماورای بنفش – ultra violet): پرکاربرد‌ترین فیلترهای عکاسی است. این فیلتر تاثیر خاصی روی عکس نمی‌گذارد و بیشتر نقش محافظت از لنز را برعهده دارد.

اگرچه گاهی تاثیر هاله آبی رنگ ایجاد شده روی عکس را کم می‌کند بخصوص اگر در محیطی با نور سرد عکاسی کنید.

فیلتر کاربردی ND (کاهنده نور – neutral density): نام دارد. فیلتر کاهنده، نور دریافتی به دوربین را کاهش می‌دهد. این فیلتر شاید در نگاه اول کاربردی نداشته باشد؛ اما زمانی که بخواهید در سبک نوردهی طولانی عکاسی کنید خودش را نشان می‌دهد.

فیلتر کاهنده در شماره‌های مختلف تولید می‌شود و شماره‌های بالاتر آن نور را بیشتر کاهش می‌دهند.

کیف یا کوله پشتی دوربین

کیف مورد دیگری است که باید در تهیه آن دقت کرد. یک کیف خوب علاوه بر محافظت از دوربین، می‌تواند تجربه خوشایندی را برای عکاس فراهم کند.

کیف‌ها نیز انواع مختلفی دارند. مدل‌های کوله‌پشتی مناسب سفر هستند. اگر قصد جابجایی در فواصل کوتاه دارید، می‌توانید از شانه‌آویز استفاده کنید. کوله‌ها قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های دیگر دارند ولی راحتی بیشتری به عکاس می‌دهند.

قسمت مخصوص لپتاب، ضربه گیر، جنس بدنه باکیفیت و ضدآب و حتی قسمتی برای قرارگیری سه‌پایه، فقط در مدل‌های حرفه‌ای یافت می‌شود.

***

آیا شما همه این ابزارهای عکاسی را فراهم کرده‌اید؟ کدامیک را کارآمدتر می‌دانید؟

12

نظر بدهید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]