نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح‌ «بانوی سیاه» و «انداکسبیلدر» در نقاشی

اگر به موزه‌های هنر بروید، همواره ممکن است به اصطلاح جدیدی برخورد کنید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. برخی دسته‌بندی‌ها و نامگذاری‌ها در هنر و به خصوص در هنر قدیمی، برای کمتر کسی تعریف شده و آشنا هستند. در مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در سایت هزارویک‌بوم توضیح مختصری در خصوص اصطلاح‌های نقاشی به خصوص آنهایی که امروزه کمتر نامی از آنها دیده می‌شود، در اختیار شما قرار داده شده است. در این قسمت به معرفی و توضیح اصطلاح‌های «بانوی سیاه» و «انداکسبیلدر» می‌پردازیم.

بانوی سیاه (Black Madonna)

همان طور که از عبارت بانوی سیاه پیداست، این عبارت به نقاشی‌هایی اشاره دارد که تصویر مریم مقدس با پوست تیره نقاشی شده است. کلیساها و مکان‌های مذهبی معدودی نقاشی‌ها و مجسمه‌های بانوی سیاه را در فضای خود به نمایش گذاشته‌اند. گرچه نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی هستند که به دلیل آسیب‌های فیزیکی و یا تخریب رنگ تیرگی به خود گرفته‌اند.

به نظر می‌رسد به تصویر کشیدن مریم مقدس و همچنین کودکی مسیح با پوست تیره به صورت عمدی، در فاصله زمانی بین قرون دوازده و پانزده میلادی رایج بوده است. دلیل این نوع نقاشی‌ها به طور دقیق مشخص نیست اما دلیلی که بیان می‌شود این است که هدف از این نوع نقاشی‌ها، جذب افراد سیاه‌پوست به مذهب بوده است.

بانوی سیاه

معروف‌ترین اثر بانوی سیاه، تصویر بانوی سیاه در شهر چستوهوا در لهستان است.

تصاویر فداکارانه یا انداکسبیلدر (Andachtsbilder)

Andachtsbilder یک لغت آلمانی است و به تصاویر فداکارانه ترجمه می‌شود. مجسمه‌ها و نقاشی‌های انداکسبیلدر در کلیساها و مکان‌های مقدسی که مردم به عبات می‌پردازند بسیار دیده می‌شود. انداکسبیلدر بیشتر تصاویری غمگینی است که از داستان‌های مسیحی و باورهای دینی الهام گرفته شده‌اند.

آثار انداکسبیلدر منظره‌ای از یکی از قسمت‌های داستان اشتیاق مسیح و یا مجسمه‌ای از پیتا (Pieta) هستند. پیتا به مجسمه‌هایی گفته می‌شود که مریم مقدس بدن بی‌جان مسیح را در آغوش گرفته است. تمامی آثار هنری انداکسبیلدر با هدف برانگخیتن احساس مخاطب به سمت سوژه خلق می‌شوند. این سوژه می‌تواند مسیح و یا داستان‌های مربوط به مسیحیت باشد.

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]