سینما نقد فیلم

یادداشتی بر فیلم رگ خواب حمید نعمت الله

حمید نعمت الله فیلمسازی است که همیشه با سبک خاص خود شناخته می‌شده و طی سالیان خود را به عنوان فیلمسازی قابل احترام چه در زمینه سینما و چه در زمینه تلویزیون ثابت کرده است. رگ خواب آحرین ساخته حمید نعمت الله اگرچه تحسین منتقدان و جشنواره های سینمایی را برانگیخت اما آنطور که باید و شاید نتوانست خود را عالی نشان دهد.

مینا بعد از جدایی از همسرش به دنبال شغل و محلی برای زندگی می‌گردد. در این مسیر با کامران، مدیر رستورانی که در آن کار می‌کند، آشنا می‌شود. کامران سرپناهی به او می‌دهد. مینا تحت تاثیر حمایت‌ها و محبت‌های کامران به او دل می‌بازد. کامران نیز به مینا مشتاق و علاقمند است. روزها از پس هم می‌گذرند و از عشق مینا به کامران کاسته نمی‌شود و اوج می‌گیرد. اما کامران دیگر قصد ادامه ندارد …

رگ خواب

 

?? !!! امکان لو رفتن داستان !!! ??

اولین چیزی که شما بعد از رگ خواب به آن پی می‌برید فیلمنامه خوب و در مواردی اغراق آمیز آن است. اگرجه رگ خواب داستان خوب و پخته ای دارد اما در مواردی بسیار اغراق آمیز و در مواردی کند و تکراری و خسته کننده به پیش می‌رود. حمید نعمت الله گاه این ضعف‌ها را با کارگردانی خود پوشش داده و گاهی نیز ناموفق بوده و حتی گاهی مثل صحنه خنده در رستوران این ضعف را بیشتر کرده است.

چیزی که باعث رشد فیلم شده و آن را درخشان کرده بازی بی‌نظیر لیلا حاتمی در نقش مینا است که زندگی خوبی ندارد و در عشقی نافرجام هم شکست می‌خورد. حاتمی در این فیلم از قالب همیشگی خود خارج شده و تقریبا همه کار می‌کند تا بدون شک او را لایق بهترین بازیگر امسال بدانیم. گریه‌ها، خنده‌ها، صحبت‌ها، حالات و هارمونی صورت همه و همه به زیبایی اجرا شده و لیلا حاتمی به طرز شگفت انگیزی در اجرای تمام و کمال این نقش سخت موفق بوده است.

از طرف دیگر کوروش تهامی بازیگر مقابل حاتمی و مینا یعنی کامران نیز بسیار خوب نقش خود را به عنوان یک آدم بی‌روح به ظاهر عاشق بازی می‌کند. تهامی تمام هنر خود را در اجرای این نقش به کار گرفته و یکی از بهترین بازی‌های امسال را به نمایش گذاشته است. واکنش‌های غافلگیر کننده و زیبا و اجرای خوب دیالوگ‌ها از مواردی است که باعث می‌شود ما حتی با نقش منفی فیلم هم ارتباط بگیریم.

چیزی که باعث درخشش بیشتر فیلم و گاهی پوشاندن ضعف‌های فیلم شده موسیقی بی‌نظیر سهراب پورناظری و صدای فوق العاده همایون شجریان است که به شکلی درست و متناسب با فضا به کار رفته و تجربه عالی و فوق العاده‌ای به شما می‌بخشد.

رگ خواب به عنوان فیلمی با این همه جایزه و تحسین فیلم قابل احترامی است اما نباید از آن انتظار یک فیلم شاهکار داشت اما بازی‌های خوب و موسیقی عالی می‌تواند کاری کند تا شما از دیدن آن پشیمان نشوید.

11

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]