انیمیشن سینما

معرفی انیمه نام تو (your name) – شاهکاری بی بدیل

اکثر ما انیمیشن‌های ژاپنی که به اصطلاح به آن ها انیمه گفته می‌شود را با سریال‌ها و فیلم‌های قدیمی مثل فوتبالیست‌ها می‌شناسیم. امروزه بین ما ایرانیان انیمه‌های ژاپنی به پر طرفداری انیمیشن‌های پر زرق و برق آمریکایی نیست. اما اگر یک بار انیمه‌های ژاپنی که اسم افرادی مثل هایائو میازاکی مشهور شدند را دیده باشید، داستان غنی و زیبا و بی نظیر آنها را درک می‌کنید و تا مدت‌ها آنرا در ذهن دارید. انیمه نام تو (your name) به عنوان شاهکاری از صنعت انیمه ژاپن تمام این ویژگی‌ها را دارد. داستان غنی، ساخت خوب و چیزی که برای ساعاتی زیبایی را به شما نشان می‌دهد.داستان انیمه برگرفته از رمانی به همین نام اثر ماکوتو شینکای است که مخلوطی از عشق و معجزه است. دو نوجوان دبیرستانی پس از اینکه متوجه می‌شوند یه شکل عجیب و غریبی به هم مرتبط هستند و هرکدام در رویا خود را در قالب دیگری می‌بیند، تصمیم می‌گیرند برای اولین بار یکدیگر را ملاقات کنند..

معرفی انیمه نام تو (your name)

چیزی که در نگاه اول شما را جذب می‌کند فضاسازی بی نظیر این انیمه است. رنگ‌های درخشان و ساخت شخصیت‌ها فوق العاده است طوری که شما لحظه‌ای از دیدن آن خسته نمی‌شوید.

اما مورد بعدی که از همه مهم تر است داستان و مفهوم انیمه نام تو است. برای داستان این انیمه می‌توان ساعت‌ها نوشت و خواند. زیبایی و احساسی بودن داستان باعث می‌شود که لحظه به لحظه انیمه را با شوق بیشتری نسبت به قبل دنبال کنید.

این انیمه بار دیگر شاهکار های میازاکی (Hayao Miyazaki) بزرگ را در ذهن عاشقان انیمه زنده می‌کند اما اگر جزو افراد انیمه بین هم نباشید بدون شک از دیدن این انیمه لذت خواهید برد. ساخت زیبا و داستان زیباتر همه و همه از عوامل لذت بخش بودن این انیمه است.

برای ایراد گرفتن از این انیمه خیلی خیلی باید به جزئیات ریز شد که آنها هم به قدری کوچک‌اند که اصلا به چشم نمی‌آیند، این انیمه لیاقت این همه تعریف یا بیشتر را دارد و حتما تماشای آن را در برنامه خود قرار دهید.

اگر انیمه را دیدید لطفا نظر خود را بیان کنید.

 

124

10 دیدگاه

 • سلام، خسته نباشید
  دوستان یک نکته اگر انیمه رو با صوت دوبله نگاه کنی هیچی نمیفهمی باید با زیرنویس نگاه بکنی
  تازه انیمه بشدت احساسیه اگر نمیخوای اشکت در بیاد نگاه نکنید.
  من که گریه‌ام گرفت😢

 • انیمه خوش ساختیه ولی واقعا پر از ترفندهای داستانی برای معرفی فرهنگ خودشونه که موضوع داستان با اونها شکل میگیره. اما اگر بخوام نمره بدم به این کار خوش ساخت به راحتی ۱۹ میدم از ۲۰؛ که کم نیست.

 • سلام
  من این انیمه رو دیدم
  خیلی خوش ساز بود
  ولی متاسفانه نفهمیدمش
  خیلی فکر کردم درباره ش
  دنبال نقدای فارسیش گشتم
  ولی واقعا نفهمیدمش !

  امیدوارم یک روز یه نقد خوب ازش بذارید که داستان رو بشکافه

  • تفسیر داستان انیمه «نام تو»:
   تا آخر کامل بخونین. همه‌اش اسپویل داره.
   اول اینکه از کارگردان این انیمه استاد شینکای ممنونم که چنین انیمه قدرتمندی رو در زمانی که سینما داره پوچ میشه ساخته. من از روایت پیچیده، قوی، مستحکم و مرتبط این انیمه خیلی خوشحال شدم. این انیمه در عین سادگی بسیار پیچیده‌س.
   دوم باید اینکه به اصطلاح بدن‌هاشون عوض میشه رو بفهمید. (در واقع جسم‌هاشون ثابت می‌مونن و فقط روحشون عوض می‌شه.)
   سوم باید چندتا جمله بهتون بگم تا گیج نشین:
   ۱- اینکه تو نصفه اول فیلم که جاهاشون با هم عوض میشه، تاکی تو سال ۲۰۱۳‍ه و میتسوها تو سال ۲۰۱۰‍ه و سکانس پایانی فیلم سال ۲۰۱۸‍ه.
   ۲- در واقع تاکی ۲۰۱۳ جاش با میتسوهای ۲۰۱۰ عوض میشه. واسه همین وقتی میتسوها رفته بود توکیو تا تاکی رو ببینه، تاکی نمی‌شناختش؛ یعنی تاکی ۲۰۱۳، میتسوها رو می‌شناخت نه تاکی ۲۰۱۰.
   ۳- این دو زمان (۲۰۱۳ و ۲۰۱۰) به طور موازی جلو می‌رفتن و وقتی میتسوها ۲۰۱۰ بخاطر حادثه شهاب‌سنگ مُرد، دیگه امکان نداشت که جاش با تاکی ۲۰۱۳ عوض شه. واسه همین تاکی گفت که من همین ۲-۳ هفته پیش دیدمش در حالی که میتسوها ۳ سال پیش (۲۰۱۰) مرده بود.
   داستان انیمه:
   اوایل فیلم نیاز به توضیح نداره من فقط از اونجا که می‌ره به اون غار و موسوبی (همون نوشیدنی که میتسوها و یوتسوها -خواهر میتسوها- و مادربزرگ توی غار گذاشتن) رو می‌خوره رو توضیح می‌دم.
   وقتی تاکی، موسوبی رو می‌خوره، با میتسوبا ۲۰۱۰، ارتباط برقرار می‌کنه و جاهاشون باهم عوض میشه. یعنی از اون سکانس تا جایی که بهتون می‌گم، میتسوها می‌ره تو تاکی و برعکس. و چون تاکی که توی میتسوها هست، می‌دونه که شهاب‌سنگ برخورد می‌کنه، نقشه فرار و نجات می‌کشه و اونو با تشی -همون پسره که دوست میتسوها‍ه- اجراش می‌کنه. از اون طرف میتسوها که توی تاکی هست، از غار بیرون میاد و به سمت اون ارتفاع می‌ره. و چونکه توی ۲۰۱۳ هست میبینه که شهاب‌سنگ با ایتوموری -نام شهری که میتسوها توش زندگی می‌کرد.- برخورد کرده و شهر نابود شده. تاکی که توی میتسوها بود، با دوچرخه از کوه میاد بالا، اونجا داد میزنه: «میتسوها!» چونکه در واقع خودش تاکی‌‍ه و شخص مقابل میتسوها‍ه. طرف مقابل هم داد میزنه: «تاکی!»
   میتسوها و تاکی نمی‌تونن هم دیگه رو ببینن چونکه میتسوهای واقعی توی ۲۰۱۳‍ه و تاکی واقعی توی ۲۰۱۰‍ه. تا اینکه کنار هم قرار می‌گیرن، می‌تونن هم دیگه رو حس کنن ولی نمی‌تونن هم دیگه رو ببینن. تا اینکه هوا گرگ و میش میشه و تاریک میشه. اونجا روح‌هاشون به جای خودشون برمی‌گرده. (= یعنی تاکی واقعا تاکی‌‍ه و میتسوها واقعا خودشه.)
   میتسوها، تاکی رو تو زمان ۲۰۱۰ می‌بینه (چونکه خودش تو ۲۰۱۰‍ه) و تاکی، میتسوها رو تو زمان ۲۰۱۳ می‌بینه (چونکه خودش تو ۲۰۱۳‍ه) این از یک سکانس فیلم در همون حوالی معلومه. وقتی همدیگه رو تونستن ببینن باهم حرف می‌زنن.
   اگه تیتراژ زیبای اول فیلم رو با دقت ببینین، یک جاییش میگه با همین مضمون که بعد پنجم اذیتم می‌کنه. تو بُعد چهارم، علاوه بر طول، عرض و ارتفاع، بعد زمان هم هست؛ جسم چهار بُعدی می‌تونه در یک زمان ثابت، مکان‌های مختلفی باشه. یه جورایی مثل تماس تصویری میمونه که دو شخص در دو مکان مختلف و در زمان یکسان با هم حرف می‌زنن. و بعد پنجم، انرژی‌‍ه که یعنی جسم پنج بُعدی می‌تونه تو در یک مکان ثابت، زمان‌های مختلفی داشته باشه. یه جورایی مثل علمایی که می‌تونن جلوی چشماشون، واقعه عاشورا و امام حسین رو ببینن. -بهش مکاشفه می‌گن.-
   توی اون سکانس که میتسوها توی دفترش میبینه نوشته شده: «تو کی هستی؟» معلم که داره درس میده میگه: تاسوکاره (=گرگ و میش) زمانیه که به غیر انسان ممکنه برخورد کنی.
   اگه واقعا به انیمه دقت کنین، خیلی چیزا می‌فهمین. این انیمه خیلی روایت قوی و مستحکمی داره. اوایل فیلم رو شاید خیلی جدی نگیرین ولی بعضی از سکانس‌هاش خیلی مهمه.
   بعد از اینکه میتسوها و تاکی باهم حرف می‌زنن، می‌بینن که داره گرگ و میش تموم میشه. تاکی پیشنهاد میده که اسمامون رو روی دستای همدیگه بنویسیم. تاکی می‌نویسه: «دوسِت دارم.» ولی گرگ و میش تموم میشه و میتسوها فرصت نوشتن پیدا نمیکنه.
   از اینجا به بعد داستان خیلی واضحه. تا اینکه هم دیگه رو می‌بینن.
   و اینکه در حین روایت فیلم بعضی شوخی‌های مقداری بی‌مزه و موسیقی پایانی بی ارتباط با جَوّ داستان، که هر دوشون مقداری توجه به خودشون جلب میکنن و مقداری از کیفیت واقعی انیمه کاهش می‌دن از کارگردان این انیمه استاد شینکای خیلی بعیده. و اونا فقط واسه ردگم‌کنی هست تا مخاطب به موضوعات فرعی توجه کنه و به راحتی نتونه داستان رو تفسیر کنه. وقتی مخاطب نتونه به راحتی داستان رو تفسیر کنه، باعث می‌شه این معما توی ذهنش باقی بمونه و فیلم رو فراموش نکنه.
   من واسه تفسیر داستان، حدود ۳ ساعت وقت گذاشتم که البته خدا هم به من کمک خیلی زیادی کرد.

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]