عکاسی

مروری بر تکنیک‌های عکاسی – قسمت اول

علاوه بر رعایت و دانستن اصول و قوانین نکته دیگری که منجر به متمایز شدن عکس برخی از عکاس‌ها می‌شود سبک و سلیقه شخصی عکاس است. همین نکته می‌تواند به دل‌نشین‌تر شدن عکس منجر شود. اما همچنان باید به خاطر داشته باشید که عکاس خوب اصول و تکنیک‌های عکاسی را می‌شناسد و آگاهانه آنها را رعایت کرده و یا زیر پا می‌گذارد.

در این مطلب تکنیک‌های عکاسی را بررسی می‌کنیم زیرا دانستن و شناختن آنها به شما در بهبود کیفیت و زیبایی عکس‌هایی که ثبت می‌کنید، یاری می‌رساند.

ضد نور یا سیلوئت: تکنیکی از عکاسی است که در آن منبع نور در پشت سوژه قرار میگیرد و به دلیل تندی نور، سایه ای تیره از سوژه بر روی عکس ایجاد میشود. بهترین زمان عکاسی در این حالت زمان طلوع یا غروب آفتاب است. این تکنیک یکی از روشهای انتقال اندوه، احساس و حالتهای عاطفی به بیننده است.

بیشتر بخوانید:

silhouette-6

تصویر برداری دامنه دینامیک بالا (HDR): در این تکنیک از ادغام چندین عکس با نوردهی متفاوت یک عکس نهایی به دست میآید که نورسنجی آن بهینه‌ترین حالت ممکن را داراست. هدف از آن افزایش محدوده پویا است که با ترکیب عکسها، یک محدوده بزرگ به وجود میآید.

برای هر عکس اچ‌دی‌آر، باید چند عکس با کادر کاملا یکسان تهیه کرد (معمولا ۳ یا ۵ عکس) و هر عکس باید با نوردهی خاصی گرفته‌شده باشد؛ به این ترتیب که یک عکس با نوردهی معمولی و بقیهٔ عکس‌ها با نوردهی دو پله کمتر و بیشتر ثبت می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

نکتهٔ مهم این است که محدوده دینامیکی قالب RAW به مراتب بزرگتر از jpg است، در نتیجه لازم است که برای عکاسی اچ‌دی‌آر از قالب RAW استفاده شود.2

پانوراما: به هر گونه دورنمای وسیع سراسری از یک فضا گفته می‌شود. پانوراما از ترکیب دو واژه Pan (به معنی all = همه) و rama (به معنی sight = دید) ساخته شده‌است.

استفاده از تکنیک پانوراما عکاس را قادر می‌سازد تا عکس‌هایی با فضای وسیعتری نسبت به عکس‌های معمولی ثبت کند. عکس پانوراما از کنار هم قرار دادن تعدادی عکس معمولی به‌وجود می‌آید. در این تکنیک، باید عکس‌های بیشتری از صحنه ثبت کرد و سپس با استفاده از نرم افزارهایی مانند فوتوشاپ آنها را به‌ هم متصل کرد. تعداد عکسی که برای ثبت یک عکس پاناروما مورد نیاز است، به فاصله کانونی تنظیم شده در حین عکاسی بستگی دارد. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد (یعنی بزرگنمایی بیش‌تر و زاویه دید کمتر باشد)، به دلیل این که در هر عکس قسمت کمتری از منظره جای می‌گیرد، لازم است تعداد عکس‌های بیش‌تری ثبت شود.

بیشتر بخوانید:

windowslivewritercreatingpanoramaswithanycamera-e699pano1-3

پنینگ: این تکنیک که از آن به افق گردی نیز یاد می‌شود، تکنیکی است که برای نشان دادن سوژههای متحرک با تاکید بر حرکت آنان حول محور ثابت مورد استفاده عکاس واقع می‌شود.

بیشتر بخوانید:

در این تکنیک یا سوژهٔ اصلی متحرک است که آن را از محیط ثابت اطرافش مجزا می‌کند یا سوژه ثابت است و دوربین حرکت می‌کند که عکاسی هر دو حالت منجر به القای حس تحرک در عکس می‌شوند. کاهش سرعت شاتر باعث بیشتر نمایان شدن تحرک در عکس می‌شود.

img_9268

مادون قرمز: یکی از جذاب‌ترین تکنیک‌های عکاسی است که با حذف قسمت مرئی نور به دست می‌آید. در این تکنیک فقط پرتوهای مادون قرمز ثبت می‌شوند. رفتار انعکاسی مادون قرمز با نور مرئی فرق دارد و چون چشم انسان مادون قرمز را نمی‌بیند، عکس‌هایی به وجود می‌آید که در واقعیت دیده نمی‌شوند. نمونه‌ای از تفاوت‌ها، انعکاس گیاهان است که در عکاسی مادون قرمز، به رنگ سفید ثبت می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

برای عکاسی مادون قرمز به فیلتر مادون قرمز نیاز است. این فیلتر نور مرئی را حذف می‌کند و فقط نور مادون قرمز را از خود عبور می‌دهد. برخی از دوربین‌ها بر روی سنسور خود، فیلتر سدکنندهٔ مادون قرمز دارند که نمی‌توان با آنها عکاسی مادون قرمز کرد.

تکنیک‌های عکاسی

در ادامه برای آشنایی با سایر تکنیک‌های عکاسی می‌توانید به قسمت دوم این مطلب مراجعه کنید.

6

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]