ابزارها گرافیک هنرهای تجسمی

المان‌های رنگ در طراحی گرافیک

رنگ یک عنصر مهم در طراحی گرافیک است زیرا بر هر عنصر و المان دیگری قابل اعمال است و آن عنصر را به طور چشمگیری تغییر می‌دهد. رنگ می‌تواند برای ایجاد یک تصویر مناسب استفاده شود، ارتباط یک مطلب را روی وب‌سایت نشان دهد و احساسات را تحریک و نمایان کند. درباره المان‌های رنگ و نقش آنها در طراحی گرافیک بیشتر بخوانید:

همانطور که پیش از این در هزارویک بوم خواندید، آشنایی با تئوری رنگ‌ها از نیازهای یک طراحی خوب است. طراحان گرافیک باید تجربیات خود با رنگ را با درکی از تئوری رنگ ترکیب کنند.

خواص رنگ و فضای رنگ HSV

المان‌های رنگ در طراحی گرافیکفضای HSV رنگ را بر پایه سه خاصیت بیان می‌کند:

رنگ (Hue)، اشباع(Saturation)، وزن (Value)

با ویرایش این پارامترها طیف کامل رنگها خلق می‌شود.

Hue واژه‌ای دیگر برای رنگ است. قرمز، آبی، و زرد رنگ‌های اولیه هستند. با ترکیب مقادیر مساوی از آنها، رنگ‌های ثانویه نارنجی، سبز و بنفش به دست می‌آیند. زمانی که رنگ‌های ثانویه که بر روی دایره رنگ در کنار هم قرار دارند، ترکیب شوند، سومین گروه رنگ‌ها به وجود می‌آیند. این رنگ‌ها بر روی دایره رنگ نشان داده شده است. زمانی که رنگ‌های اولیه در مقادیر مختلف مخلوط شوند، تعداد نامحدودی رنگ بدست می‌آید.

Colorwheel-w600-w600

اشباع مربوط به شدت رنگ است. زمانی که رنگ‌ها مخلوط می‌شوند و یا رنگ سیاه به یک رنگ اضافه شود، حالت اشباع و شدت افت می‌کند. اگر سفید اضافه کنید، رنگ روشن تر می‌شود اما لزوما شدت بیشتری به خود نمی‌گیرد. تصویر زیر این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد. تصویر اول کاملا اشباع شده است، به تصویر دوم رنگ سیاه اضافه شده است و تصویر سوم حاوی مقدار بیشتری رنگ سفید است.

saturation

روشنی یا تیرگی رنگ، میزان تنالیته رنگ را مشخص می‌کند. مشابه اشباع، اضافه کردن سفید یا سیاه بر روی Value اثر می‌گذارد.

رنگ‌های پررنگ (Tints) رنگ‌هایی هستند که به آنها سفید اضافه شده است و سایه‌ها (shades) رنگ‌هایی است که رنگ سیاه بیشتری در خود دارند. تصویر زیر tint و shade رنگ‌ها را در دایره رنگ نشان می‌دهد.

hue-shade-tint-w600

مدل رنگ RGB

مدل‌های زیادی برای سنجش و توصیف رنگ وجود دارد. مدل رنگ RGB بر این اساس است که همه رنگ‌های قابل رویت با استفاده از رنگ‌های افزودنی اولیه قرمز، سبز و آبی می‌توانند ساخته شوند.

rgb-color-mixing-w600

این رنگ‌ها از آن جهت افزودنی‌های اولیه نامیده می‌شوند که وقتی به میزان مساوی با هم ترکیب شوند رنگ سفید بدست می‌آید. زمانی که دو یا سه تا از این رنگها در مقادیر متفاوت ترکیب می‌شوند رنگ‌های دیگر تولید می‌شوند. برای مثال از ترکیب قرمز و آبی در مقادیر مساوی زرد به وجود می‌آید، از سبز و آبی، آبی فیروزه ای (Cryan) و از قرمز و آبی بنفش (Magenta) ساخته می‌شود.

با تغییر مقادیر قرمز، سبز و آبی رنگ‌های جدید دیگری به وجود می‌آیند. علاوه بر این زمانی که یکی از این رنگ‌های افزودنی اولیه وجود نداشته باشد، سیاه ایجاد می‌شود.

رنگ RGB در طراحی گرافیک

مدل RGB در طراحی گرافیک بسیار حائز اهمیت است. از این مدل در نمایشگرهای کامپیوترها نیز استفاده می‌شود. صفحه نمایشگر برای نمایش تصویر و مطالب از رنگ‌های افزودنی استفاده می‌کند. در زمان طراحی وبسایت و دیگر فعالیت‌هایی که بر روی صفحه ظاهر می‌شوند، مدل RGB استفاده می‌شود.

انواع فضاهای رنگ RGB

ColorSpaceCamera-w600در مدل RGB فضاهای رنگ متفاوت وجود دارد که معمولترین آنها SRGB و Adobe RGB هستند. زمانی که بر روی برنامه نرم افزار گرافیکی مانند فوتوشاپ یا ایلوستریتور (Illustrator) کار می‌کنید امکان انتخاب هریک از این فضاها در منوی تنظیمات وجود دارد.

SRGB بهترین فضا برای طراحی وب است زیرا اکثر نمایشگرها بر اساس این فضا طراحی شده اند. در زمان طراحی پرینت، استفاده از Adobe RGB به واسطه وسعت انتخاب رنگ‌ها (که در فضای SRGB موجود نیست) مناسب است. همچنین در عکس‌هایی که با دوربین‌های دیجیتالی حرفه ای گرفته می‌شود، استفاده از این مدل توصیه می‌شود زیرا دوربین‌های high end اغلب از فضای Adobe RGB استفاده می‌کنند.

مدل رنگ CMYK

aad5b5501f81ec7ec9148b8b3f9f2dbc-w600مدل رنگ CMYK در فرآیند چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که دو رنگ RGB به طور برابر مخلوط شوند، رنگ‌های مدل CMYK به دست می‌آید که به عنوان Subtractive Primaries شناخته می‌شوند.

ترکیب سبز و آبی، فیروزه ای C، ترکیب قرمز و آبی، بنفش M و ترکیب قرمز و سبز رنگ زرد Y را ایجاد می‌کنند. رنگ مشکی به این مدل اضافه شده است زیرا توسط این سه Subtractive Primaries نمی‌تواند ایجاد شود. (ترکیب این رنگ‌ها قهوه ای تیره را ایجاد می‌کند.) حرف K یا Key برای مشکی استفاده شده است. دلیل استفاده از مدل رنگ CMYK در فرآیند چاپ این است که مدل رنگ RGB صرفا با نور طبیعی (و یا نور تولید شده) قابل رویت است و آنگونه که بر روی صفحه نمایشگر دیده می‌شود، روی صفحه چاپ دیده نمی‌شود.

CMYK در فرآیند چاپ

فرآیند چاپ چهار رنگ، از چهار صفحه چاپ استفاده می‌کند. برای هر یک از رنگ‌های فیروزه‌ای، بنفش، زرد و مشکی یک صفحه اختصاص داده شده است. چاپ به صورت نقطه‌های کوچک کنار هم انجام می‌شود. زمانی که رنگ‌ها بر روی صفحه ترکیب شدند چشم انسان تصویر نهایی را ملاحظه می‌کند.

CMYK در طراحی گرافیک

طراحان گرافیک، کار خود را بر روی صفحه نمایش به صورت RGB می‌بینند، اما کار نهایی که چاپ می‌شود بر اساس مدل CMYK خواهد بود. فایل‌های دیجیتالی قبل از ارسال بر روی پرینتر باید به CMYK تبدیل شوند. بنابراین استفاده از نمونه کوچکتر swatch در زمان طراحی با توجه به اهمیت تطابق دقیق رنگ‌ها، ضروری است. سوآچ به طراح و مشتری، نمونه چاپ رنگی را ارائه می‌دهد. انتخاب رنگ سوآچ در فوتوشاپ یا برنامه‌های مشابه امکان اطمینان از نتیجه دلخواه را فراهم می‌کند. حتی اگر رنگ روی صفحه نمایش دقیقا منطبق با سواچ نباشد، شما از رنگهای نهایی مورد نظر آگاه خواهید بود و می‌توانید پرینتی از رنگ نهایی در اختیار داشته باشید.

استفاده از سواچ‌ها برای اطمینان از رنگ مورد علاقه در چاپ

Photoxpress_9305004-w600در زمان طراحی برای چاپ یک مسئله معمول، تفاوت بین رنگ موجود برروی صفحه کامپیوتر و روی کاغذ است. حتی اگر نمونه‌ای از کار نیز چاپ شود، ممکن است در مرحله نهایی تغییراتی حاصل شود که با قطعه چاپی مطابقت نداشته باشد. برای حل این مشکل، امکان استفاده از PMS (Pantone Matching System) فراهم است. PMS دارای کتاب استاندارد صنعتی سواچ‌های رنگ با شماره‌های مرجع است که به چاپگر داده می‌شود و برای تکمیل کار از جوهرهایی استفاده می‌شود که با این شماره‌ها مطابقت دارد. (Ready make inks)

کتاب‌های سواچ PMS در ورژن‌های متفاوتی موجود است که برای کاغذهای متفاوت مانند کاغذ پوشش داده شده و مات تهیه شده است.

بنابراین برای چاپگر تعیین نوع کاغذ مورد استفاده بسیار حائز اهمیت است. کتابها را می‌توان از فروشگاههای هنری و وبسایت‌های آنلاین تهیه کرد. از آنجایی که مجموعه کامل کتاب‌های سوآچ (مخصوصا سری کامل کتاب‌های مرجع) قیمت بالایی دارد، می‌توانید از مجموعه Formula Guide که شامل کتابهای سواچ پوشش دار، بدون پوشش و مات/کدر و برای اکثر کارهای استاندارد کافی هستند، شروع کنید.

pantone-w600به خاطر داشته باشید که سواچ‌ها تنها برای تعیین رنگ‌های یک دست هستند و برای المان‌هایی مانند عکس‌ها که شامل میلیون‌ها رنگ هستند، هرگز این اطمینان را نمی‌دهند که چاپ مطلوبی به دست آید. یکی از بهترین ایده‌ها این است که قبل از پایان کار یک پیش نمایش از خروجی پرینتر داشته باشید.

پس از انتخاب رنگ‌های PMS چه می‌کنید؟ برای شروع نیاز به رنگ‌های قابل انطباق در پروژه‌های طراحی دارید. این کار با انتخاب کتابخانه سوآچ مناسب در نرم افزارهای گرافیکی قابل انجام است.

در فوتوشاپ: صفحه سوآچ را باز کنید. پس از نمایان شدن صفحه استاندارد آن، روی سمت راست بالای پنجره کلیک کنید، همان طور که مشاهده می‌کنید یک لیست بلندبالا از کتابخانه رنگ دارید که شامل مجموعه ای از چند پنتون است. از روی اسم، مجموعه‌ای که با کتاب سوآچ شما مطابقت دارد را انتخاب کنید. فوتوشاپ از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید پالت موجود را جایگزین کنید؟ با انتخاب ok شما پالت را جایگزین می‌کنید و تنها رنگهای پنتون انتخابی‌تان را می‌بینید.

colorswatches-w600

زمانی که سوآچ‌ها نمایان شد شما می‌توانید شماره‌های مرجع را با حرکت موس بر روی هر رنگ مشاهده کنید و با استفاده از این شماره‌ها رنگی را که در کتاب انتخاب کرده بودید، روی پنجره سوآچ پیدا و استفاده کنید. این فرآیند ممکن است در نسخه‌های مختلف فوتوشاپ یا ایلاستریتور کمی‌ متفاوت باشد. پالت‌های سوآچ در اکثر نرم افزارهای گرافیکی در دسترس هستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که برای کار خود پالت درستی را انتخاب کرده‌اید.

حتی زمانیکه رنگ‌های مناسبی برای طراحی خود انتخاب کرده‌اید، مهم است که برای پرینتر مشخص باشد که کدام رنگ در کجا استفاده می‌شود. شما می‌توانید این کار را با علامت‌گذاری نمونه چاپ کار خود با علامت‌گذاری هر رنگ PMS توسط شماره مرجع آن، انجام دهید.

تفکیک رنگ

CMYK-w600تفکیک رنگ فرآیندی است طی آن کار هنری اصلی برای چاپ به مولفه‌های رنگی منحصر به فرد تفکیک می‌شود. این مولفه‌ها شامل آبی فیروزه‌ای، بنفش، زرد و مشکی CMYK است. با ترکیب این رنگ‌ها، طیف گسترده ای از رنگ برای نمایش روی صفحه چاپ مهیا می‌شود.

در این چهار مرحله چاپ رنگی، هر رنگ به یک پلاک اختصاص می‌یابد. زمانی که رنگ‌ها بر روی کاغذ ترکیب می‌شوند و در واقع به صورت نقطه‌های کنار هم چاپ می‌شوند، چشم انسان رنگ‌ها را ترکیب می‌کند و تصویر نهایی را می‌بیند.

28

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]