سینما نقد فیلم

یادداشتی بر فیلم هفت (seven) – هفت گناه کبیره

در شروع صحبت درباره فیلم هفت همین بس که سینما دیوید فینچر را شناخت، برد پیت جای پای خودش را محکم کرد و کوین اسپیسی دوباره قدرت نمایی کرد. فیلم هفت از آن دست فیلم‌هایی است که بند بند وجود شما را به لرزه در می‌آورد و کاری می‌کند که تا مدت‌ها فیلمی نتواند روی شما تاثیر بگذارد.

اولین نکته تاثیرگذار فضای تاریک فیلم است که از همان اول روی بیننده سنگینی می‌کند و از فیلمی متفاوت خبر می‌دهد.

مورگان فریمن و برد پیتی که از نخستین هنرنمایی‌هایش است در نقش دو کارآگاه که دومی تازه به شهر وارد شده، با قتل مرموزی روبرو می‌شوند که بعد از آن ادامه می‌یابد.

شاید درباره اسم فیلمی سوالی برای شما پیش بیاید که هفت یعنی چی؟ این فیلم درباره هفت گناه کبیره و تقاص آنهاست! حالا هفت گناه کبیره چیست؟ متن زیر را بخوانید.

در آغاز عصر مسیحیت، راهبی یونانی به نام اواگریو دُ پونتو فهرستی از هفت گناه کبیره ارائه داد تا تمایلات منفی اصلی انسان را تعریف کند. ارتکاب هرکدام از این گناهان، می‌توانست انسان را به جهنم محکوم کند. پاپ گرگوری اولین تغییرات را در قرن شانزدهم در فهرست گناهان کبیره داد و فهرستی هفتگانه و رسمی از این گناهان منتشر کرد.

در فهرست او، «اندوه» دیگر گناه محسوب نمی‌شد و جایش را به «تنبلی» داد. این گناهان عبارتند از:

  • تکبر (Pride)
  • طمع (Greed)
  • شهوت-در معنای تمایل بیش از حد یا نامشروع جنسی (Lust)
  • حسادت (Envy)
  • خشم (Wrath)
  • شکم‌پرستی-که معمولا مستی نیز در آن منظور می‌شود (Gluttony)
  • کاهلی (Sloth)

هفت گناه کبیره از موضوعات مورد علاقه در وعظ و خطابه‌ها، نمایشنامه‌های اخلاقی و هنر اروپای قرون وسطا بوده‌است که در نمایش های غیرسایکل و مورالیته قرون وسطا استفاده می‌شده است.

فیلم هفت

فرد مرموزی که افراد مختلفی با هرکدام از این گناهان را به خون می‌کشد و گناه آنهارا بالای سرشان با خون می‌نوسید، فیلمنامه عالی و بازی عالی و کارگردانی بی‌نظیر همه و همه تا ثانیه آخر شمارا میخکوب می‌کند و اوج فیلم که ظهور کوتاه اما رعب انگیز قاتل در اداره پلیس است؛ قاتلی که با پای خودش به اداره پلیس می‌رود.

اما زمان ظهور او فقط پنج گناه آشکار شده است! این جایی است که حرفی از آن نمی‌زنم تا خودتان آن را تماشا کنید (اگر هنوز ندیده‌اید) و از تماشای فیلم ناب لذت ببرید.

فیلم هفت به عنوان یکی از اولین آثار دیوید فینچر اینرا ثابت کرد که این کارگردان حرفی برای گفتن در دنیای سینمای جنایی دارد که آنرا در فیلم زودیاک و دختر گمشده به اوج رساند

این فیلم قطعا یکی از بهترین فیلم‌های جنایی و شاید از بهترین آثار سینمایی باشد که توصیه که هیچ دیدن آن برای همه واجب است! پس هرچه سریع‌تر در یک فضای آرام آن را تماشا کنید.

نظر شما چیست؟ چه فیلم‌های جنایی دیگری می‌شناسید؟

53

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]