سینما فیلم‌سازی نقد فیلم

معرفی سه آنتاگونیست دوست داشتنی

شخصیت بد، منفی، بدمن (bad man) یا آنتاگونیست شخصیتی است که همیشه در مقابل قهرمان (پروتاگونیست) قرار می‌گیرد. معمولا انتظار می‌رود که از شخصیت منفی متنفر باشیم و حتی آرزوی مرگ و نابودی هرچه زودتر او را داشته باشیم؛ اما گاهی پیش می‌آید که اتفاقی خلاف این رخ می‌دهد. برخی شخصیت‌های منفی داستان به گونه‌ای نقش خود را ایفا می‌کنند که حتی با آنها همذات پنداری می‌کنیم و یا دوست داریم جای آنها باشیم. این مطلب به معرفی سه تا از همین آنتاگونیست‌های دوست داشتنی اختصاص یافته. با ما همراه شوید.

۱- جان دوو (John Doe)

اولین فرد این لیست قاتل مرموز فیلم هفت با بازی درخشان کوین اسپیسی است، قاتلی که آمده تا هفت گناه کبیره و تقاص آنها را نشان بدهد. شاید در نگاه اول بگویید این که دوست داشتنی نیست اما کافیه فیلم را ببینید تا بفهمید در خیلی موارد حق با اوست و تعریف‌هایی که از زندگی بد و کثیف این روزهای انسان دارد چیزهایی است که در دل ما مانده است.

جان دوو آنتاگونیستی است که نه به خاطر خودش بلکه به خاطر افکارش عاشقش می‌شویم. البته در این میان بازی بی‌نظیر کوین اسپیسی نیز بی‌تاثیر نیست. شاید بتوان گفت که یکی از بهترین بازی‌هایش را در این فیلم ارائه کرده است.

آخرین تصمیم او در فیلم باعث می‌شود تا عاشق هوش او نیز یشویم و به خاطر شجاعت و هوشش تحسینش کنیم. بدین تریتب است که او به یک آنتاگونیست دوست داشتنی تبدیل می‌شود.

۲- ویتو و مایکل کورلئونه (Vito and Micheal Corleone)

دومین فرد یا بهتر افراد این لیست پدر و پسر بزرگ دنیای مافیای سینما هستند که برای عاشق آنها شدن نیازی به دلیل ندارید، از بازی درخشان مارلون براندو تا میمیک صورت و دیالوگ گویی‌های آل پاچینو و حتی فضای فیلم که بدون قهرمان است و شخصیت‌های منفی آن قهرمان‌های آن هستند، همه و همه شما را دعوت می‌کند تا دلباخته این دو آنتاگونیست دوست داشتنی شوید.

قدرت، جذبه و هوش و از همه مهمتر جذابیت این دو شخصیت شما را مجبور به دوست داشتن آنها می‌کند و چاره‌ای ندارید جز این که آنها را دوست داشته باشید. قدرت، ثروت و جاه‌طلبی ویژگی‌ها و دارایی‌هایی است که هر کسی به سختی می‌تواند از آنها چشم پوشی کند.

۳- جوکر (Joker)

و اما سومین و شاید معروف‌ترین و یکی از بهترین منفی‌های تاریخ سینما است. هیث لچر (Heathcliff Andrew Ledger) در نقش جوکر شخصیتی که نقطه مقابل بتمن قهرمان گاتهام است . این شخصیت را افراد زیادی از جک نیکلسون گرفته تا هیث لچر و جرد لتو (Jared Joseph Leto) بازی کرده‌اند اما بدون هیچ تردیدی هیث لچر بهترین بازی را در میان همه آنها دارد.

شخصیت پیچیده و سرگذشت عجیب و دیالوگ‌های فلسفی و بسیار ساده و در عین حال عمیقش، هوش و چهره عجیبش، بی‌رحمی و در عین حال مهربانی‌اش، نترس بودن و شجاعتش و اینکه چیزی برای از دست دادن ندارد؛ همه و همه از مواردی است که قطعا شما را عاشق جوکر می‌کند.

جوکر با ترس‌هایی که به ما انتقال می‌دهد گاهی لذتی که به ما منتقل می‌کند که حتی اگر دوستش نداشته باشیم به او به عنوان یک شخصیت بد اما محترم، احترام بگذاریم؛ چیزی که معمولا در خیلی از آنتاگونیست‌ها وجود ندارد. آنها معمولا یا آنتاگونیست دوست داشتنی‌ اند یا نیستند؛ اما جوکر گاهی زیبا و گاهی بسیار شیطان صفت است، همین مساله او را زیبا می‌کند.

نظر شما چیست؟ شما چند آنتاگونیست دوست داشتنی دیگر می‌شناسید؟

37

۴ دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]