تاریخچه گرافیک هنرهای تجسمی

تاریخچه تایپوگرافی: هیومنیست

هرموضوعی از دندانپزشکی تا پرورش و نگهداری حیوانات خانگی، فرهنگ لغات خاص خود را دارد و کلماتی منحصر به فرد و یکتا را شامل می‌شود. تایپوگرافی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

فراگیری زبان ویژه (Lingua France) چاپ، دسترسی و فهم تایپوگرافی را آسان‌تر می‌کند و باعث می‌شود قدرشناسی بیشتری از آنچه تاکنون چاپ شده است به دنبال داشته باشد.

در این بخش یکی از کلمات مربوط به این حوزه را مورد بررسی قرار می‌دهیم: هیومنیست (Humanist)

هیومنیست بخشی از مجموعه لغات (فهرست علائم و اختصارات) طبقه‌بندی چاپ است. طی قرن هجدهم یک سیستم طبقه‌بندی چاپ استخراج گردید و علی رغم وجود سیستم‌های بی‌شمار دیگر این سیستم جایگاه خود را حفظ کرد. سیستم‌های زیر مجموعه این سیستم به طور اصولی عبارتند از: Humanist و Old Style و Transitional و Modern و Slab Serif (Egyptian) و San Serif.

پس از بررسی هر شش قسمت می‌توان گفت دانشی ابتدایی در خصوص تایپوگرافی بدست آورده‌ایم. بررسی این بخش‌ها از دوران کتاب‌های چاپی قبل از قرن پانزدهم تا به امروز خواهد بود.

gutenberg-bible-detail-page1-w600

مدل اولین حروف چاپ متحرک Blackletter (شناخته شده به نام‌های Gothic, Fraktur یا Old English) است. در این روش که در قرون وسطی مرسوم بود، حروف سیاه به شکلی کاملا ناخوانا و غیرقابل تشخیص (به چشم امروزی) در کنار هم قرار می‌گرفتند.

خوشبختانه چاپ‌های بر پایه حروف سیاه با روشی به نام درام رُل (Drum Roll) که خواناتر بود جایگزین شد.

چاپ‌های هیومنیست که برخی اوقات ونِـتویی (venetian) نیز نامیده می‌شوند، در سال‌های ١۴۶٠ – ١۴٧٠ ظهور کردند. مدل‌گذاری آن مانند نوشته‌های گوتیک تیره نبود بلکه بروی مدل روشن‌تر که فاصله حروف بیشتر بود ارائه شد. چاپ هیومنیست هم زمان با اولین چاپ رومی بود.

jenson-w600

چگونه چاپ هیومنیست را تشخیص دهیم و مشخصات اصلی آن چیست؟

١) شیب قسمت پایینی حرف e

٢) ارتفاع نسبتا کوتاه و کوچک حرف x

٣) کنتراست پایین بین ضربه‌های (stroke) ضخیم و نازک (به این معنی که تغییرات در پهنای ضربه نمایان می‌شود نه در رنگ آن)

۴) رنگ تیره (روشنی و تیرگی صفحه)

chracter-humanist

برای تشخیص رنگ صفحه با چشم‌های نیم بسته به تصویر نگاه کنید.

گرچه تأثیر چاپ هیومنیست گسترده است، اما امروزه زیاد دیده نمی‌شود. در ابتدای قرن بیستم سعی شد دوباره از این چاپ استفاده شود اما رنگ نسبتا تیره و ارتفاع کم حرف x مورد علاقه نبود. ولی از آنجایی که این چاپ به نوعی پدر صنعت امروزی چاپ به حساب می‌آید، توجه و بررسی آن خالی از لطف نیست.

به زودی در هزارویک بوم در خصوص پنج اصل دیگر در سیستم چاپ خواهیم خواند.

2

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]