نقاشی هنرهای تجسمی

نمادگرایی در هنر: اشیا مخلوط – قسمت سوم

گاهی اوقات یک نقاشی از اشیاء معمولی که بسیار ساده به نظر می‌رسد، می‌تواند مفاهیم عمیقی در خود نهفته داشته باشد که هنرمند قصد داشته این مفاهیم را به صورت رمزی و یا یک جور نمادگرایی، انتقال دهد. در سایت هزارویک‌بوم در مجموعه‌ مطالبی جدید با نام «نمادگرایی در هنر» به فراموش‌شده‌ترین و ناشناخته‌ترین استفاده اشیا مخلوط و بی‌جان در سمبولیسم می‌پردازیم.

به خاطر داشته باشید همیشه هم هدف هنرمند از استفاده از اشیاء خاصی که در تاریخ هنر مفهومی نمادین دارند، انتقال پیام و مفهوم نمادین نبوده است. این مسئله تنها به موضوع و قصد هنرمند وابسته است. حتی برخی هنرمندان، اشیاء را در مفهومی به غیر از معنی نمادین مرسومشان به کار می‌برند.

در قسمت اول و دوم مطالب نمادگرایی در هنر با مفهوم شش نماد آشنا شدیم. در این مطلب توضیح مختصری از چهار نماد و مفهوم آنها که در دسته اشیا مختلط قرار می‌گیرند، ارائه می‌دهیم.

۷- رنگ زرد (Yellow color)

رنگ زرد در استایل‌های نقاشی، آثار مختلف و برای هر یک از هنرمندان معانی مختلفی داشته است. در دوره طلایی هلند، رنگ زرد نمادی از پیروزی بوده است؛ هر چند که در این دوره، استفاده از هر رنگ در نقاشی نمادی از موضوعی خاص بوده است، اما رنگ زرد در این میان رنگی شاخص به حساب می‌آید. برای مثال در عصر طلایی هلند نقاشی «نگهبان شب» از رامبراند که اثری تیره است، لباس زرد رنگ، نمادی مشخص از پیروزی به حساب می‌آید که در کنار سایر رنگ‌های استفاده شده در این اثر، توجه مخاطب را جلب می‌کند.

۸- خورشید در حال غروب (Setting Sun)

نمایش غروب خورشید در آثار مختلف نقاشی نمادی از گذر زمان است. به این معنی که غروب خورشید نمایانگر پایان یک روز است. این فلسفه با خود بار معنایی خاصی ایجاد می‌کند که با کمک آن به نقاشی یک مرد پیر یا یک ساختمان روحی از تاثیر گذر زمان می‌دمد. نقاشی بالا که «جام غول‌پیکر» از توماس کول است، مثالی مناسب از این نماد خاص در نقاشی به حساب می‌آید.

۹- تخم‌مرغ (Egg)

اشیا مخلوط

مفهوم سمبلیک تخم‌مرغ در نقاشی‌ها بسیار مستقیم و منطقی در چشم و ذهن مخاطب نمود پیدا می‌کند. تخم‌مرغ نماد زایش است و زایش در مفهومی همچون آغاز زندگی برای ما معنی دارد. با این وجود، در برخی آثار تخم‌مرغ گاهی به عنوان نمادی برای امید و روز رستاخیز نیز به کار رفته است که بیشتر در نقاشی‌های دوران قبل از رنسانس یا ابتدای آن به چشم می‌آید. با این حال در عصر رنسانس نیز معانی مختلفی از وجود تخم‌مرغ در نقاشی‌ها دیده میشده است. اما بسته به مفهوم و سایر اشیای قابل رویت در اثر، از این نماد مفاهیم متنوعی برداشت می‌شود. اما حتی امروزه هم تخم‌مرغ در نقاشی‌ها هنوز مفاهیم امید و رستاخیز را نمودار می‌کند. سالوادور دالی هم در نقاشی‌های فوق، همین مفاهیم را در قالب استفاده از تخم‌مرغ در نقاشی‌اش به نمایش گذاشته است.

۱۰- سگ (Dog)

سگ‌ها در نقاشی سمبل وفاداری و مراقبت هستند. درست مانند آنچه از خصوصیات این حیوان در زندگی واقعی می‌شناسیم، در نقاشی‌ها نیز سگ‌ها دوستان انسان به حساب می‌آیند و این نماد در نقاشی‌ها نیز وفاداری و تعهد را به نمایش می‌گذارد.

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]