طراحی صنعتی عکاسی هنرهای تجسمی

کار فریلنس یا کار تمام وقت؟ تصمیم درست کدام است؟ (بخش اول)

سؤال خیلی از طراحان این است که فریلنس کار کنند یا به دنبال کار تمام وقت بگردند. پروژه‌های زیادی هستند که حضور طراح در شرکت برای انجام آنها لازم نیست و این باعث می‌شود شرکت‌ها کار خود را برون‌سپاری کنند و به طراحان فریلنس بسپارند. از طرف دیگر طراحان، کار فریلنس را روشی برای رهایی از محدودیت‌های زمانی و مکانی می‌دانند.

کار فریلنس یا کار تمام وقت؟

برای شناخت بهتر کار تمام وقت در شرکت و کار فریلنس باید آنها را از جنبه‌های مختلف بررسی کرد، در این صورت با شناخت شرایط و ویژگی‌های هرکدام می‌توان به نتیجه‌گیری و تصمیم بهتر رسید.

برای مقایسه این دو مورد باید هرکدام را از چند نظر مورد بررسی قرار داد: تجربه، مسیر شغلی، بودجه، انعطاف، ثبات، مزایا و زندگی خانوادگی. می‌توانید آنها را بر اساس اولویت خود در نظر بگیرید و با هم مقایسه کنید.

تجربه

کار فریلنس یا کار تمام وقت؟

این مورد به تجربه تخصصی، مدیریتی و کار گروهی که در پروژه‌های مختلف به دست می‌آورید اشاره دارد، چه به صورت طراح مستقل و چه به صورت کارمند تمام وقت در یک شرکت. تجربه طراحی در هر دو حالت می‌تواند مشابه باشد اما برای تجربه مدیریت و کار گروهی، شرایط کمی متفاوت است.

اگر به صورت مستقل کار کنید ارتباطات از راه دور و از طریق ایمیل یا ملاقات مجازی انجام می‌شود. این روش کمکی به افزایش مهارت‌های مدیریتی و کار گروهی نمی‌کند، همچنین ارتقاء شغلی وجود ندارد.

در شرکت شما با مدیران و همکاران در ارتباطید و با گذشت زمان همین مسئله باعث پیشرفت مهارت‌های شما می‌شود.

مسیر شغلی

کار فریلنس یا کار تمام وقت؟

منظور از مسیر شغلی، ارتقاء سِمت و کسب عناوین مختلف مانند طراح ارشد، مدیر یا رئیس بخش طراحی است. داشتن شغل تمام وقت در یک شرکت این امکان را فراهم می‌کند که با ارتقاء سمت، تجربیات متفاوتی را کسب کنید. این مورد تنها به افزایش دانش شما محدود نمی‌شود بلکه در هر پله حقوق و سطح مسئولیتتان نیز افزایش می‌یابد.

در مقابل، کار کردن به عنوان طراح مستقل مسیر شغلی مشخصی ندارد، مگر اینکه کسب و کار شما آنقدر پیشرفت کند که به یک شرکت تبدیل شود و در آنجا گروهی از کارمندان را مدیریت کنید. فریلنس بر پایه برون‌سپاری شرکت‌ها بنا شده است بنابراین طراحان مستقل به انجام یک سری کارهای مشخص محدود می‌شوند.

مسائل مالی

کار مستقل می‌تواند از نظر مالی بسیار پر منفعت باشد، در صورتی که سفارش‌دهندگان زیادی حاضر شوند بابت مهارت شما پول پرداخت کنند. بعضی مواقع دستمزد بر اساس ساعت کار و بعضی مواقع براساس هزینه پروژه به صورت کلی پرداخت می‌شود. ۲۰ ساعت کار در ماه می‌تواند بیشتر از کار تمام وقت به مدت یک ماه برایتان درآمد داشته باشد. البته این مورد به نوع کار و سرعت انجام آن بستگی دارد.

حقوق کار تمام وقت در یک شرکت به طور ماهانه یا سالانه پرداخت می‌شود، چه مشغول به کار بوده باشید یا نه. به طور کلی مقدار حقوق ساعتی کارمندان کمتر از طراحان مستقل است. بر این اساس فریلنسر‌ها در شرایط خوب می‌توانند پول بیشتری را در زمان کمتر نسبت به کارمندان به دست آورند.

انعطاف‌پذیری

کار فریلنس یا کار تمام وقت؟

زمان، مکان و میزان تلاش شما برای انجام کار می‌تواند در هر دو حالت فرق داشته باشد. معمولاً لازمه کار در شرکت، حضور هر روز شما در مدت زمان مشخص است. مواقعی لازم است که بیشتر از زمان مشخص شده در محل بمانید و کار را تمام کنید، در این صورت وقت کمتری برای خود و خانواده خواهید داشت.

در مقابل، یکی از مزایای مهم کار فریلنس این است که مجبور نیستید در زمان و مکان مشخص کار کنید. از هرکجا می‌توانید وظایف خود را انجام دهید، فقط کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید. این مورد برای خیلی از طراحان جذاب است زیرا بعضی از آنها شب قدرت خلاقیت بیشتری نسبت به روز دارند. همچنین می‌توانند زمان بیشتری را صرف خانواده خود کنند.

در این قسمت کار تمام وقت در شرکت و کار فریلنس را از چهار جنبه مختلف بررسی کردیم. برای مطالعه ادامه موارد در قسمت بعد با هزارویک بوم همراه شوید.

 

18

یک دیدگاه

  • مطلب بسیار خوبی بود. من به مدت ۴ سال هست که طراح و ادمین تمام وقت هستم تو یه شرکت. حالا چند وقتی که تصمیم گرفتم از این کار بیام بیرون و بصورت فریلنس کار کنم. ولی خب همین مدت ۴ سال قدرت ریسکم رو پایین آورده و دو دل هستم. مطلب شما تا حدودی تونست بهم کمک کنه. لطفا ادامه مطلب رو هم بزارید. با تشکر از سایت خوبتون.

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]