سینما فیلم‌سازی

بهترین فیلم سال ۲۰۱۷ و گمانه‌زنی‌های جایزه اسکار ۲۰۱۸

هر سال آکادمی اسکار با برگزاری مراسمی فیلم‌های به نمایش درآمده طی سال گذشته را در ژانر‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد. طی این مراسم پرحاشیه و جذاب، جوایزی در دسته‌بندی‌های مختلف به فیلم‌ها اعطا می‌شود که یکی از معروف‌ترین آنها «بهترین فیلم سال» است. آکادمی اسکار تاریخ برگزاری نوزدمین دوره این مراسم را اعلام کرد (۱۳ اسفند ۱۳۹۶) و طبق روال گذشته اکنون فصل اعلام کاندیدا‌ها و گمانه‌زمانی‌های علاقه‌مندان است. ما هم در تیم هزارویک‌بوم تصمیم گرفتیم که نظرات فعالین حوزه سینما در مورد تعدادی از فیلم‌های مطرح سال، که احتمالا جز کاندیداها خواهند بود، را بررسی کنیم.

با توجه به جشنواره‌های برگزار شده و باقی‌مانده، نقد‌های بسیاری روی فیلم‌های ۲۰۱۷ نوشته شده که این نقد‌ها طراحان اصلی مسیر جوایز اسکار هستند.

حماسه‌هایی با موضوع جنگ، مستند‌ها، کمدی‌های علمی و ابرقهرمان‌ها گزینه‌های اصلی بهترین فیلم امسال هستند.

پیش‌گویی‌های سال قبل

دانکرک (Dunkirk)

کریستوفر تاپلی (Kristopher Tapley)، ویراستار جایزه ورایتی (Variety)، دانکرک (Dunkirk) را یک «رقیب شایسته و بلامنازع» در بخش بهترین فیلم سال معرفی کرده است. نقد‌ها به این نکته اشاره کرده‌اند که آثار پیشین و محبوب کریستوفر نولان (Christopher Nolan)، مانند تلقین (Inception) و شوالیه تاریکی (The Dark Knight) در دوره‌های قبلی بوسیله منتقدان تحسین شده‌اند اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست.

Dunkirk

Dunkirk

به عقیده تاپلی آخرین اثر نولان در نمایش دفاع و تخلیه نیرو‌های متحدین از منطقه دانکرک در جنگ جهانی دوم، می‌تواند به عنوان شاهکار او تلقی شود. اون اضافه می‌کند «با اینکه فیلم‌های زیادی در این ژانر (جنگی) ساخته شده‌اند ولی هیچ‌ یک مانند دانکرک نیستند.»

کوچک‌سازی (Downsizing)

آخرین ساخته الکساندر پین (Alexander Payne) حتی قبل از آغاز جشنواره فیلم ونیز هم سر و صدای زیادی برپا کرد. در ادامه و با نمایش آن، با توجه به بازخورد‌های مثبت، حضور کوچک‌سازی نیز بعنوان یکی از نامزد‌های احتمالی مطرح شد. فیلمی با سبک کمدی-علمی، با بازی مت دیمون (Matt Damon) و کریستن ویگ (Kristen Wigg) که از منتقد سایت گاردین، ژان بروکس (Xan Brooks)، پنج ستاره دریافت کرده است. ژان عقیده دارد که پین در روایت فائق آمدن بر بحران مردانگی “عالی” عمل کرده است.

 

Downsizing

Downsizing

بزن بیرون (Get Out)

جویی نولفی (Joey Nolfi) و کریستوفر روزن (Christopher Rosen) در Entertainment Weekly این فیلم را با اقتباس از سبک هیچکاک در فیلم‌های ترسناک، جز کاندیدا‌های احتمالی بهترین فیلم سال می‌دانند. این فیلم با نقد‌های شگفت آور در جشنواره ساندنس و فروش گیشه خوب در باکس آفیس آمریکا نسبت به بودجه محدود ۴.۵ میلیون دلاری، توجه‌های بسیاری را به خود جلب کرد.

Get Out

Get Out

منتقدان معتقدند که جردن پیل (Jordan Peele) کارگردان این فیلم از حالا فکر آکادمی را مشغول کرده و در زمان مناسبی ایده خود را در مورد معضلات نژاد پرستی عنوان کرده است. آنها عنوان کرده‌اند که فیلم از نظر محتوا و سبک «نوآورانه و خلاق» است.

 

دیترویت (Detroit)

کاترین بیگلو (Kathryn Bigelow) که قبلا با فیلم جنگی گنجه درد (Hurt Locker) و درام سی دقیقه بامداد (Zero Dark Thirty) برنده جایزه بوده، اکنون به یکی از افراد مورد توجه آکادمی تبدیل شده است. داستان فیلم جدید او با موضوع شورش‌های نژادی، در سال ۱۹۶۷ در دیترویت آمریکا اتفاق می‌افتد و بیگلو طی آن با موضوع فاحش روابط نژادی در آمریکا روبرو می‌شود. این فیلم تحسین‌ها و انتقاد‌های بسیاری را برانگیخته است.

Detroit

Detroit

استیو پوند (Steve Pond) از نشریه The Wrap اعتقاد دارد که فیلم در رقابت برنده شدن اسکار است. اون نظر خود را در مورد این فیلم این‌گونه عنوان کرده است:

یک کار مبتنی بر واقعیت افراط گرایی که تماشای آن سخت و تکان خوردن از پای آن سخت‌تر است

 

شهر ارواح (City of Ghosts)

آن تامپسون (Anne Thompson) نویسنده IndieWire آخرین ساخته متیو هینمن (Matthew Heineman) را که درباره فعالین اجتماعی سوریه‌ است، یکی از رقیبان اصلی بهترین فیلم سال دانسته. این منتقد فیلم را که دنباله‌ای بر اثر نامزد قبلی همین کارگردان در مورد مافیای مواد مخدر مکزیک (Cartel Land)، است را جالب و به طرز درستی غیر داستانی عنوان کرده است.

City of Ghosts

City of Ghosts

فیلم‌برداری از روزنامه‌نگاران شجاع سوری در رقه آغاز می‌شود و توسط کارگردان در ترکیه و آلمان دنبال می‌شود. جایی‌که دیگر هیچ مکانی برای آنها امن بنظر نمی‌رسد.

با اینکه بهترین مستند سال جایزه مخصوص به خود را دارد ولی این امر دلیل نمی‌شود که این اثر خوب از رفتن در لیست نامزد‌های بهترین فیلم سال جا بماند.

 

لوگان (Logan)

طبق گزارش Vox فیلم‌های ابرقهرمانی هیچ‌وقت نتیجه خوبی در اسکار نگرفته‌اند اما با این حال Logan ممکن است که این قانون را تغییر دهد. تاد وندرورف (Todd VanDerWerff) منتقد لوگان  از آن بعنوان بهترین فیلم X-Men از سال ۲۰۰۳ تاکنون نام برده است. او آخرین نمایش هیو جکمن (Hugh Jackman) بعنوان ولورین را «غریب، یک وسترن آخرالزمانی که غیرمنتظره، تکان‌دهنده، تلخ و شیرین و شاید حتی عمیق» معرفی کرده است.

Logan

Logan

 

بیمار بزرگ (The Big Sick)

فیلم‌های کوچک زیادی امسال سر و صدا برپا کرده‌اند ولی هیچکدام از آنها به پای The Big Sick نمی‌رسند. منتقدین در جشنواره ساندنس (Sundance Film Festival) علاقه زیادی به آخرین اثر کمیل نانجیانی (Kumail Nanjiani) نشان دادند. کمیل که یک ستاره در دره سیلیکان است به همراهی همسر خود امیلی گوردون (Emily V. Gordon) این اثر را بر اساس تجربه خود از تقابل فرهنگی، درگیری با بیماری، تفاوت‌های مذهبی و مشکلات زندگی مشترک خلق کرده‌اند. Vox این اثر را بعنوان یکی از بهترین کمدی‌های سال و «نامزدی که به آن نیاز داریم» معرفی کرده است.

The Big Sick

The Big Sick

 

پُست (The Post)

بر اساس گفته کوری آتاد (Corey Atad) نویسنده Esquire آخرین ساخته استیون اسپیلبرگ یکی از رقیبان جدی بهترین فیلم سال ۲۰۱۷ خواهد بود. درامی که با هنرنمایی تام هنکس و مریل استریپ به موضوع دفاع روزنامه واشنگتن پست از خود در برابر انتشار اسناد پنتاگون می‌پردازد. این روزنامه اخیرا با توجه به گزارشاتی از مدیریت ترامپ به محبوبیت نادری در بین لیبرال‌ها دست پیدا کرده است.

The Post

The Post

آتاد می‌نویسد:

هیچ داستانی در این موقعیت سیاسی نمی‌توانست تا این اندازه وضعیت آزادی مطبوعاتی را روایت کند.

گرچه The Post هنوز به اکران عمومی درنیامده است اما هنکس، استریپ و اسپیلبرگ از عناصر مورد توجه آکادمی هستند و آتاد عقیده دارد که فیلم می‌تواند جایزه بزرگ بهترین فیلم سال را به خانه ببرد.

 

 

مرا با نامت صدا کن (Call Me By Your Name)

طبق نظرات کریستوفر روزن و جویی نولفی در Entertainment Weekly یک داستان عاشقانه در مورد افرادی با گرایشات جنسی متفاوت می‌تواند دنباله‌رو موفقیت‌های Moonlight باشد و دوباره همه جوایز از بهترین فیلم تا بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را از آن خود کند. فیلم که به تازگی به اکران درآمده است داستان یک پسر نوجوان را روایت می‌کند که ارتباط عاطفی با مردی مسن‌تر برقرار می‌کند.

Call Me By Your Name

Call Me By Your Name

روزن و نولفی نوشته‌اند که تیموتی چالامت (Timothée Chalamet) بازیگر ۲۱ ساله که ستاره جوان‌تر فیلم است درخشش خوبی در فیلم داشته و احتمال دارد که نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اصلی شود و رکورد جسی ایزنبرگ در فیلم شیکه اجتماعی (The Social Network) را بعنوان جوان‌ترین نامزد دریافت این جایزه جابجا کند. این فیلم با کارگردانی لوکا گوادنینو (Luca Guadagnino) یکی از رقیبان اصلی امسال به شمار می‌رود.

 

زن شگفت‌انگیز (Wonder Woman)

شخصیت زن شگفت انگیز ۷۶ سال پس از خلق آن بر روی پرده سینماها آمد و طرفداران هنوز به او وفادارند. استقبال خوب تماشاچیان از این فیلم فروش ۸۲۰ میلیون دلاری را در باکس آفیس جهانی به ارمغان آورده است. نولفی از Entertainment Weekly فیلم را اینگونه توصیف می‌کند: «فیلمی با شناخت موقعیت از اوضاع زنان در سینما، با همراهی نقد‌های خوب که خروجی آن بارزترین اثرساخته‌ی یک زن بوده است.»

Wonder Woman

Wonder Woman

یکی از رای دهندگان جدید الورود اسکار، تری کروز (Terry Crews) گفته که تاکنون چیزی شبیه به این فیلم ندیده است و نظر خود را اینگونه به Entertainment Weekly ابراز کرده: «من در سال نمایش نفسم بند آمده بود چرا که حس می‌کردم «بالاخره شد». اتفاقی که تا پیش از این نیفتاده بود.»

بنا به گفته نوفلی فیلم قابلیت این را دارد که براحتی جایزه بهترین فیلم را از آن خود کند و پتی جنکینز (Patty Jenkins) جایزه بهترین کارگردان را بدست آورد.

 

پروژه فلوریدا (The Florida Project)

روزن عقیده دارد که فیلم پروژه فلوریدا با توجه به بودجه محدود و رویاهای بزرگی که دارد «فیلم کوچکی است که توانایی موفق شدن دارد.» داستان در مورد دختر شش ساله‌ای است که به همراه مادر مجرد خود در هتل فلوریدا زندگی می‌کند و در تدارک یک سفر به دیزنی لند هستند.

Florida Project

Florida Project

آتاد در مورد فیلم گفته:

بازیگر کودک نمایش خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهد و توجه فیلم به سوژه‌ی آشنای فقر، با یک هم‌حسی هوشمندانه ترکیب شده است.

 

سیاه‌ترین ساعت (Darkest Hour)

جالب است که شما مدت‌ها منتظر فیلمی با تم دانکرک می‌مانید و یکدفعه دو فیلم با هم در یک زمان با این موضوع عرضه می‌شوند. اما به عقیده بسیاری از منتقدین سیاه‌ترین ساعت نسبت به دانکرک رقیب جدی‌تری به حساب می‌آید.

آتاد می‌گوید چیزی که سیاه‌ترین ساعت را بعنوان یک نامزد جایزه بهترین فیلم سال تضمین می‌کند «بازی فوق‌العاده گری اولدمن (Gary Oldman) در نقش چرچیل، در اولین روز نخست وزیری و ریتم تند آن در فضای پارلمان است.»

Darkest Hour

Darkest Hour

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]