عکاسی عکاسی با موبایل

یک داستان عاشقانه که به ثبت روزگار نروژ منجر شد!

این روزها استفاده از دوربین موبایل و عکاسی مخفیانه آسان شده است اما فراموش نکنیم که در قرن نوزده میلادی این کار با وجود دوربین‌های عکاسی بزرگ و قدیمی و همچنین محدودیت‌های تکنولوژی، بسیار دشوار بود. بسیاری از عکاس‌ها فقط می‌توانستند از سوژه‌هایی که نشسته بود عکاسی کنند اما یک دانشجوی هوشمند و البته عاشق نروژی، در پی یک داستان عاشقانه در دهه ۱۸۹۰ دوربینی را تهیه و عکس‌هایی جالب از نروژی‌ها ثبت کرد.

کارل استورمر (۱۸۴۷-۱۹۵۷) وقتی اولین دوربین مخفی خود را خرید، یک دانشجوی جوان رشته ریاضی بود. این دوربین بسیار کوچک بود به طوری لنز آن از سوراخ دکمه جلیقه‌اش جای می‌گفت و می‌توانست کابل آن را در جیبش قرار دهد و بدین ترتیب عکس‌های مخفیانه ثبت کند.

در بیوگرفی او که در انجمن سلطنتی ثبت شده، نوشته شده که وقتی در دانشگاه اسلو درس می‌خواند عاشق زنی شد که او را نمی‌شناخت ولی امیدوار بود که فرصت آشنایی با او را پیدا کند و حداقل عکسی از او داشته باشد. به همین دلیل تصمیم گرفت که این دوربین را خریداری کرده و با خود همراه کند.

با وجود این که این داستان عاشقانه به جایی راه پیدا نکرد اما استورمر (Carl Størmer) تصمیم گرفت همچنان به حمل دوربین و عکاسی مخفیانه ادامه دهد. عکس‌های او از مردم در خیابان Karl Johansgate است که در دوران دانشجویی او در سال‌ها ۱۸۹۳ تا ۱۸۹۷ اصلی‌ترین خیابان اسلو به شمار می‌رفت.

نتیجه این عکاسی، ۵۰۰ عکس است که از مردم با لباس‌های عادی یا مجلل و در حالت‌های مختلف گرفته شده است. استرومر همچون یک پاپاراتزی در خیابان می‌چرخید و وقتی کسی به او نزدیک می‌شد دکمه شاتر دوربین را فشار می‌داد.

در نتیجه این تلاش، از او می‌توان به عنوان اولین نمونه عکاسی خیابانی نام برد.

استرومر به مدت ۴۳ سال در رشته ریاضی و فیزیک در دانشگاه اسلو تدریس کرد و در شغل خود بسیار موفق بود. او به دلیل مطالعاتش در زمینه شفق شمالی بسیار معروف بود اما با این وجود هرگز عکاسی را کنار نگذاشت. او نکات آموزشی برای عکاسان آماتور نجوم نوشت و در هفتاد سالگی، نمایشگاهی از آثار عکاسی خیابانی‌اش برگزار کرد.

برخی از عکس‌هایش را در ادامه ببینید.

عکاسی مخفیانه در خیابان‌های اسلو در پی یک داستان عاشقانه

22

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]