دکوراسیون معماری

۵ مورد از مهم‌ترین اصول تجارت بصری

وقتی عبارت «تجارت بصری» به گوش می‌خورد، معمولا ایجاد اضطراب و نگرانی می‌کند. یک دلیلش این است که اغلب افراد با مفهوم تجارت بصری به عنوان بخش مهمی از فروش آشنایی دارند؛ اما از ماهیت و چگونگی انجام آن اطلاعات دقیقی ندارند و این موضوع موجب بلاتکلیفی در شروع کار می‌شود. اگر شرایط مالی شما خوب نیست و اطلاعات هنری کافی ندارید، شاید اجرای تجارت بصری در ابتدای کار کمی مشکل به نظر برسد. به همین منظور ۵ مورد از مهم‌ترین اصول تجارت بصری را بیان می‌کنیم تا برای شروع کار به یاری شما بیایند.

این‌ها نکاتی‌اند که به سادگی اجرا می‌شوند، شما را ورشکست نمی‌کنند و از همه مهم‌تر میزان فروش را افزایش می‌دهند. تجارت بصری (Visual Merchandising) تاثیر به سزایی در تجربه خریدار از فروشگاه شما دارد.

چه در حال بازسازی ویترین فروشگاه خود باشید و چه به فکر راه‌اندازی فروشگاهی جدید، از این ۵ روش تجارت بصری برای اثرگذاری بیشتر و ماندگارتر کردن جذابیت‌های دیداری فروشگاه خود بهره بگیرید و امسال پول بیشتری توی جیب خود بگذارید.

۱. بخاطر داشته باشید که رنگ در تجارت بصری نقش اساسی دارد

رنگ قدرت بسیاری دارد که می‌تواند ویترین فروشگاه شما را خوب یا بد جلوه دهد. یک فروشنده ممکن است ویترین نامنظمی طراحی کند اما اگر رنگ‌ها به خوبی با هم هماهنگ باشند هنوز هم می‌تواند طرح (ویترین) موفقی به شمار رود.

در نظر داشته باشید که استفاده از رنگ‌های متضاد، مثل سفید و سیاه، و «رنگ‌های تکرنگ» نمایی (ویترین) جذاب و چشمگیر ایجاد می‌کند.

بازاریابی بصری

بسیاری مواقع ما جلوه رنگ‌ها و قدرت جاذبه چشمی آنها را فراموش می‌کنیم. منزل خود را در نظر بگیرید. اگر تخت‌خوابتان به رنگ قهوه‌ای یا طوسی خالص باشد می‌توانید برای جلوه دادن به اتاق، از بالش‌های رنگارنگ روی لبه تخت بهره بگیرید. 

این یک قانون کلی و واحد است که لازم است آن را به یاد داشته باشید:

«به هر سمتی که چشم خیره شود، پا به همان سمت حرکت می‌کند.»

بنابراین از رنگ استفاده کنید تا نظر مشتری‌ها را جلب کنید و آنها را به سمت ویترین خود بکشانید.

۲. یک نقطه کانونی (مرکزی) ایجاد کنید

آیا تا کنون توجه کرده‌اید چشم بازدیدکننده‌ها به کدام قسمت ویترین شما خیره می‌ماند؟ آیا نگاه آنها به سمت خاصی از ویترین شما حرکت می‌کند؟ یا سرگردان هستند که به کجا نگاه کنند؟ یک نقطه کانونی بیاورید، چرا؟ زیرا مطابق تحقیقات یک مرکز توجه می‌تواند فروش را تا ۲۲۹ درصد افزایش دهد.

نظر مشتری‌ها را درباره ویترین خود جویا شوید. هم در مورد کف و هم در مورد بالای ویترین. گاهی اوقات کانون ویترین در ارتفاعی قرار می‌گیرد که مشتری نمی‌تواند ببیند.

به خاطر داشته باشید که همیشه بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشتری‌ها به سادگی کانون ویترین را می‌بینند.

فراموش نکنید که کانون ویترین باید یکی محصولات یا کالاهای فروشگاه باشد نه یک قطعه تزئینی که به ویترین اضافه کرده‌اید. منظور این است که اگر به طور مثال شما مقداری شن و صدف برای نمایش صندل‌ها به سطح ویترین اضافه کرده‌اید، مطمئن شوید که صندل‌ها در کانون توجه باشند، نه شن و صدف‌ها.

۳. داستان‌پردازی کنید/ ویژگی‌های محصول را توضیح دهید

چه ویژگی در محصول برای مشتری وجود دارد؟ آنها را بازگو کنید. با استفاده از کلمات قدرتمند و نمادین مختص فروشندگی، مزایای خرید محصول‌تان را برای مشتری توضیح دهید.

سه ویژگی برجسته محصول که مصرف‌کننده را مجاب می‌کند که چرا به این محصول احتیاج دارد یا چطور این محصول زندگی را برای او ساده‌تر می‌کند را به او ارایه دهید. حواستان باشد که مقاله نمی‌نویسید فقط ویژگی‌های برجسته واصلی محصول و احتمالا یک مقایسه قیمت کفایت می‌کند. با توضیح دادن برای مشتری، به او کمک می‌کنید که بهتر محصول را بشناسد و قادر به تصمیم‌گیری برای خرید باشد.

ویترین ممکن است شامل یک نشانه‌ نوشتاری یا آموزشی نباشد. مادامی که نشانه مورد نظر قادر به توضیح ویژگی محصول باشد قابل قبول است. به عنوان مثال در طرح‌های گرافیکی که بیانگر سبک زندگی بسیار مرسوم و روزمره‌اند، به طور معمول از هیچ کلمه‌ای استفاده نشده اما تصویر به خوبی، مشخصات مورد نظر را انتقال می‌دهد.

۴. بالاترین میزان محصول را برای مشتریان خود به نمایش بگذارید

یک ویترین با طراحی خوب و اثرگذار بیشترین مقدار محصول ممکن تا جایی که باعث ایجاد شلختگی و به هم ریختگی نشود را به خریدار نمایش می‌دهد. هر چه خریدارها محصولات بیشتری را ببینند، بیشتر خرید می‌کنند.

در نظر داشته باشید که همانند بسیاری از فروشنده‌ها، از وسایل فروشگاهی دایره‌ای شکل (مانند رگال‌ها و آویزهای دایره‌ای)‌ استفاده کنید. هرچه میزان بیشتری از کالا را در معرض دید مشتری قرار دهید بهتر و تاثیرگذارتر خواهد بود.

اگر در فروشگاه خود از قفسه استفاده می‌کنید، ویترین‌هایی را در نقاط کور قرار دهید. بدین صورت مشتری مجبور می‌شود که به همه کالاها توجه کند. تا جایی که می‌توانید کالاهای بیشتری را به نمایش بگذارید و توضیحات بیشتری درباره کالاها ارائه دهید. ویترین باید تمیز و براق باشد و مطمئن شوید که قفسه‌ها بزرگ و قابل رویت باشند تا چیزی مانع دیده شدن محصول توسط مشتری نشود.

به عنوان مثال می‌توان برای ایجاد تاثیر بصری در یک فروشگاه لباس و کفش، از یک میز ناهارخوری استفاده کرد. قرار دادن کفش‌ها روی این میز بسیار جسورانه است و حتما توجه خریدارها را جلب می‌کند. احتمالا بابت قراردادن میز در ویترین تعریف و تمجیدهای زیادی بخصوص در مورد منحصر بفرد بودن آن و مغایربودن آن با طرح‌های سنتی ویترین فروشگاه‌ها دریافت خواهید کرد.

۵. استفاده عاقلانه از فضاهای خالی

در تمام خرده‌فروشی‌ها و فروشگاه‌ها، فضایی وجود دارد که کم‌ترین استفاده را دارد و آن فاصله بین محل نمایش کالاها (ویترین) و سقف است. اگر این فضا در فروشگاه شما خالی است باید برای استفاده از آن راهکاری پیدا کنید.

تجارت بصری

شما از این فضا برای کارهای مختلفی می‌توانید استفاده کنید؛ مانند نصب نمادی که اطلاعاتی درباره محصول یا برند به نمایش می‌گذارد همچنین می‌توانید توصیف‌ها و نظرهای مشتری‌هایتان را به همراه تصویر و اسم آنها یا مشخصات یک طراح و تامین کننده مطرح را به نمایش بگذارید.

همچنین می‌توانید از تصاویری گرافیکی از مصرف محصولاتتان در زندگی روزمره را استفاده کنید. این کار سبب می‌شود که خریدارها احساس همبستگی بیشتری نسبت به محصولات شما داشته باشند.

به عنوان مثال یک مبل فروشی می‌تواند تصویری از یک خانواده که روی یک مبل کنار هم نشسته‌اند را نمایش بگذراد و حس صمیمیت و گرمی‌ تصویر را در ذهن خریدار ایجاد کند. یک جواهرفروشی می‌تواند تصویر زنی در یک رستوران شیک را درحالی که دستبندی زیبا به دست دارد برای دکور خود استفاده کند و به این وسیله پیوستگی بین جواهرات فروشگاهش و زندگی مجلل را نمایش دهد.

تجارت بصری جنبه‌های متنوعی دارد و هر مغازه‌داری می‌تواند هنگام طراحی از بین هزاران ایده مختلف یکی را انتخاب کند. اما به خاطر بسپارید که این ایده‌ها بزرگ‌ترین تاثیر را روی فروش شما دارند. بنابراین با استفاده از آنها فروشگاه خود را تا حد ممکن به یادماندنی کنید.

15

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]