عکاسی گرافیک نقاشی هنرهای تجسمی

هنرمندان معروف و گربه‌هایشان

در دنیای هنر و فرهنگ، برخی هنرمندان عادت‌ها و سرگرمی‌های خاص خود را دارند. در این میان می‌خواهیم هنرمندان معروف و شناخته‌ شده‌ای که با گربه‌ها رابطه خوبی داشتند را معرفی کنیم. اگر شما هم از طرفداران گربه‌اید، حتما این هرمندان دوست داشتنی و گربه‌هایشان را ببینید.

۱. آنری ماتیس (Henri-Émile-Benoît Matisse)

آنری-امیل-بنوآ ماتیس (۳۱ دسامبر ۱۸۶۹ – ۳ نوامبر ۱۹۵۴) هنرمند فرانسوی طراح، گراورساز، مجسمه‌ساز و نقاش اوایل قرن بیستم است که بیشتر به عنوان یک نقاش شناخته می‌شود و تاثیر بسیاری بر این هنر داشت.

ماتیس به سبب نوآوری‌هایش و اثر گذاری‌اش بر معاصران، یکی از مهمترین هنرمندان سده بیستم به شمار می‌آید. اهمیت تاریخی کشف‌های او در عرصه رنگ ناب را می‌توان در حد دستاورد کوبیسم در آزادسازی فرم از قید بازنمایی عینی دانست.

ماتیس در رشته حقوق تحصیل کرد و ابتدا در همین رشته مشغول به کار شد، ولی در بیست و دو سالگی به دنیای هنر گام نهاد. او در مسیر نقاشی دست به تجربه مجسمه‌سازی زد و از هنرمندان برجسته گروه دَدگر یا فاوویست به شمار می‌رفت.

۲. فریدا کالو (Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón de Rivera)

فریدا کالو (۶ ژوئیه ۱۹۰۷ – ۱۳ ژوئیه ۱۹۵۴) نقاش مکزیکی و یکی از زنان نامدار تاریخ هنر معاصر است. او به‌ویژه به‌خاطر خودنگاره‌های هنرمندانه‌اش، مشهور است.

هنرمندان معروف و گربه‌هایشان

۳. پابلو پیکاسو (Pablo Ruiz y Picasso)

پابلو پیکاسو نقاش، شاعر، طراح صحنه، پیکرتراش، گراورساز و سرامیک کاراسپانیایی و یکی از برترین و تاثیرگذارترین هنرمندان سده ۲۰ میلادی بود. او به همراه ژرژ براک، نقاش و پیکرتراش فرانسوی، سبککوبیسم را پدیدآورد. از جمله آثار مشهور او می‌توان به دوشیزگان آوینیون و گرنیکا اشاره کرد.

پیکاسو بیشتر عمر خود را در فرانسه به سر برد. او به دلیل جستجوگری، نوآوری، پرکاری و اثرگذاری بر معاصران، یکی از مهم‌ترین هنرمندان سده بیستم به‌شمار می‌آید.

هنرمندان معروف و گربه‌هایشان

۴. ژان کوکتو (Jean Cocteau)

ژان کوکتو (۵ ژوئیه ۱۸۸۹ – ۱۱ اکتبر ۱۹۶۳) شاعر، نقاش، فیلمساز، نمایشنامه‌نویس و کارگردان فرانسوی بود.

ژان کوکتو عضو ارشد لژیون دونور (Legion of Honor)*، عضو آکادمی مالارمه، آکادمی ژرمن (برلین)، آکادمی آمریکایی، آکادمی مارک تواین و پرزیدنت افتخاری فستیوال فیلم کن، پرزیدنت افتخاری انخادیه فرانسه مجارستان و پرزیدنت آکادمی جاز و آکادمی دیسک بود.

لوژیون دونور بالاترین نشان افتخار کشور فرانسه است. این نشان را ناپلئون بناپارت در سال ۱۸۰۲ بنیان کرد و در برخی مجامع فارسی زبان از آن به نشان شوالیه ادب و هنر نیز یاد می‌شود.

و با همه این افتخارات و فعالیت‌ها از گربه‌ها غافل نمی‌شد.

۵. اندی وارهول (Andy Warhol)

اَندی وارهول (۶ اوت ۱۹۲۸ – ۲۲ فوریه ۱۹۸۷) هنرمند، نویسنده، عکاس و فیلم‌ساز پیشروآمریکایی، از بنیان‌گذاران هنر پاپ دههٔ ۱۹۵۰ در ایالات متحده بود. او شناخته‌شده‌ترین چهره هنر پاپ و دارای اندیشه‌های بسیار آوانگاردبود.

۶. ژان میشل باسکیا (Jean-Michel Basquiat)

ژان میشل باسکیا (۲۲ دسامبر ۱۹۶۰ – ۱۲ اوت ۱۹۸۸) هنرمند و نخستین نگارگر آمریکایی آفریقایی‌تبار بود که به شهرت جهانی رسید. او ابتدا به عنوان یک هنرمند دیوارنگار در نیویورک و بعد در دهه ۱۹۸۰ (میلادی) به عنوان یک هنرمند سبک نئواکسپرسیونیسم مشهور شد.

رکورد گرانترین نقاشی آمریکا از آن باسکیا است و تنها هنرمند سیاه‌پوست در میان هنرمندان معروف و دوستدار گربه.

۷. هنری (آنری) کارتیه برسون (Henri Cartier-Bresson)

هنری کارتیه برسون (۲۲ آگوست ۱۹۰۸ – ۳ آگوست ۲۰۰۴) عکاس فرانسوی بود که در ابداع و گسترش عکاسی خبری و همچنین عکاسی لحظه‌ای و خیابانی نقش اساسی داشت. وی با دوربین مشهور لایکای ۳۵ میلیمتری خود به اقصی نقاط دنیا سفر می‌کرد و با صبر و به صورت نامحسوس صحنه‌ها را ثبت می‌کرد.

کار وی و شیوه‌اش یک تأثیر ماندگار و دست نیافتنی داشته‌ است. تک عکس‌ها و عکس داستان‌هایش برای سه دهه زینت بخش معتبرترین مجله‌های دنیا بود و نسخه‌های مختلف عکس‌هایش بر دیوارهای موزه‌های آمریکا و اروپا نمایش داده شده‌است. او یکی از موسسان مگنوم است.

۸. واندا هازل گاگ (Wanda Hazel Gág )

واندا گاگ (۱۸۹۳ – ۱۹۴۶) هنرمند، نویسنده، مترجم و تصویرساز آمریکایی بود. او بیش از هر چیز بخاطر نوشته‌هایش و تثویرهایی که در کتاب‌های کودکان از جمله کتاب میلیون‌ها گربه، می‌ساخت، شهرت دارد. میلیون‌ها گربه قدیمی‌ترین کتاب تصویری است که هنوز چاپ می‌شود.

 

داستان میلیون‌ها گربه حکایت میلیون‌ها گربه است که قرار است از بین خود تنها یکی را که از همه زیباتر است، انتخاب کنند. این کتاب توسط فرج یکرنگی به فارسی نیز ترجمه شده و در فهرستی که در سال ۲۰۰۹ با عنوان «هزار و یک کتاب کودکی که پیش از بزرگ شدن باید بخوانید» منتشر شد، قرار دارد.

۹. بالتازار کلوسوفسکی (Balthasar Kłossowski de Rola)

بالتازار کلوسوفسکی (۲۹ فوریه ۱۹۰۸ – ۱۸ فوریه ۲۰۰۱) معروف به بالتوس، نقاش مدرن فرانسوی-لهستانی بود. او را با نقاشی‌های اروتیک رمزآلودش همچون درس گیتار می‌شناسند.

۱۰. کلود کائون (Claude Cahun)

کلود کائون (۲۵ اکتبر ۱۸۹۴ – ۸ دسامبر ۱۹۵۴) عکاس، مجسمه‌ساز و نویسنده فرانسوی است. نام او در بدو تولد Lucy Schwob بود اما در سال ۱۹۱۷ کلود کائون را برای خود برگزید. او را بیش از هرچیزی به خاطر پرتره از خودهایش می‌شناسند. در این پرتره‌ها او پرسوناهای مختلفی را فرض می‌کند. کارهای او ساسی و شخصی است و گاهی مفاهیم سنتی نقش جنسیتی را نادیده می‌گیرد. او می‌گوید: «زیر این نقاب، نقاب دیگری قرار دارد و من هرگز همه این چهره‌ها را نخواهم گشود.»

 

 

12

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]