عکاسی عکاسی با موبایل

معرفی کتاب: ذن عکاسی

اِنسو در زبان ژاپنی به معنی دایره و در مکتب بودا ذن همان دایره است که لحظه‌ی رهایی ذهن از بدن را به تصویر می‌کشد. انسو به معنی روشن‌شدن، ریزه‌کاری و جهان و هیچ است. چقدر همه چیز یادآور دوربین عکاسی است. دایره‌ای که جهان را به تصویر می‌کشد با همه ریزه‌کاری‌هایش و می‌تواند حقایق بسیاری را روشن کند و در نهایت هیچ چیزی به دست نمی‌دهد بخصوص اگر دوربین دیجیتال باشد. کتاب ذن عکاسی نوشته‌ی پل‌مارتین لستر با الهام گرفتن از همین دغدغه فلسفی عکاسی نگاشته شده است.

کتاب The Zen of Photography: How to Take Pictures With Your Mind’s Camera در سال ۲۰۰۸ توسط پل‌مارتین لستر (Paul Martin Lester) نوشته شد. این کتاب در ایران با نام‌های مختلفی از جمله «۱. ذن عکاسی: چگونه با دوربین شعورتان عکس بگیرید، ۲. ذن و عکاسی: چگونه با دوربین ذهن خود عکس بگیریم و ۳. ذن عکاسی: چگونه با دوربین ذهن‌تان عکس بگیرید.»* ترجمه شده است.

پل‌مارتین استاد ارتباطات در دانشگاه کالیفرنیا است و پس از پایان دوران لیسانس در مجله‌ The Times-Picayune در نیواورلئان به عنوان عکاس خبری کار کرد. همچنین در نشریه News Photographer هر ماه یک ستون برای نوشتن مطالب مرتبط با اخلاقیات (Ethics Matters) در اختیار داشت. نشریه نیو فوتوگرافرز به اتحادیه عکاس‌های خبری ملی (National Press Photographers Association) تعلق داشت.

از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ او ویراستار Visual Communication Quarterly بود و سوژه اصلی تحقیقاتش اخلاقیات در رسانه‌ها، تکنولوژی‌های ارتباطی تازه و ارتباطات بصری بود.

کتاب، گفتارهایی کوتاه از پل‌مارتین لستر که می‌توانند هر خواننده‌ای – و نه فقط خواننده‌ی علاقه‌مند به عکاسی – را جذب کنند. از آن دست گفتارهایی که می‌شود روی تکه کاغذی کوچک نوشت و چسباند به گوشه‌ای در دیدرس. و شاید ویژگی اصلی کتاب هم همین باشد، این‌که به‌جای تشویق به عکاسی، آدم‌ها را به رسیدن به حقیقت، زندگی و احساسات درونی‌شان تشویق می‌کند.

گفتارهایی که در کتاب وچود دارد جملاتی نسبتا کوتاه‌اند که نویسنده آنها را در طی ۲۵ سال نوشته و جمع‌آوری کرده و شاید چنین به نظر برسد که آنها با عکاسی ارتباطی ندارند یا ارتباط کمی دارند؛ پس انتظار جملات تخصصی آموزش اصول و تکنیک‌های عکاسی را داشته باشید.

گاهی چنان در اصول، نکنیک‌ها و فرندهای عکاسی غرق می‌شین که یادمان می‌رود می‌خواستیم با عکس و عکاسی زندگی کنیم، جان را ببینیم و لرت ببریم

«هدف راستین، آموختن عکاسی نیست. چگونه زیستن را باید آموخت.»

در جایی دیگر از کتاب نوشته: «مهم دیافراگم و لنز، قلم و کاغذ، نت و سیم، کاردک و گل نیست. آن چه مهم است خنده ی کودکانه، آغوش عاشقانه و قلب پذیرا است.»

گفتارهای این کتاب تاثیرگذار، زیبا و قابل تامل و بسیار عمیق‌اند که باعث می‌شوند فراموش نکنیم که عکاسی فقط خرید لنز و دوربین و سایر وسایل آن نیست، بلکه زندگی است که در عکس‌ها جاری می‌شود و دنیایی است که به تصویر می‌کشد.

زندگی پیچیده نیست. ذهن، آن را پیچیده می سازد. قلب به ذهن نشان می دهد که زندگی ساده است. ذهن را به سکوت وادار و به قلبت گوش بسپار

*

۱. ذن عکاسی: چگونه با دوربین شعورتان عکس بگیرید؛ نویسنده: پل مارتین لستر؛ مترجم: زانیار بلوری؛ انتشارات ماه ریز، ۱۳۸۳

۲. ذن و عکاسی: چگونه با دوربین ذهن خود عکس بگیریم؛ نویسنده: پل مارتین لستر؛ مترجم: زانیار بلوری؛ انتشارات حرفه هنرمند، ۱۳۸۵

۳. ذن عکاسی: چگونه با دوربین ذهنتان عکس بگیرید؛ نویسنده: پل مارتین لستر؛ مترجم: جواد منتظری؛ تهران، انتشارات ماه ریز، ۱۳۸۶

***

آیا این کتاب را خوانده‌اید؟ کدام ترجمه‌اش را مطالعه کرده‌اید؟ نظرتان درباره کتاب چیست؟ آیا آن را به دیگران نیست پیشنهاد می‌کنید؟

 

17

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]