دکوراسیون معماری

نکاتی در رابطه با تاثیر رنگ‌آمیزی کف در دکوراسیون

رنگ‌آمیزی دیوارها و سقف معمولا راهی برای ایجاد فضای تازه و تغییر محیط خانه و اتاق‌هاست که معمولا توسط صاحبان خانه‌ها انجام می‌شود. اما در اغلب اوقات، کف بخش‌های مختلف خانه بخاطر پوشش سرامیک یا پارکت، برای رنگ‌آمیزی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. این در حالی‌ست که رنگ کف اتاق‌ها می‌تواند تاثیرات مثبت زیادی روی روحیه ساکنان یک خانه داشته باشد. در ادامه به نکاتی در این رابطه اشاره شده است.

۱- به کمک رنگ به فضا عمق دهید

colored-floors-can-boost-your-design-1

رنگ می‌تواند دید بهتری نسبت به عمق یک فضا به ما بدهد؛ خصوصا در بخش‌هایی از خانه مانند اتاق‌خواب‌ها که احتمالا مصالح کف با سایر نقاط متفاوت است. استفاده از رنگ‌های آبی تیره یا آبی‌نفتی برای چنین محیط‌هایی مناسب است.

۲- رنگ سفید به فضا آرامش می‌دهد

colored-floors-can-boost-your-design-2

سر و صدای مزاحم، عامل حواس‌پرتی و عدم تمرکز است. این مساله در محیط‌هایی مثل فضای آموزش موسیقی که نیاز به دقت و توجه بیشتر است، می‌تواند آزاردهنده باشد. اما استفاده از رنگ سفید در کف و همینطور دیوارها، می‌تواند احساس آرامش و دقت را در ما افزایش دهد.

۳- از رنگ‌های غیرمعمول برای ایجاد توازن استفاده کنید

colored-floors-can-boost-your-design-3

در یک خانه کوچک، رنگ کف می‌تواند جایی برای یک رنگ غلیط باشد. این منجر به ایجاد حس هیجان می‌شود. اما در کنار آن، استفاده از یک رنگ سنگین و غلیظ در دیوارها نیز می‌تواند تعادلی متناسب و مطلوب ایجاد کند. با توجه به رنگ کف، استفاده از کاغذ دیواری یا رنگ‌آمیزی دیوار با رنگ‌های غیرمعمول می‌تواند توازنی موثر و خوشایند در محیط ایجاد کند. به علاوه، استفاده از رنگ‌های غیرمنتظره و تازه، حس حضور در فضایی معمولی و تکراری -در مقایسه با سایر فضاهای عادی- کاهش می‌یابد.

۴- با رنگ‌های گرم به فضا انرژی ببخشید

colored-floors-can-boost-your-design-4

استفاده از یک رنگ گرم مانند تصویر فوق می‌تواند موجب ایجاد حس افزایش دما و انرژی در محیط شود. این ترکیب می‌تواند انرژی مثبت را در اعضا ایجاد کند. به علاوه، با کمک رنگ‌های گرم در کف، می‌توان فضای یک آشپزخانه سنتی و معمولی را مدرن و خاص جلوه داد.

۵- به استفاده از رنگ‌های جسورانه و الهام از کارهای هنری روی آورید

colored-floors-can-boost-your-design-5

لذت حاصل از ثبت تصویر یک منظره می‌تواند در رنگ‌آمیزی هوشمندانه در کف خانه نیز نمود پیدا کند. استفاده از فرش‌هایی با رنگ و نقش‌های رنگین و خصوص درشت، جلوه‌ای متناسب و مطلوب به فضا می‌بخشد. بسته به اتاق و هدف مربوطه، انتخاب‌های متعددی برای رنگ و الگوی رنگی و هنری فرش خواهید داشت. اما به هر شکل به هنگام انتخاب گزینه مناسب، باید به رنگ دیوارها و اسباب و اثاثیه اتاق نیز توجه داشت تا فضایی متعادل و پرانرژی ایجاد کرد.

۶- از الگو و طرح‌های متنوع بهره ببرید

colored-floors-can-boost-your-design-6

استفاده از الگوهای بزرگ و ساده در آشپزخانه‌ای که در تصویر فوق می‌بینید، فضای آشپزخانه را لوکس‌تر جلوه داده است. می‌توانید با استیکرهایی که از الگوهای مورد علاقه خود سفارش می‌دهید، فضاهای ساده را تنها با تغییر کف، به محیطی جذاب‌تر تبدیل کنید.

colored-floors-can-boost-your-design-7

به علاوه می‌توانید با کمک تکنیک‌های بصری فضا را تنها با کمک الگوهای خاصی که در کف ایجاد می‌کنید بازتر جلوه دهید.

۷- از کاغذدیواری و رنگ در نقاط غیرمعمول بهره ببرید

colored-floors-can-boost-your-design-8

در طرح فوق به راحتی و با کمک یک کاغذ دیواری ساده، جلوه‌ای خاص به این راه و پله داده شده است. این نمونه خلاقیت‌ها می‌تواند بخش‌هایی که معمولا به آنها بی‌توجه هستیم را جلوه‌ای تازه و جذاب ببخشد.

colored-floors-can-boost-your-design-9

در تصویر فوق نیز پله‌ها تنها با یک رنگ گرم و جذاب، ظاهری مطلوب و خوشایند به محیط بخشیده‌اند.

۸- از رنگ‌های سبک و روشن برای بهره‌وری بیشتر از نور استفاده کنید

colored-floors-can-boost-your-design-10

این رنگ زرد در بهبود جلوه این ورودی تاثیر داشته. این ایوان با کمک ترکیب رنگ زرد و یک رنگ مکمل خوب مانند خاکستری تیره، محیطی خاص برای جذب و نشر نور ایجاد کرده. به علاوه، انعکاس نور از رنگ زرد کف به پنجره، فضای داخل را در تمام طول سال از نور طبیعی بهره‌مند می‌کند.

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]