بنا و نما معماری

بناهای مشهور چگونه نمادین می‌شوند؟

اگر عکسی از یک بنای مشهور را ببینیم، با توجه به برخی فاکتورها، تا حدود زیادی می‌توانیم حدس بزنیم که این بنا متعلق به چه زمان و چه فرهنگی است. به زبان ساده، این ساختمان‌ها و بناها «نمادین» هستند. اما این مساله چرا و چگونه در خصوص برخی از این بناهای نمادین به وجود می‌آید؟ چرا برخی ساختمان‌ها مشهور و قابل احترام می‌شوند؟

p17ero7o4n1khs1onq1jop1lb51hgg5

به نظر می‌رسد فاکتورهای خاصی وجود دارند که وجود آنها در برخی بناها عامل نمادین شدن‌شان است. این فاکتورها در واقع اعتبار، یکتایی و خلاقیت را در ساختمان بیشتر بروز می‌دهند. یکتایی می‌تواند برای مخاطب عاملی به یادماندنی و مطلوب باشد و خلاقیت در ساخت از این لحاظ اهمیت دارد که اگر عنصر خلاقه‌ای برای اولین بار در بنایی بروز کند، می‌تواند تاریخ‌ساز شود. در واقع اغلب ساختمان‌های خاصی که مورد بحث هستند، بیش از هر چیز بخاطر تاریخ‌ساز بودنشان نمادین شده‌اند. اغلب آنها بخشی از تاریخ هستند.

Taj_Mahal_2012

در این میان نباید صنعت نشر و رسانه‌ها را نیز در نمادین شدن یک بنا دست‌کم گرفت. همچنین پرواز را! سفر با هواپیما به طی سریع‌تر مسیرهای طولانی و افزایش تعداد مسافرت‌ها کمک کرده و این عاملی برای بازدید مردم گوشه و کنار دنیا از بناهای خاص در سایر نقاط شده است. افراد خود عامل مهمی برای انتقال تجربیات یکدیگر بوده و هستند.

انواع نشر نیز در این زمینه موثر بوده‌اند. از کتاب گرفته تا مجله و روزنامه و رسانه‌های مجازی نیز این روند کمک کرده‌اند. اکنون حتی بازدیدهای مجازی از ساختمان‌های مهم تاریخی، تبدیل به راهی سریع و آسان برای شهرت بیشتر این بناها شده‌اند. همچنین مردم در عکس‌هایی که دوستانشان از سفرهای خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، بهتر و سریع‌تر نسبت به بازدید از یک اثر و شناخت سریع‌تر و بهتر آن احساس تمایل می‌کنند. بدین ترتیب ممکن است تنها در چند لحظه و با انتشار تصویری از یک بنا، میزان شهرت آن بیشتر و بیشتر شود.

kveit1239s

اما کلید اصلی شهرت این بناها احتمالا تجربه خاصی است که به واسطه حضور در آنها بروز می‌کند. برخی تجارب به حدی جذابند که لازم است آن را با دیگران به اشتراک گذاشت، دوباره و دوباره تجربه‌شان کرد و عامل آنها را حفاظت کرد.

به یاد داشته باشید اگر کسی هستید که قصد دارید بنایی نمادین طراحی کنید، صفاتی مثل اعتبار، یکتایی و خلاقیت را در طراحی آن از یاد نبرید. فراموش نکنید که نتیجه نهایی، حاصل کار شماست و قرار است توسط افراد زیادی شناخته شود.

0

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]