تاریخچه عکاسی عکاسی با موبایل

اولین عکس‌های تاریخ – قسمت اول

با این که واژه عکاسی در اوایل قرن ۱۹ میلادی، تعریف شد اما ریاضی‌دانان یونانی از قرن ۴ پیش از میلاد از دوربین‌های پین‌هول بهره می‌بردند. با وجود این تاریخ طولانی، عکاسی دارای اولین‌های بسیاری است. اولین عکس‌های تاریخ عکاسی شامل اولین عکسی که گرفته شده تا اولین عکسی که در اینستاگرام آپلود شده، است.

در گذشته برای ثبت عکس‌ها از فرایند داگرئوتایپ (daguerreotype) که توسط لوئی داگر اختراع شده بود استفاده می‌کردند. اما تغییرات و پیشرفت‌های تکنیکی در عکاسی، امروزه فرصت‌های بی‌شماری برای عکاسان بوجود آورده است. با هم نگاهی به اولین عکس‌های تاریخ بیاندازیم.

۱. اولین عکس تاریخ

اولین عکس‌های تاریخ

این عکس را می‌توانیم اولین عکس تاریخ بنامیم یا حداقل قدیمی‌ترین عکسی که توانسته دوام بیاورد. ژوزف نیسه‌فور نیپس آن را در سال ۱۸۲۶ یا ۱۸۲۷ با استفاده از تکنیکی که هلیوگرافی نامیده می‌شود، ثبت کرد.

این عکس هم‌اکنون در کلکسیون دائمی دانشگاه تگزاس-آستین نگه‌داری می‌شود.

۲. اولین سلفی تاریخ

گفته می‌شود که این عکس رابرت کورنلیوس که در سال ۱۸۳۹ ثبت شد، اولین سلفی تاریخ است. این عکس در فیلادفیا گرفته شده و برای ثبت آن رابرت کمی بیشتر از یک دقیقه مقابل دوربین نشسته بود.

۳. قدیمی‌ترین عکس نیویورک

در سال ۱۸۴۸ این عکس داگرئوتایپ از نیویورک گرفته شد و در سال ۲۰۰۹ به قیمت ۶۲،۵۰۰ دلار فروخته شد. متاسفانه این عکس نیویورک که نمایی از کلیسای یونیتارین است امروزه گم شده.

۴. اولین عکس ماه

اولین عکس ماه

اولین عکس از ماه با تکنیک داگرئوتایپ در سال ۱۸۴۰ توسط جان دبلیو دراپر، از پشت بام رصدخانه دانشگاه نیویورک گرفته شده است.

۵. اولین عکس با حضور مردم

لویی داگر – مخترع سبک داگرئوتایپ – این عکس را که عنوان قدیمی‌ترین عکس پاریس نیز شناخته می‌شود در سال ۱۸۳۹ ثبت کرد. او برای این عکس ۱۰ دقیقه زمان صرف کرد و تصویر دو انسانی که در گوشه سمت چپ عکس دیده می‌شوند به دلیل همین زمان طولانی کمی تار شده است.

۶. اولین عکس از جنگ

کارول پاپ د زاتمری (Carol Popp de Szathmari) اولین عکاس جنگی شناخته شده است که صدها عکس از جنگ گریمه ثبت کرده است. اما این عکس که در سال ۱۸۷۰ گرفته شده به عنوان اولین عکس از یک مبارزه واقعی به شمار می‌رود. این عکس، خطوط پیشتاز قبایل پروس را نشان می‌دهد.

۷. اولین عکس از یک رئیس جمهور

اولین عکس تاریخ از یک رئیس جمهور

جان کوئینسی آدامز ششمین رئیس جمهور آمریکا و اولین رئیس جمهوری است که از او عکسی ثبت شده است. البته زمانی که این عکس گرفته شد او در منزلش در ماساچوست سال ۱۸۴۳ گرفته شده است؛ ۱۴ سال پس از دوران ریاست جمهوری‌اش.

۸. قدیمی‌ترین عکس از خورشید

اولین عکس از خورشید

تنها پنج سال بعد از اولین عکسی که از ماه گرفته شده بود، در سال ۱۸۴۵ فیزیکدانان فرانسوی لویی فیزو (Louis Fizeau) و لئون فوکال (Leon Foucault) اولین عکس از خورشید را ثبت کردند.

۸ عکس دیگر از مجموعه اولین عکس‌های تاریخ عکاسی را می‌توانید در قسمت بعدی که به زودی منتشر خواهد شد، ببینید.

نظرتان درباره این اولین عکس‌ها چیست؟

11

بدون دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]