ابزارها عکاسی

عکاسی از مناظر شهری در شب – قسمت دوم

اگر با تکنیک‌های عکاسی در شب آشنا هستید، مطمئنا این کار را با لذت هرچه تمام تر انجام خواهید داد. در مقاله پیشین، به برخی از نکات اولیه در هنگام عکاسی از مناظرشهری که باید رعایت شوند، اشاره کردیم. حال در ادامه قصد داریم با تکنیک‌های بعد از عکاسی و ویرایش آن در این شاخه آشنا شویم.

۱. اصلاح خطای پرسپکتیو و اعوجاج بشکه‌ای با استفاده از Adobe Camera Raw

عکس‌های مناظر شهری داری خطوط افقی و عمودی زیادی هستند. نوع رفتار ما با این خطوط می‌تواند تاثیر بسیاری در حس تصویر داشته باشد. خطای پرسپکتیو و اعوجاج بشکه‌ای یا اعوجاج خمره‌ای (Barrel distortion) می‌تواند روی حس عکس گاه تاثیرات مثبت و گاه منفی داشته باشد. اینکه چطور عکس را ویرایش کنید به تخصص شما بستگی دارد، اما اطلاع از نحوه تصحیح اعوجاج و خطاها، یک مهارت ضروری به حساب می‌آید.

حال به نحوه ویرایش تصویر در Adobe Camera Raw می‌پردازیم. این پروسه در نرم افزار لایت‌روم نیز قابل اعمال است.

عکس اولیه که داری خطای پرسپکتیو و اعواجاج بشکه ای است

عکس اولیه که داری خطای پرسپکتیو و اعواجاج بشکه‌ای است

عکس بالا یه همراه اعوجاج اصلاح شده

عکس بالا پس از اصلاح اعوجاج

نحوه انجام کار در ACR: ابتدا، فایل خام RAW خود را به فتوشاپ اضافه کنید. بطور اتوماتیک ACR باز می‌شود. یکی از مزایای ACR زمانی است که تصویر شما نوردهی‌های مختلفی داشته باشد، در آن زمان می‌توانید همه آنها را انتخاب کنید تا تغییرات انجام شده بر روی همه آنها ذخیره گردد.corrections-in-acrمراحل زیر را گام به گام دنبال کنید:

۱. تب Lens Corrections را انتخاب کنید.

۲. به قسمت Manual بروید

۳. گزینه Show Grid را جهت سنجش نسبت صاف بودن ساختمان‌ها، انتخاب کنید.

۴. تنظیمات را تا جایی که بهترین نتیجه را داشته باشید، تغییر دهید. در این تصویر از گزینه A به معنی تنظیم اتوماتیک استفاده کرده‌ایم.

۵. این کار باعث می‌شود، اکثر خطاهای پرسپکتیو اصلاح شوند، اما شاید برای اتمام مرحله نیاز به تغییر هر دو نوار باشید. جهت از بین بردن اعوجاج بشکه‌ای نوار اعوجاج را به ۱۲ افزایش می‌دهیم.

۶. سپس حالت عمود را به ۴ تغییر می‌دهیم تا ساختمان‌ها کاملا صاف شوند.

در آخر Sync Results را جهت اطمینان از اعمال تغییرات بر روی تمام نوردهی‌ها بزنید.

۲. از شدت رنگ عکس کاسته و یک طیف از رنگ آبی برای ایجاد حالت مدرنیزه به تصویر اضافه کنید.

اکثر عکاس‌ها از این موضوع مطلع هستند که برخی رنگ‌ها مکمل یکدیگراند. همچنین جداولی در سطح اینترنت وجود دارد که نشان می‌دهد کدام رنگ با کدام یک سازگاری دارد. این حس مدرنیزه را می‌توانید در زمان عکاسی از شهرهای مدرن به خوبی درک کنید.colour (1)۱. ابتدا توسط لایه استاندارد Hue/Saturation از شدت رنگ عکس بکاهید

۲. سپس فیلتر آبی را اضافه کرده

۳. یا مقدار رنگ آبی موجود در عکس را توسط لایه Color Balance تنظیم کنید.

شهر فیوریستیک بوسان – کره جنوبی

شهر مدرنیزه – بوسان – کره جنوبی

۳. ترکیب نور زمان طلایی با نور شهری

به راحتی می‌توانیم نور شهری که در شب گرفته شده است را با صحنه‌ای که در ساعت طلایی ثبت شده است ترکیب کنیم تا تصویر عمق بیشتری داشته باشد. در زیر دو عکس که با یکدیگر ترکیب شده‌اند را مشاهده می‌کنید. تصویر گرفته شده در شب، ۴۵ دقیقه پس از زمان طلائی است. تصویر زمان طلائی ترکیبی از دو عکس با نوردهی متفاوت با استفاده از ماسک لومینوزیتی می‌باشد. در ویدئو زیر چگونگی انجام این کار توضیح داده شده است.

نور شهری

نور شهری

زمان طلائی

زمان طلائی

تصویر ترکیب شده

تصویر ترکیب شده

نکته: رعایت همین سه نکته آخر مرز جدایی بین یک عکس خوب با یک عکس دیجیتال معمولی است.

۴. از هنر ترکیب بهره کامل را ببرید

بسته به اینکه چقدر خلاقیت به خرج می‌دهید، می‌توانید با ترکیب نوردهی‌ها، نتایج مطلوبی رقم بزنید. در عکس زیر از نورسنجی پایه به عنوان تصویر اصلی و از نوردهی‌های جدا برای آفتاب، آسمان، نور شهری و کشیدگی نور در مسیر استفاده کرده‌ایم. همه این نورسنجی‌ها از یک زاویه مشخص در طول نیم ساعت ثبت شده‌اند.

پیش به سوی کار - Beboy Photographies

پیش به سوی کار – Beboy Photographies

۵. انعکاس ایجاد کنید

انعکاس‌های مصنوعی در عین حال که جذاب هستند، می‌توانند زننده هم باشند.

اسکای لاین بوسان – کره جنوبی -  Jimmy Mcintyre

اسکای لاین بوسان – کره جنوبی – Jimmy Mcintyre

ایجاد انعکاس کار دشواری نیست. برای این کار به یک تصویر از فضای شهری در پشت زمینه که بصورت صاف بر روی یک خط قرار گرفته باشد، نیاز داریم. لزوما تاکیدی بر وجود آب در پیش‌نما نیست. در آینده می‌توانید آموزش لازم برای ایجاد انعکاس در فتوشاپ را سایت هزارویک‌بوم ببینید.

حال که نکات لازم برای عکاسی از مناظر شهری در شب را آموختیم، با کمی تمرین و پشتکار و با استفاده از ترکیب نورهای شهری و زمان طلائی تصویر خوب و خیره کننده‌ای می‌توانیم ایجاد کنیم.

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]