عکاسی عکاسی با موبایل

۵ تکنیک برای عکاسی آبستره و امپرسیونیست

چه عکاسی تازه‌کار باشید و چه برای طولانی به این حرفه مشغول باشید، باز هم بی‌شک زمان‌هایی پیش خواهد آمد که هیچ ایده و موضوع الهام بخشی برای عکاسی ندارید. این برای اتفاق برای همه رخ می‌دهد. اما چه کنیم که بتوانید دوباره ایده‌های نو و جذاب برای عکاسی پیدا کنیم؟ عکاسی آبستره یا عکاسی امپرسیونیست را امتحان کنید. پیدا کردن ایده‌های تازه و الهام‌های نو همیشه هم به این معنی نیست که بیرون از چارچوب فکر کنید گاهی کافی است محدودیت‌ها را کنار بزنید و برای این منظور عکاسی آبستره بهترین گزینه است. ۵ تکنیک برایتان معرفی می‌کنیم که در ادامه با هم می‌خوانیم.

عکاسی آبستره و امپرسیونیست همه چیز را به خیال‌پردازی بیننده واگذار می‌کند و به عکاس کمک می‌کند تا روی بافت، فرم و رنگ تمرکز کند. عکاس به جای آنکه تلاش کند تا همه چیز را واقعی جلوه دهد از شکل‌ها، رنگ‌ها، خطوط برای ثبت عکس‌های هیجان انگیز بهره می‌گیرد.

عکاسی آبستره یا عکاسی انتزاعی چنین تعریف می‌شود:

  • عکس، هیچ سوژه‌ای را به تصویر نکشیده باشد.
  • و تنها از طریق مفاهیم پایه مانند رنگ، فرم و منحنی‌ها با بیننده ارتباط برقرار کند.

می‌توان گفت که سبک امپرسیونیسم در عکاسی، به هنرمند اجازه می‌دهد تا بتواند عکسی بگیرد که در نظر بیننده ناتمام است.

۵ تکنیک کاربردی و آسان برای عکاسی آبستره و امپرسیونیست

۱. به شکل‌ها، بافت و الگوها نگاه کنید

وقتی برای کارهای روزمره از خانه خارج می‌شوید به شکل‌های اجسامی که در اطرافتان وجود دارند نگاه کنید. خانه‌تان سرشار از شکل‌ها، الگوها و بافت‌های مختلف و جالب توجه است. به دقت و از نزدیک به سوژه‌ها نگاه کنید و به دنبال موضوعات و طرح‌های تکرار شونده بگردید بعد از آنها برای کار خودتان بهره بگیرید.

خطوط در عکاسی می‌توانند بسیار موثر باشند؛ چرا که چشم به دنبال کردن خطوط تمایل زیادی دارد. سعی کنید الگوهای موج را به خوبی نگاه کنید، طرح‌ها  و از آنها الهام بگیرید.

۲. به بازتاب‌ها نگاه کنید

عکاسی آبستره / امپرسیونیست

بازتاب‌ها یمی از بهترین راه‌ها برای عکاسی آبستره یا امپرسیونیست هستند. اگر به دقت نگاه کنید آنها را همه جا می‌بینید. وقتی در خیابان قدم می‌زنید به صفحه‌های صاف نگاه کنید و فکر کنید که از چه زاویه‌ای از بازتاب عکس بگیرید که متفاوت باشد.

به بازتاب‌های رنگی در خیابان‌های باران خورده خوب دقت کنید؛ تصاویر امپرسیونیستی جذابی را می‌توانید در چنین جایی ثبت کنید. دریاچه‌ها و رودخانه‌ها هم می‌توانند برای این سبک عکاسی ایده‌های جالبی به شما بدهند.

وقتی یک سطح بافت یا طرح جالبی داشته باشد، بازتاب‌های غیر معمول و در عین حال جالبی ظاهر می‌شود.

 

۳. دوربین را از فکوس خارج کنید

خارج کردن لنز از حالت فوکوس یک راه سریع برای ایجاد تصویر امپرسیونیستی است. برای کار از حالت اولویت دریچه دیافراگم (Aperture Priority mode) استفاده کنید. این حالت به شما امکان می‌دهد تا بازترین (کمترین مقدار) برای دیافراگم را انتخاب کنید این کار باعث می‌شود که عمق میدان خیلی کم شود. بعد لنز را به حالت دستی درآورید و سپس از دریچه چشمی دوربین به سوژه‌ای که می‌خواهید از آن عکس بگیرید نگاه کنید. حلقه فوکوس را بچرخانید تا همه چیز تار شود. مقدار فوکوس را کم و زیاد کنید تا بتوانید بهترین حالت برای تصویر را پیدا کنید.

۴. از پنینگ استفاده کنید

پنینگ به حرکت افقی دوربین برای اسکن کردن اجسام متحرک اطلاق می‌شود. در عکاسی به سبک پنینگ، شما دوربین را همگام و هم‌جهت با سوژه و به طور موازی با آن حرکت می‌دهید. این تکنیک آنقدرها هم که به ن‍‍‍‍ظر می‌رسد، دشوار نیست. برای آنکه عکسی که با تکنیک پنینگ ثبت می‌کنید خوب از کار درآید، باید سرعت حرکت دوربین در راستای سوژه و با همان سرعت باشد.

بعد از آنکه سوژه مورد نظر برای عکاسی پنینگ را پیدا کردید این بار دوربین را در حالت اولویت با شاتر (shutter priority) قرار دهید و بعد سرعت شاتر بین ۱/۱۰ تا ۱/۶۰ تنظیم کنید.

با دیدن سوژه و نزدیک شدن آن، روی سوژه فوکوس کنید و با دوربین آن را دنبال کنید. دقت کنید که سرعت حرکت دوربین و سرعت حرکت سوژه برابر باشد.

۵. از تکنیک زوم انفجاری استفاده کنید

تکنیک زوم انفجاری یا زوم تار (zoom burst یا zoom blur) یک تکنیک ساده، سرگرم‌کننده و آسان برای دستیابی به عکس‌های جالب و خلاقانه است. برای این منظور باید در لحظه عکس گرفتن فاصله کانونی لنز خود را تغییر دهید. یعنی یا روی سوژه به درون / یا به بیرون زوم کنید.

این تکنیک حس مرکزیت به سوژه می‌دهد و اطراف آن به دلیل حرکت لنز در لحظه عکس گرفتن کمی تار می‌شود.

برای این کار به یک دوربین DSLR یا بدون آینه و یک لنز زوم احتیاج دارید. دوربین را در حالت اولویت شاتر قرار دهید و سرعت شاتر را برای شروع روی ۱/۱۰ تنظیم کنید. ترکیب‌بندی عکس خود را مانند همیشه انجام دهید و دقیقا در لحظه‌ای دکمه شاتر را فشار می‌دهید زوم لنز را تغییر دهید.

رمز موفقیت این تکنیک این است که مقداری که برای زوم کردن انتخاب می‌کنید صحیح باشد، جهت صحیحی را برای زوم کردن انتخال کنید و در حین عکس گرفتن دوربین و دستتان نلرزد.

برای عکاسی آبستره وقت بگذارید و زیاد عکاسی کنید. خودتان را قضاوت نکنید اما عکس‌هایتان را آنالیز و بررسی کنید و سعی کنید آنها را بهبود بخشید.

این نکات را هم بخاطر بسپارید:

  • عکاسی آبستره نیازمند نگاه تیزبین و یافتن سوژه‌هایی است که دیگران از کنار آنها به سادگی رد می‌شوند.
  • سعی کنید برای کشف سوژه‌های زندگی روزمره زمان بگذارید. نتیجه آن غافلگیر کننده خواهد بود.
  • به گوشه‌های آشنا و ناآشنا دقت کنید و آنها را در نورهای مختلف بررسی کنید.
  • درباره کاربرد و مفهوم واقعی یک شئی فکر نکنید و فقط آن را از منظر رنگ و شکل بررسی کنید.
20

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]