عکاسی

از جهت نگاه برای بهبود عکاسی پرتره بهره بگیرید

یک ترکیب‌بندی متعادل شده می‌تواند عکسی بسیار خوب و یا بسیار بد را حاصل شود. وقتی عکس مورد نظر پرتره باشد یکی از آسان‌ترین راه‌کارها برای برقراری تعادل ترکیب‌بندی بهره بردن از جهت نگاه خیره است. برای عکاسی پرتره نباید از این نکته غافل شد.

این نکته یک راز نیست که بر همگان پوشیده باشد اما گاهی به سادگی فراموش می‌شود. پس آن را آویزه گوش کنید تا از تاثیر شگرفی که بر عکس پرتره حاصل می‌گذارد، بهره مند شوید.

وقتی بر اساس قانون یک سوم و یا قانون نسبت طلایی عکسی را ترکیب‌بندی می‌کنید، به طور طبیعی وزن عکس شما در یک سمت به دلیل حضور سوژه بیشتر می‌شود.

نسبت طلایی یا عدد فی هنگامی به دست می‌آید که «نسبت بخش بزرگتر به بخش کوچکتر، برابر با نسبت کل به بخش بزرگتر» باشد.

اما نکته‌ای که لازم است بدانید و رعایت کنید این است که پس از آنکه قالب بندی اولیه تصویر پایان گرفت، از سوژه بخواهید در جهت خارج از قالب تصویر به سمت فضای خالی در سمت چپ یا راستش نگاه کند. بدین ترتیب می‌توانید عکس‌های خارق العاده‌ای به دست آورید.

7a5cee00c4c987cbff26e49afed60a60-w600

به خاطر داشته باشید که در این شرایط زمانی بهترین نتیجه را به دست می‌آورید که در پس زمینه اجسام زیادی وجود نداشته باشد و فضای خالی از سوژه اصلی عازی از عوامل دیگر نیز باشد.

اگر فضای پس زمینه خالی نیست، آنچه که سوژه آن زل می‌زند نیز بسیار حائز اهمیت است. با دنیال کردن رد نگاه سوژه به چیزی که سوژه به آن خیره شده نیز ارزش می‌بخشید و بدین ترتیب سایز چیزهای بی اهمیت خودبه خود در نگاه تماشاگر نادیده گرفته می‌شوند.

در اینجا چند نمونه دیگر عکس که در آن دو سوم دیگر خالی نیستند اما به آیتم‌هایی خاص بها داده شده، نشان داده شده است. دقت کنید که با خیره شدن سوژه به برگ یا خط آهن این اجسام دارای وزن و ارزش شده اند.

بی‌شک مانند هر قانون دیگر شکستن قانون نیز می‌تواند به نتایج خوبی منتهی شود. کافی است که درک درستی از ترکیب‌بندی عکس خود داشته باشید. اگر سوژه به جایی در دور دست و بیرون از قالب شما خیره شده باشد هم می‌تواند با بیننده ارتباط برقرار کند. در این حالت به دو سوم باقی مانده قاب تصویر وزنی بخشیده نمی‌شود. این خیرگی نگاه می‌تواند بر به هم خوردن تعادل تصویر تاثیر چشم‌گیری داشته باشد.

نمونه‌ای از پرتره‌هایی که این قانون را شکسته و به نتایج خارق العاده ای حاصل شده را با هم می‌بینیم. نور پس زمینه دو سوم خالی تصویر را پر می‌کند و نگاه سوژه به بیرون از تصویر حاکی از احساس و تفکر او نسبت به مکانی است که در آن قرار گرفته است و بدین ترتیب عکاس سعی در ارسال پیام خود به بینندگان دارد.

عکاسی پرتره

***

فکر می‌کنید بجز جهت نگاه، چه نکته‌های دیگری می‌تواند با بهبود ترکیب‌بندی به کیفیت عکاسی پرتره کمک کند؟

17

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]