طراحی جواهرات طراحی خودرو طراحی صنعتی طراحی محصول گرافیک گرافیک رابط کاربری هنرهای تجسمی

تعیین قیمت پروژه‌های طراحی؛ آیا محاسبه ساعتی روش مناسبی است؟

تعداد زیادی از طراحان از نحوه پرداخت هزینه طراحی توسط سفارش‌دهندگان رضایت ندارند. یکی از جنبه‌های دشوارِ کارِ مستقل همین است. خیلی مواقع طراحان ترجیح می‌دهند قیمت خدماتشان را به طور ساعتی حساب نکنند و این می‌تواند شروع مشکلات باشد. در ادامه نحوه تعیین قیمت پروژههای طراحی را بررسی می‌کنیم.

تعیین قیمت پروژه‌های طراحی

در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد؛ محاسبه زمان، ضرب کردن آن در عددی مشخص و ارائه صورتحساب اما در واقع این روش با اضطراب زیادی برای طراح همراه است. به محض رسیدن زمانِ محاسبه، پرسش چنین سوالاتی در ذهنتان شروع می شود:

باید بابت همه ساعت‌های صرف شده پول دریافت کنم؟

باور می‌کنند که برای انجام کارشان اینقدر زمان صرف شده است؟

و از همه مهمتر، آیا هزینه‌هایشان را پرداخت می‌کنند؟

بیشتر طراحان به دلیل باورهایی که در مورد اخلاق کاری و صداقت دارند همیشه نگران و درگیر چنین مسائلی می‌شوند. به همین دلیل می‌توان گفت که محاسبه هزینه‌ها به طور ساعتی، یکی از بدترین شیوه‌ها برای انجام کارهای خلاقانه است.

از طرف دیگر، فرض کنید کارفرما قصد پرداخت ۵۰۰۰ دلار برای انجام یک پروژه را دارد و شما به دلیل حرفه‌ای بودن و تجربه کاری بالا می‌توانید پروژه را ظرف مدت چند ساعت به پایان برسانید. در اینجا مدت‌زمان صرف شده برای انجام پروژه چه اهمیتی دارد؟ اگر کار حرفه‌ای و کامل انجام شود، سریع‌تر تحویل گرفتن آن برای کارفرما ارزش محسوب می‌شود.

با این شیوه، درآمد طراح مطابق با مقدار تجربه و تخصصش است اما زمانی که مبلغ به طور ساعتی محاسبه شود برعکس این اتفاق می‌افتد؛ هرچقدر باتجربه‌تر و سریع‌تر باشید، پروژه زودتر تمام می‌شود و بر همین اساس مبلغ کمتری دریافت می‌کند.

تعیین قیمت پروژه‌های طراحی

با این حال، اگر ناگزیر به انجام کارِ ساعتی هستید این موارد را در نظر داشته باشید:

استراتژی‌های تعیین قیمت در زمینه کاری خود را یاد بگیرید و برای هر مشتری، مناسب‌ترین شیوه را به کار ببرید. گاهی لازم است چند شیوه را ترکیب کنید. به‌هرحال قیمت‌گذاری روی روند کارهای خلاقانه مانند فروش یک کالای مشخص نیست. باید جنبه‌های زیادی را در نظر بگیرید.

اگر سفارش‌دهنده با نحوه کار و حرفه شما آشنا است و می‌داند تا چه حد برای افزایش کیفیت کار او دقت به خرج می‌دهید و از طرف دیگر شما نیز به پرداخت هزینه‌ها از طرف او اطمینان دارید، در این شرایط استثنایی، تعیین قیمت بر اساس ساعت برای هر دو طرف مناسب است.

نکته مهم در قیمت‌گذاری این است که طرف مقابل را غافلگیر نکنید. مقدار زمان، انرژی و هزینه‌های جانبی هر پروژه را در نظر بگیرید و با توجه به همان حدود قیمت را مشخص کنید.

اگر شما هم با توجه به سابقه و تجربیات خود شیوه خاصی برای تعیین قیمت پروژه‌های خلاقانه، دیزاین و خلق آثار هنری دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما و دیگر دوستان هنرمند و طراح به اشتراک بگذارید.

28

بدون دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]