تاریخچه نقاشی

اصطلاح‌ «گل زنبق» و «تقلید» در نقاشی

اصطلاح‌های دنیای هنر، مجموعه‌ای محبوب در سایت هزارویک‌بوم است که الفاظ و اصطلاحات سخت موجود در دنیای هنر از دوره رنسانس را توضیح می‌دهد. در این مطلب به توضیح درباره دو اصطلاح «گل زنبق» و «تقلید» در نقاشی می‌پردازیم.

گل لی‌‌لی یا زنبق (Fleur-de-lis)

Fleur de Lis، گل زنبق آراسته شده و تزیین شده است که در کشور فرانسه در بسیاری موارد در مراسم مذهبی، سیاسی، نظامی و هنری استفاده می‌شود. این نوع گل که بیشتر یک نماد ملی به حساب می‌آید، قرن‌هاست که در کشور فرانسه در هر مراسم و مکانی بدون محدودیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تصویر زیر نماد گل زنبق را به صورتی که در کشور فرانسه شناخته شده است مشاهده می‌کنید.

در نقاشی‌ها،‌ به خصوص روی زره و سپر سربازان و ‍پادشاهان این نماد حکاکی می‌شد. تصویر زیر نمونه‌ای از یک نسخه تصویرسازی منقش به نماد گل زنبق (Fleur de Lis) است.

تقلید (Mimesis)

فارغ از نوع هنر،‌ تقلید بخش عمده‌ی کار هر نوع هنر و هنرمند را تشکیل می‌دهد . به طور خاص، تقلید (Mimesis) شبیه‌سازی تصویری از دنیای واقعی یا تخیلی و ایده های هنرمند در قطعه هنری است. این کار به معنی کپی کردن نیست. این اصطلاح به این مفهوم به کار برده می‌شود که هنرمند با هر تفکری که از دنیای واقعی اطراف ما دارد(از دیدگاه خودش)  یا با استفاده از دنیای خیالی خود، مانند نقاشان سورئالیست، دنیای ما را به تصویر در می‌آورد. در این روش هنرمند با ایجاد تصویری از دنیای تخیلی و یا ایده‌هایش بدون هیچ پیوندی با واقعیت ( که کار بسیار دشواری است که ایده‌ای را از درون واقعیت خارج کنی، بدون توجه به اینکه مفاهیمشان چقدر دور از هم است)، در واقع تفکرات خود را شبیه‌سازی و افکار خود را در قالب هنری که انتخاب کرده مجسم می‌کند. این تکنیک، توانمندی و روشی است که اگر هنرمند به آن مسلط باشد، می‌تواند به اثرات هنری فوق‌العاده و بی همتایی بیانجامد.

در آثار هنری،‌ نمونه مشخص و اختصاصی برای تقلید (Mimesis) وجود ندارد. چرا که این روش در روند خلق تمام نقاشی‌ها و آثار هنری دیگر به کار رفته است.

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

5

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]