تاریخچه نقاشی

۱۲ هنرمند برتر هنر‌های تجسمی – بخش اول

برای تهیه لیستی از برترین هنرمندان تاریخ، عوامل متعددی وجود دارد که برای ارزیابی آثار یک هنرمند باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از آنها گرایش و مد در زمان زندگی هنرمند است. نکته دیگر در توجه به مدت زمان محبوبیت هنرمند است. تاثیر هنرمند بر معاصرانش، عامل دیگری است که باید در نظر گرفته شود.

در بخش اول این مقاله شش هنرمند برتر هنرهای تجسمی معرفی شده‌اند.

۱. میکل‌آنژ (۱۵۶۴-۱۴۷۵)

میکل آنژ

میکل‌آنژ به عنوان برترین نقاش و مجسمه ساز تمام ادوار در شناخته می‌شود. او شخصیت اصلی رنسانس در ایتالیا، به خصوص در شهر‌های فلورانس و رم بود. برخی حکاکی‌های سنگ مرمر او زیبایی بی‌نظیر و بدون نقصی دارند.

میکل‌آنژ به خاطر رنسانس مجسمه‌سازی ایتالیا و همچنین نقاشی دیواری‌های «کلیسای سیستین»، در زمان خود در میان مردم به شهرت بالایی دست یافت.

۲. رامبراند ون ریون (۱۶۶۹-۱۶۰۶)

رامبراند

رامبراند نابغه نقاشی هلندی است که شاهکار‌های متعددی خلق کرده است. رامبراند به طور خاص به خاطر علاقه‌اش  به نقاشی تاریخ و پرتره اشیای بی‌جان مشهور شد. چندین نقاشی او به دلیل محتوای عاطفی معروف شدند. به همین دلیل رامبراند به عنوان یک نقاش واقع‌گرا شناخته می‌شود.

۳. پابلو پیکاسو (۱۹۷۳-۱۸۸۱)

پیکاسو

پابلو پیکاسو، بنیان‌گذار سبک کوبیسم و یکی از تاثیرگذار‌ترین هنرمندان تاریخ است. وی مجسمه‌ساز، نقاش و سرامیک‌کار بود. برخی از برترین نقاشی‌های قرن بیستم به دست این هنرمند به تصویر درآمدند. پدر پیکاسو نقاش بود و به همین واسطه تمام امکانات و تشویق‌های مورد نیاز برای بدل شدن به یک نقاش موفق را در اختیار داشت. این موضوع امکان تحصیل در برخی از بهترین مدارس هنر اسپانیا را برای او فراهم کرد.

او در بین ۲۵۰ مجسمه‌سازی که سومین نمایشگاه بین‌المللی مجسمه‌سازی را در آمریکا برگزار کردند، حضور داشت. سبک و تکنیک او در طول عمرش فوق‌العاده پرکار بود و در مجموع ۵۰۰۰۰ اثر هنری شامل طراحی، نقاشی و مجسمه‌سازی خلق کرد. نسبت به دیگر رشته‌های هنری، پیکاسو در نقاشی به موفقیت و محبوبیت بیشتری رسید.

۴. لئوناردو داوینچی (۱۵۱۹-۱۴۵۲)

داوینچی

لئوناردو در فلورانس ایتالیا به دنیا آمد. وی با وجود آنکه چند قرن پیش زندگی می‌کرده، هنوز هم یکی از تاثیر گذارترین هنرمندان تاریخ (تمام ادوار) است. او فقط در زمینه علمی آموزش دید و از نوجوانی نزد نقاش فلورانسی مشهور آن زمان به شاگردی پرداخت. داوینچی به خاطر علاقه‌اش به علم همواره در طول زندگی به عنوان انسانی خردمند در نظر گرفته میشد.

سهم داوینچی در دنیای هنر مثل پیکاسو زیاد نبود، اما دو نقاشی «مونالیزا» و «شام آخر» او، از شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین آثار نقاشی جهان به شمار می‌روند. نقاشی «شام آخر» تنها نقاشی دیواری به جا مانده از داوینچی است.

این واقعیت که علاقه او فراتر از هنر بود، احتمالا دلیل اصلی مشارکت کم او در این رشته است. او در طول عمرش چنان مجذوب و مشغول به فیزیک و مکانیک بود که در میان تمام کارهایش، طرح‌های هنرمندانه و قابل اجرایی برای دوچرخه‌ها ایجاد کرد.

بسیاری بر این باورند که این موضوع دلیلی برای عدم موفقیت او در تکمیل تعدادی از نقاشی‌ها و پروژه‌های هنری‌اش محسوب میشده است. همچنین گزارش‌های معتبری وجود دارد که او میزان قابل توجهی از وقتش را صرف تفکر و آزمایش قوانین علمی، و یادداشت مشاهدات خود درباره آنها کرده است.

۵. کلود مونه (۱۹۲۶-۱۸۴۰)

کلود مونه

کلود مونه به عنوان بنیان‌گذار نقاشی امپرسیونیست فرانسه شناخته می‌شود. مونه به مستندسازی حومه شهر در نقاشی اشتیاق قابل توجهی داشت. این آغاز نقاشی‌های امپرسیونیست او بود. زمانی که مونه به پاریس عزیمت کرد، با نوعی از هنر آشنا شد که هنرمندان آثار مشهور هنرمندان دیگر را کپی می‌کردند.

مونه به جای دنبال کردن این رویه، عادت نشستن کنار پنجره و به تصویر کشیدن مشاهداتش را پرورش داد.

مونه به تدریج به خاطر سبک امپرسیونیست خود مشهور شد. او چندین هنرمند جوان را تحت تاثیر قرار داد و آنان را با امپرسیونیسم  آشنا کرد. در زمانی کوتاه، امپرسیونیسم تبدیل به سبک محبوب نقاشی در پاریس شد. در سال ۱۸۷۴، اولین نمایشگاه امپرسیونیسم در پاریس برگزار شد. مونه در آن نمایشگاه در مجموع ۱۲ اثر هنری، شامل ۵ نقاشی و ۷ پاستل ارایه کرد.

۶. وینسنت ونگوگ (۱۸۹۰-۱۸۵۳)

وینسنت ونگوگ

ونگوگ در هلند متولد شد. وی نقاشی به نام بود که آثار هنری او هنوز هم در سراسر دنیا، به قیمت‌های باورنکردنی به فروش می‌رسند. مشارکت او در هنر فقط در نقاشی بود. او نقاشی‌های ماندگار بسیاری خلق کرد که تعدادی از آنها پرتره دوستان و آشنایانش بود. ونگوگ در کل حدود ۸۰۰ اثر از خود به جا گذاشت. چیزی که از او یک نقاش برجسته می‌سازد، درک و فهم او از رابطه رنگ‌ها و شیوه منحصر‌به‌فرد کار او با قلم‌مو است. آثار او هنوز هم یک منبع بی‌نظیر الهام‌بخش برای بسیاری از هنرمندان امپرسیونیست‌ سراسر جهان است.

در بخش دوم این مطلب شش هنرمند برتر هنرهای را معرفی می‌کنیم.

28

2 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]