دکوراسیون طراحی صنعتی طراحی محصول گرافیک

آیا گرایش رنگ در طراحی محصول اهمیت دارد؟

تشدید احساسات کلید طراحی موفقیت آمیز است. رنگ را در نظر بگیرید: تاثیر آن در کودکی آغاز می‌شود، شاید همان زمانی که شما رنگ محبوبتان را انتخاب می‌کنید. کورتنی گاروین طراح گرافیک می‌گوید: «واکنش انسان به رنگ فرآیندی چند وجهی است. جنبه فیزیکی آن به تاثیر علم فیزیک و آنچه از نظر نورشناختی در مغز اتفاق می‌افتد ارتباط دارد. وجه‌های فرهنگی، دلالت‌های فردی و سایر موارد دیگر نیز در واکنش فرد به رنگ موثرند.»

شرکت پانتون واقع در نیوجرسی، تعیین کننده غیررسمی رنگ سال است و شهرتی جهانی دارد. بیشتر فعالیت این سازمان به پیش‌بینی گرایش‌های رنگی اختصاص یافته است. سیستم تطبیق رنگ آنها برای چاپ و طراحی صنعتی استاندارد شده است. به عنوان مثال این شرکت رنگ عنابی (Marsala) را رنگ برگزیده سال ۲۰۱۵ انتخاب کرده است.

Pantone_Marsala-w600آیا این بدان معناست که خط تولید شما باید هم راستا با رنگ‌های سال باشد؟ اگر نظر پایتون کوسل تورنر و برایان کاسپر صاحبان آتلیه کاغذدیواری Flat Veracular و منتخب شده توسط Elle Decor را بپرسید، پاسخ به این سوال منفی است. دنبال کردن هر رنگ جدیدی که معرفی می‌شود و بازگشایی تولید بر اساس آن، برای کسب و کارهای کوچک آن هم تحت شرایطی که بیشتر مشتریان دنبال کننده گرایش‌های رنگی نیستند کار بسیار پرهزینه‌ای خواهد بود.

اما پیدا کردن راه‌های کم هزینه‌ که گرایش‌های رنگی جدید را نیز همراه داشته باشند استراتژی خوبی است تا نشان دهید کسب و کار شما با تغییرات روز دنیا و  همچنین نیازها و سلیقه‌های مشتریان همگام است. گاروین می‌گوید: «اگر کار شرکت شما در ارتباط تنگاتنگ با مُد روز است آنگاه آگاهی از جدیدترین و به روزترین گرایش‌های رنگی برایتان لازم است.» در غیر اینصورت بهره گیری از خلاقیت و ارائه ایده‌های نو می‌تواند نقش موثرتر و کم هزینه‌تری در روند پیشرفت کسب وکارتان داشته باشد.

البته این موضوع تنها به مُد و هنرهای مرتبط با دکوراسیون محدود نمی‌شود، انتخاب رنگ و آگاهی از گرایش‌های رنگی در طراحی محصول هم می‌تواند نقش موثری داشته باشد. مانند لوگوی سیب چندرنگ iMac شرکت اپل در دهه ۹۰ که نقطه عطفی بود برای دنیای تیره و خاکستری تکنولوژی در آن عصر.

لوگوی شرکت اپل در دهه ۹۰ میلادی

لوگوی شرکت اپل در دهه ۹۰ میلادی

وقتی اوضاع اقتصادی خوب باشد مردم برای خرید محصولات با رنگ‌های متنوع پول بیشتری خرج می‌کنند اما وقتی اوضاع اقتصادی در شرایط مطلوبی نباشد رنگ‌های انتخابی محدودتر می‌شود. برای مثال در چنین شرایطی شما یک مبل نارنجی را که رنگ آن با هیچ یک از وسایل سالن نشیمن‌تان همخوانی ندارد، خریداری نمی‌کنید و در عوض سراغ رنگ‌هایی می‌روید که امکان هماهنگی با سایر وسایل موجود در منزل‌تان را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بررسی گرایش‌های رنگی جذاب در سال ۲۰۱۶

در کسب و کارهایی که تولید نهایی آنها یک محصول فیزیکی نیست، رنگ از طریق برندسازی نقش خود را ایفا می‌کند. قاعده‌ها و هنجارهای واحد تجاری خود را بشناسید. گاروین در این باره می‌گوید: «رقبای خود و پالت رنگ را بشناسید.» او یکی از مشتریانش که مرکز سلامت و بهداشت Rimidi  است را مثال زده و اضافه می‌کند که «در حوزه سلامت یک پالت رنگی خاص مورد انتظار است، اگر شما آن را به خوبی مورد استفاده قرار دهید می‌توانید این پیام را برسانید که افراد نزد شما در امان هستند.» بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها برای آنکه حس امنیت را به کاربران و مشتریان خود القا کنند از رنگ آبی بهره جسته اند. اما کم کم نوآوری و خلاقیت به خرج داده و سعی کردند از رنگ‌های دیگر نیز بهره ببرند. مثلا به رنگ ارغوانی برای برندسازی روی آورده‌اند.

به یاد داشته باشید که غریزه‌های خود را دنبال کنید و فراموش نکنید همانطور که گاروین نیز اشاره کرده است: «چیزی نمی‌تواند بر اولویت‌های شخصی غلبه کند.»

WG_cameraline_large-w600از حرفه‌ای‌ها کمک بگیرید

هرسال در ماه دسامبر شرکت پانتون رنگ سال بعد را اعلام می‌کند و سالانه دو گزارش در مورد رنگ‌های برتر در وبسایتش قرار می‌دهد. بعنوان مثال در سال ۲۰۱۳ رنگ سبز زمردی به عنوان رنگ سال انتخاب شد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده در طول سال علاوه بر زمردی، رنگ‌های سبز باتلاقی و لیمویی، در پاییز ۲۰۱۳ رنگ‌های بنفش، قرمز پررنگ، آبی مدیترانه‌ای و نارنجی پرطراوت در کنار خاکستری تیره و قهوه‌ای پررنگ در زمره رنگ‌های غالب معرفی شدند.

11262012_cotyslideshow_04-w600گروه بازاریابی رنگ پیش‌بینی فصلی از رنگ‌ها منتشر می‌کند و برای متخصصین و علاقمندان به طراحی خانه، چاپ و گرافیک، طراحی محصول و مُد راهنما ارائه می‌دهد.

انجمن رنگ نیز گرایش‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و برای استراتژی برند سازی، تفکیک رنگی در بازاریابی و تولید محصول پیشنهادهایی ارائه می‌دهد. همچنین برای ارزیابی میزان موفقیت استراتژی رنگ معیارهای استانداری در اختیار طراحان می‌گذارد.

همچنین ده‌ها بلاگ طراحی بزرگ و مفید وجود دارند که می‌توانید به صورت غیر رسمی به آنها بپیوندید و بحث‌های مطرح شده را دنبال کنید تا به منبع عظیمی از نقطه نظرات کاربران و مشتریان محصول خود دسترسی یابید. سایت‌های Apartment Therapy، Design Sponge و Swissmiss منابع خوبی برای شروع کار هستند.

3

2 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]