دکوراسیون نقاشی

اصطلاح «نقاشی مصنوعی» و «شابلون» در نقاشی و طراحی داخلی

همواره ممکن است با اصطلاحاتی در دنیای هنر مواجه شوید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. در هزارویک بوم با مجموعه‌ای ازاصطلاح‌های نقاشی آشنا می‌شوید که که کمتر مرسوم هستند و ممکن است تنها در متون تخصصی یا موزه‌های هنر با آنها برخورد می‌کنید.

در ادامه مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در هزارویک بوم به توضیح مختصری در خصوص دو اصطلاح «نقشی مصنوعی» و «شابلون» می‌پردازیم.

نقاشی مصنوعی

نقاشی مصنوعی یک تکنیک نقاشی است که در آن تن رنگ و سبک استفاده از آن روی بوم نقاشی برای خلق یک ماده، سطح یا بافت مصنوعی به نحوی انتخاب می‌شود که جلوه‌ای طبیعی از آن ماده، سطح یا بافت مصنوعی ایجاد شود.

تا به حال خانه یا ساختمانی را دیده یا داشته‌اید که کف آن چوبی به نظر برسد در حالی که کاشی سرامیکی با طرح چوب روی آن انتخاب کرده باشند؟ بله؛ منظور سرامیک یا کف‌پوش، با طرح چوب یا پارکت است.

این چوب واقعی نیست. فقط کاشی است که مانند چوب نقاشی شده. این نقاشی مصنوعی مدرن است و در صنعت سرامیک، کفپوش و بعضی صنایع دیگر کاربرد زیادی دارد.

در نقاشی به منظور نمایش دقیق جزییات حک شده روی دیوار، پارچه، پلاستیک و یا  سایر سطوح، برای ایجاد حس زندگی استفاده می‌شود.

استفاده از این تکنیک در نقاشی دیواری و پتینه‌کاری در طراحی داخلی رایج است.

شابلون یا استنسیل

شابلون تکه ای مقوا، پلاستیک یا فلز است که  حفره، الگو یا طرح‌هایی از روی ان خارج شده، سپس آن را روی کاغذ یا بوم قرار داده و رنگ با قلم‌مو یا اسپری از میان  حفره‌ها و برش‌ها شابلون روی بوم قرار می‌گیرد.

زمانی که شابلون برداشته شود طرح نقاشی شده زیر آن دقیقا همان طرح یا الگویی استه که روی شابلون وجود داشته است.

در این ویدیو می‌توانید نمونه‌ای از کاربرد شابلون در نقاشی را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید:

5

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]